Շուռնուխում սոցիալական խնդիրներին ավելացել է անվտանգության խնդիրը. ՄԻՊ
Հանրապետության նախագահի ու Մարդու իրավունքների պաշտպանի Սյունիքի մարզ կատարած այցի շրջանակում այցելել են Շուռնուխ գյուղ: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻՊ-ի գրասենյակը։
«Բնակիչները` որպես գլխավոր խնդիր, բարձրացրել են անվտանգության ապահովումը, որն առաջացել է իրենց անմիջական հարևանությամբ` համայնքի ճանապարհին ադրբեջանական զինվորականների ապօրինի ներկայության պատճառով: Այդ ֆոնին առկա են նաև սոցիալական չլուծված խնդիրներ: Պատերազմից հետո սահմանների հետ կապված գործընթացի արդյունքում մարդիկ զրկվել են բնակարաններից, հողատարածքներից ու արոտավայրերից:
Ադրբեջանական ներկայության պատճառով բնակարաններից զրկված մարդիկ բարձրացրել են նոր բնակարանների կառուցման հարցում առաջ եկած խնդիրներ: Մարդու իրավունքների պաշտպանը վերահաստատել է Սյունիքում մարդու իրավունքների երաշխավորման նպատակով ապառազմականացված անվտանգության գոտի ստեղծելու իր հայեցակարգը:
Նախագահի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմերը կամփոփեն այս համատեղ այցի արդյունքները և ըստ իրավասության՝ կձեռնարկվեն համապատասխան քայլեր, այդ թվում՝ համատեղ», - նշված է հաղորդագրության մեջ:

В Шурнухе наряду с социальными проблемами возникла проблема безопасности – ЗПЧ
В ходе совместного визита в Сюникскую область Президент и Защитник прав человека Армении побывали в селе Шурнух, сообщает офис ЗПЧ.
Местные жители подняли вопрос безопасности, который возник вследствие незаконного присутствия азербайджанских военных на общинной дороге, проходящей в непосредственной близости от села. Помимо этого имеются нерешенные социальные проблемы. В результате осуществленного после войны процесса демаркации границ люди лишились своих домов, земельных участков, пастбищ.
Шурнухцы, лишившиеся жилья из-за присутствия азербайджанцев, подняли вопрос строительства новых домов. Омбудсмен Арман Татоян подтвердил свою концепцию создания в Сюнике демилитаризованной зоны безопасности, целью которой является обеспечение прав человека.
“Администрации Президента и Защитника прав человека подведут итоги совместного визита и в рамках своей компетенции предпримут соответствующие шаги, в том числе совместные”,- говорится в сообщении офиса ЗПЧ.