Պաշտպանը դիմել է միջազգային կառույցներին` քայլեր ձեռնարկելու Արցախի տարածքում հայկական դարավոր մշակույթը փրկելու համար
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը դիմել է միջազգային կառույցներին` քայլեր ձեռնարկելու Արցախի տարածքում հայկական դարավոր մշակույթը փրկելու համար: Ստորեւ Ներկայացնում ենք նրա խոսքը.
Մշակույթի միջազգային օրվա առթիվ ապրիլի 15-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանը Ամարասի վանական համալիրից ուղերձ է հղել միջազգային հանրությանը, որում մասնավորապես ասված է.
«Այսօր Մշակույթի համաշխարհային օրն է, և այժմ ես կանգնած եմ Արցախի հայկական կարևորագույն մշակութային հուշարձաններից մեկի` 4-րդ դարում հիմնված Ամարասի վանական համալիրի մոտ: Ամարասն այն հազարավոր հուշարձաններից մեկն է, որը վկայում է Արցախում հայի դարավոր գոյությունը:
2020թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ սանձազերծված պատերազմը և դրա հետևանքները իրական սպառնալիքներ են ստեղծել տարածաշրջանում հայկական մշակութային ժառանգության համար: Մենք կարողացանք փրկել Ամարասը, սակայն հազարավոր հուշարձաններ մնացին մեր վերահսկողությունից դուրս: Եվ այսօր մենք ականատեսն ենք լինում մեր մշակութային կոթողների նկատմամբ Ադրբեջանի բարբարոսական վերաբերմունքին: Նրանք վանդալիզմի են ենթարկում, պղծում, անարգում և ոչնչացնում են հայկական եկեղեցիները, խաչքարերը, հուշարձանները, գերեզմանատները և սրբավայրերը:
Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին 1954թ. Հաագայի կոնվենցիան ընդգծում է, որ մշակութային արժեքներին հասցված վնասը հավասարապես վերաբերում է ողջ մարդկությանը: Եվ այո´, քաղաքակիրթ աշխարհը պատասխանատու է հայկական մշակույթի պահպանման համար: Դժբախտաբար, մինչ օրս ոչ մի քայլ չի ձեռնարկվել այդ ուղղությամբ` Ադրբեջանի կողմից ստեղծված կեղծ խոչընդոտների պատճառով:
Մշակութային արժեքների պահպանմանը նվիրված այս կարևոր օրը, այս սուրբ վայրից ես կցանկանայի մեկ անգամ ևս դիմել միջազգային հանրությանը, բոլոր շահագրգիռ կազմակերպություններին և անձանց, որոնք պայքարում են մշակութային արժեքների պահպանության համար, անտարբեր չմնալ հայկական մշակույթի դեմ կատարված հանցագործությունների նկատմամբ:
Այս ուղերձն ընդունեք որպես ահազանգ` արհամարհելու քաղաքական ցանկացած խոչընդոտ, որը կխանգարի հստակ քայլեր ձեռնարկելու Արցախի ժողովրդի մշակութային իրավունքները պաշտպանելու համար: Կատարեք ձեր քայլը հայկական դարավոր մշակույթը փրկելու համար, որը պատկանում է ոչ միայն հայերին, այլ ամբողջ մարդկությանը»:

Омбудсмен обратился к международным структурам с просьбой предпринять шаги для спасения многовековой армянской культуры на территории Арцаха
“Сегодня Всемирный день культуры, и сейчас я стою рядом с одним из самых важных памятников армянской культуры в Арцахе, монастырем Амарас, история которого восходит к 4 веку нашей эры. Амарас - один из тысяч памятников, свидетельствующих о многовековом существовании армян в Арцахе.
Война, спровоцированная Азербайджаном против народа Арцаха в сентябре 2020 года, и ее последствия поставили армянские культурные ценности региона под угрозу исчезновения. Мы смогли спасти Амарас; однако тысячи памятников остались вне нашего контроля. А теперь мы являемся свидетелями варварского обращения азербайджанцев с памятниками нашей культуры. Они оскверняют и разрушают армянские церкви, хачкары, памятники, кладбища и святилища.
Гаагская конвенция 1954 года о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта подчеркивает, что ущерб культурным ценностям любой нации в равной степени распространяется на все человечество. И да, цивилизованный мир несет ответственность за сохранение армянской культуры. К сожалению, на сегодняшний день никаких шагов в этом направлении сделано не было из-за искусственных препятствий, созданных Азербайджаном.
В этот важный день, посвященный сохранению культуры, с этого святого места, я хотел бы еще раз обратиться к международному сообществу, ко всем заинтересованным организациям и отдельным лицам, которые борются за сохранение культурных ценностей: не оставайтесь равнодушными к преступлениям, совершенным против армянской культуры.
Считайте это сообщение призывом к преодолению любых политических препятствий, которые мешают принятию четких шагов по защите культурных прав народа Арцаха. Действуйте, чтобы спасти многовековую армянскую культуру, которая принадлежит не только армянам, но и всему человечеству”.