«Ավրորա» նախաձեռնության հայտարարությունը՝ Վարդան Գրեգորյանի մահվան կապակցությամբ
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարություն է տարածել նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանի մահվան կապակցությամբ, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք.
Խորապես վշտացած ենք «Ավրորայի» համահիմնադիր եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, ամերիկահայ ականավոր մարդասեր, գիտնական, հեղինակ, մանկավարժ ու խորհրդատու եւ մեզնից շատերի թանկագին ընկեր Վարդան Գրեգորյանի (1934–2021) կորստի կապակցությամբ:
Որպես «Ավրորայի» համահիմնադիր եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Վարդան Գրեգորյանն անխոնջ աշխատել է՝ օգնելու այդ տեսլականը կյանքի կոչելուն եւ երկրորդ հնարավորություն տալու նրանց, ովքեր ամենից ավելի ունեն դրա կարիքը: Մենք հավերժ երախտապարտ ենք նրա փորձառության ու տեսլականի եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ստեղծման ու զարգացման գործում նրա ներդրած անգնահատելի ավանդի համար:
«Ավրորան» սգում է Վարդան Գրեգորյանի մահվան կապակցությամբ եւ աղոթք ու զորակցություն հղում նրա ընտանիքին եւ բոլոր նրանց, ովքեր օգտվել են նրա նշանավոր աշխատանքից եւ իմաստնությունից: Նրա ժառանգությունն ապրում է եւ շարունակելու է ապրել հավերժության մեջ:
«Աշխարհը կորցրեց իր առաջատար մարդասերներից մեկին, Միացյալ Նահանգները կորցրեց մեծ ամերիկացու, իսկ հայ համայնքը կորցրեց մի հզոր անձնավորության, որը ոգեշնչում էր մեզ բոլորիս: Անձնական առումով, ես կորցրել եմ մի ընկերոջ, մի ուսուցչի, որն առաջնորդում էր իմ ուղին ու միտքն անհամար առումներով»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը: «Մենք սգում ենք նրա կորուստը, սակայն միեւնույն ժամանակ փառաբանում ենք նրա կյանքը՝ լեցուն ամենաարտասովոր նվաճումներով: Վարդանը հույսի փարոս էր, որն այնքա՜ն մարդու կյանք փոխեց դեպի լավը»:
«Վարդան Գրեգորյանի առաքելությունն էր հասնել խաղաղության ու բարգավաճման, ձայն հաղորդել ձայնազուրկներին եւ զորացնել անզորներին: Նա ներքին ահռելի ուժի, կարեկցանքի եւ իմաստնության տեր մարդ էր: Բոլորս խիստ կարոտելու ենք նրան», - ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Իրանի Թավրիզ քաղաքում ծնված Վարդան Գրեգորյանն անհամար մարտահրավերներ է հաղթահարել, որոնց բախվել է երիտասարդ տարիքում Միացյալ Նահանգներ ներգաղթելով, եւ շարունակել է նշանակալի կարիերա կառուցել, որը տեւել է մի քանի տասնամյակ եւ հատել իրեն հյուրընկալող երկրի գիտական, բարեգործական եւ մշակութային սահմանները: Նա կրթության եւ լուսավորության ջերմեռանդ ջատագով էր, որի համար գրքերը «հույսի, կրթության եւ ավելի լավ ապագայի կայաններ» էին:
1956 թ. Վ. Գրեգորյանն ընդունվել է Ստենֆորդի համալսարան, որտեղ մասնագիտացել է պատմության եւ հումանիտար գիտությունների բնագավառում եւ այն ավարտել է 1958 թ. գերազանցությամբ: 1964 թ. Ստենֆորդի համալսարանը Վարդան Գրեգորյանին շնորհել է Պատմության եւ հումանիտար գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան, իսկ 1969-ին արժանացել է Դանֆորթ հիմնադրամի Է. Հ. Հարբիսոնի «Ականավոր դասավանդման» մրցանակի (Distinguished Teaching Award)։ 1972 թ. նա միացել է Փենսիլվանիայի համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմին եւ նշանակվել Թարզյանի անվ. ամբիոնի պատմության պրոֆեսոր եւ Հարավային Ասիայի պատմության պրոֆեսոր: 1974 թ. նա եղել է Փենսիլվանիայի համալսարանի Արվեստի եւ գիտությունների ֆակուլտետի հիմնադիր դեկանը, իսկ չորս տարի անց դարձել է նույն համալսարանի քսաներեքերորդ ռեկտորը՝ պաշտոնավարելով մինչեւ 1981 թվականը:
1981–1989 թթ. Վարդան Գրեգորյանը եղել է Նյու Յորքի հանրային գրադարանի նախագահը եւ մեծ հեղինակություն է վաստակել գրադարանի մշակութային նշանակության կարգավիճակը վերականգնելու համար: 1989 թ. նա նշանակվել է Բրաունի համալսարանի նախագահ: Նրա ղեկավարության ներքո Բրաունի համալսարանը դարձել է եւ՛ ավելի գլոբալ, եւ՛ ակադեմիական առումով ավելի մրցունակ, եւ՛ ֆինանսապես ավելի ապահով։ Իր պաշտոնավարման ընթացքում նա ղեկավարել է մի նախաձեռնություն, որի շնորհիվ հավաքվել է ավելի քան 500 միլիոն դոլար՝ հատելով հաստատության հասութավորման 1 միլիարդ դոլարի սահմանագիծը: 1997 թվականից դր. Գրեգորյանը զբաղեցրել է Նյու Յորքի Քարնեգի կորպորացիայի տասներկուերորդ նախագահի պաշտոնը: 1998 թ. ԱՄՆ նախագահ Քլինթոնը նրան պարգեւատրել է Ազգային հումանիտար գիտությունների մեդալով, իսկ 2004 թ. նախագահ Բուշը պարգեւատրել է Ազատության Նախագահական մեդալով՝ ԱՄՆ քաղաքացիական բարձրագույն պարգեւով:
Վարդան Գրեգորյանը ներքին հզոր ուժի տեր մարդ էր, կարեկցանքի ու անսահման իմաստնության շտեմարան: Նա արժանացել է բազմաթիվ դրամաշնորհների, այդ թվում ՝ Սայմոն Գուգենհայմի հիմնադրամից, Ուսյալ հասարակությունների ամերիկյան խորհրդից (American Council of Learned Societies), Հասարակագիտական հետազոտությունների խորհրդից (Social Science Research Council) եւ Ամերիկյան փիլիսոփայական հանրությունից (American Philosophical Society): Բացի այդ, նա ստացել է պատվավոր բազմաթիվ աստիճաններ եւ պարգեւատրությունների արժանացել Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Ավստրիայի ու Պորտուգալիայի կառավարությունների կողմից:
Աշխարհում բարգավաճման ու խաղաղության հասնելու իր առաքելության մեջ Վարդան Գրեգորյանը միշտ հանդես է եկել ամենաաղքատների եւ իրավազուրկների անունից: Լինելով ցեղասպանության, խտրականության եւ հետապնդումների վերացման գործի հանձնառու՝ իր կարեկցանքով ու վճռականությամբ ոգեշնչված բոլորի համար նա դարձել է ուսուցիչ ու հույսի փարոս: Երիտասարդ սերնդին նա առաջնորդել է բարությամբ ու խորաթափանցությամբ՝ փոխելով մարդկային կյանքերը եւ մշտապես առաջնորդելով անձնազոհության ու նվիրվածության իր անձնական օրինակով:
Արգասալից հեղինակ Վարդան Գրեգորյանը հրատարակել է մի շարք գրքեր, որոնց թվում են «Ճանապարհ դեպի տուն. Իմ կյանքը եւ ժամանակները» (The Road To Home: My Life and Times), «Իսլամ. Խճանկար, ոչ միաձույլ» (Islam: A Mosaic, Not a Monolith) եւ «Ժամանակակից Աֆղանստանի հայտնությունը, 1880-1946 թթ.» (The Emergence of Modern Afghanistan, 1880-1946):
2015 թ. նա, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի հետ, հիմնադրել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փկողների: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը եւ դրա «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակը ձգտում են այդ փորձը վերածելու գլոբալ շարժման՝ անդրադառնալով աշխարհում առկա մարդասիրական մարտահրավերներին եւ կենտրոնանալով կարիքի մեջ գտնոցներին օգնելու վրա:

Заявление инициативы "Аврора" в связи с кончиной Вардана Грегоряна
Гуманитарная инициатива «Аврора» распространила заявление по случаю смерти соучредителя инициативы Вардана Грегоряна, которое представляем полностью.
Мы глубоко опечалены потерей соучредителя Гуманитарной инициативы «Аврора» и члена Отборочной комиссии премии «Аврора» Вартана Грегоряна (1934–2021) – выдающегося армяно-американского гуманитарного деятеля, ученого, писателя, просветителя и наставника, бывшего для многих из нас дорогим другом.
Как соучредитель «Авроры» и член Отборочной комиссии премии «Аврора», Вартан Грегорян неустанно работал над тем, чтобы воплотить их миссию в жизнь и дать новый шанс тем, кто больше всего нуждается в этом. Мы бесконечно благодарны ему за его опыт и видение, а также за его неоценимый вклад в создание и развитие Гуманитарной инициативы «Аврора».
«Аврора» скорбит о кончине Вартана Грегоряна и выражает сочувствие и поддержку его семье и всем, кого затронула его выдающаяся жизнь. Пусть Вартана больше нет с нами, мы никогда его не забудем. Его наследие живет и будет жить вечно.
«Мир лишился одного из ведущих гуманитарных деятелей, США лишились великого американца, а армянская община лишилась личности невероятного масштаба, бывшей вдохновением для всех нас. Для меня это и личная потеря – Вартан был мне другом и наставником, который во многом направлял мой путь и ход моих мыслей, – сказал Нубар Афеян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» и премии «Аврора». «Скорбя о его утрате, мы также празднуем его жизнь, полную самых выдающихся достижений. Вартан был маяком надежды, который изменил к лучшему множество жизней».
«Жизненная миссия Вартана Грегоряна заключалась в достижении мира и процветания, в том, чтобы дать голос лишенным его, и в том, чтобы поддержать беззащитных. Он был человеком большой внутренней силы, сострадания и мудрости. Нам всем будет его очень не хватать», – сказал Рубен Варданян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» и премии «Аврора».
Родившийся в Тебризе (Иран) Вартан Грегорян преодолел бесчисленные вызовы, с которыми он столкнулся в Соединенных Штатах в качестве молодого иммигранта, и смог построить выдающуюся карьеру, которая продлилась несколько десятилетий и вышла далеко за пределы академической, благотворительной и культурной сферы в его новой стране и за ее пределами. Он был ярым сторонником образования и просвещения и считал книги «оплотом надежды, образования и лучшего будущего».
В 1956 году Вартан Грегорян поступил в Стэнфордский университет, где изучал историю и гуманитарные науки и который окончил с отличием в 1958 году. В 1964 году он получил там же степень доктора гуманитарных и исторических наук. В 1969 году он стал лауреатом премии имени Э.Л. Гарбисона за выдающиеся заслуги в области преподавания.
В 1972 году Вартан Грегорян присоединился к преподавательскому составу Пенсильванского университета в качестве профессора армянской и южно-азиатской истории. В 1974 году он стал деканом-основателем факультета искусств и наук Пенсильванского университета, а в 1981 был назначен его двадцать третьим проректором. Эту должность Вартан Грегорян занимал до 1981 года.
В 1981–1989 гг. Вартан Грегорян был президентом Нью-Йоркской публичной библиотеки. Он получил широкую известность как человек, вернувший библиотеке статус культурной достопримечательности. В 1997 году Вартан Грегорян стал президентом Брауновского университета. Под его руководством учреждение стало более глобальным, более конкурентоспособным в академическом плане и более благополучным в финансовом отношении: Вартан Грегорян возглавил кампанию по сбору средств, собравшую более 500 млн долларов, что позволило целевому капиталу университета преодолеть отметку в 1 млрд долларов.
Вартан Грегорян был удостоен множества академических стипендий, в том числе грантов Мемориального фонда Джона Саймона Гуггенхайма, Американского совета научных обществ, Совета по исследованиям в области общественных наук и Американского философского общества. Многие учебные учреждения присудили Вартану Грегоряну почетные степени. Он также был отмечен правительствами Франции, Италии, Австрии и Португалии. C 1997 года доктор Грегорян занимал пост двенадцатого президента Корпорации Карнеги в Нью-Йорке. В 1998 году президент Клинтон наградил его Национальной гуманитарной медалью США, а в 2004 году президент Буш вручил ему Президентскую медаль Свободы, высшую гражданскую награду Соединенных Штатов.
В своей пожизненной миссии по достижению глобального процветания и мира Вартан Грегорян всегда выступал от имени самых обездоленных и дискриминируемых сообществ. Приверженный делу искоренения геноцида, дискриминации и преследований, он был наставником и маяком надежды для всех, кто вдохновлялся его состраданием и преданностью делу. Он направлял молодое поколение с свойственной ему добротой и проницательностью, меняя жизнь людей и неизменно оставаясь личным примером решимости и самоотверженности.
Вартан Грегорян был успешным автором, опубликовавшим несколько работ, в том числе книги «Дорога к дому. Моя жизнь и время», «Ислам: мозаика, а не монолит» и «Возникновение современного Афганистана. 1880-1946 гг.».
В 2015 году, вместе с Нубаром Афеяном и Рубеном Варданяном, он стал соучредителем Гуманитарной инициативы «Аврора», созданной от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям. Гуманитарная инициатива «Аврора» и ее флагманская программа, премия «Аврора», стремятся преобразовать этот опыт в глобальное движение и ставят перед собой цель найти решения мировых гуманитарных проблем на местах, уделяя особое внимание помощи самым обездоленным.