Հայ գերիների և տեղահանված անձանց հարցի քննարկումը ներառվել է ԵԽԽՎ լիագումար նիստի օրակարգում
Հայ ռազմագերիների, այլ գերեվարվածների և տեղահանված անձանց հարցի քննարկումը քվեարկությամբ ներառվել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) լիագումար նիստի օրակարգում։ Քննարկումը տեղի կունենա վաղը` ապրիլի 20-ին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Չնայած Ադրբեջանի հակառակ ջանքերին՝ քիչ առաջ ԵԽԽՎ օրակարգը հաստատվեց, համաձայն որի՝ պլենար նիստում կքննարկվի Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը: Քվեարկության արդյունքները՝ 93 կողմ, 21 դեմ և 18 ձեռնպահ»,- այս գրառումն էլ ֆեյսբուքյան էջում արել է ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը:

В ПАСЕ будет обсужден вопрос армянских пленных и перемещенных лиц
В повестку пленарного заседания Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) включен вопрос армянских военнопленных, других удерживаемых и перемещенных лиц. Обсуждение и голосование по этому вопросу состоится завтра, 20 апреля. Об этом сообщил на своей фейсбуковской странице руководитель армянской делегации в ПАСЕ Рубен Рубинян.
“Несмотря на все усилия Азербайджана, немногим ранее в ПАСЕ была утверждена повестка, согласно которой на пленарном заседании будет обсужден вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных. Результаты голосования: 93 “за”, 21 “против”, 18 воздержавшихся”,- написал на своей странице в Facebook член армянской делегации в ПАСЕ Эдмон Марукян.