Կառավարությունն Արցախին 10 տարի շարունակ 10 մլրդ դրամ կհատկացնի
Կառավարությունն ապրիլի 22-ի նիստում հավանություն տվեց Արցախի կառավարությանն աջակցություն տրամադրելու վերաբերյալ համաձայնագրի պայմաններին: Համաձայնագրով նախատեսվում է 10 տարվա ընթացքում ամեն տարի 10 մլրդ դրամով լրացուցիչ հատկացում իրականացնել Արցախին՝ պատերազմի հետևանքով գույքային վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց աջակցության ծրագրի համար:
Արցախի կառավարության 2021 թվականի ապրիլի 19-ի որոշմամբ հաստատվել է Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով նյութական վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պետական ֆինանսական աջակցության միջոցառումը։ Բավարար ֆինանսական միջոցներով ապահովելու համար անհրաժեշտ է աջակցել Արցախի կառավարությանը։
Նախատեսվում է վնասի փոխհատուցում հատկացնել այն անձանց, ովքեր պատերազմի հետևանքով կորցրել են հասարակական և արտադրական նշանակության շենք- շինություն, մարդատար և բեռնատար մեքենաներ, գյուղատնտեսական, շինարարական և այլ տեխնիկա, ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ գտագործվող հիմնական միջոցներ, կաթնատու և մսատու կենդանիներ, մեղվաընտանքիներ, պտղատու և խաղողի այգիներ: Որոշման համաձայն՝ մինչև 5 մլն դրամը տրամադրվելու է միանվագ ֆինանսական աջակցության տեսքով, 5 մլն դրամից ավելի՝ մուրհակի տեսքով, որը հնարավորություն կտա Արցախում գործարար ծրագրեր իրականացնել:
Նախատեսվում է նաև Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած տարածքներում նախկինում բնակվող անձանց վարկային պարտավորությունների ամբողջական փոխհատուցում, իրավաբանական անձանց վարկային պարտավորությունների՝ մինչև 50 %-ի փոխհատուցում:
Առաջիկա 3 տարիներին Արցախում մշտապես բնակվող քաղաքացիների հիպոթեկային և գյուղատնտեսական, փոքր ձեռնարկատիրական գործունեության վարկերի մասնակի կամ ամբողջական փոխհատուցում կիրականացվի առաջիկա 3 տարիների համար:

Armenia to Allocate $19 Million to Artsakh Annually for Next Ten Years
The Armenian government today approved an additional allocation of ten billion drams (US$19,148,650) in assistance annually for ten years to Artsakh individuals and legal entities that suffered property damage because of the last year’s war.
The funds will provide compensation to those who lost a public/commercial structures, trucks, agricultural/construction and other equipment, fixed assets used in business, dairy/meat livestock, bee colonies, fruit and grape field.
According to the decision, up to 5 million drams will be provided in the form of one-time financial support, more than 5 million drams in the form of a promissory note, which will allow for the implementation of business projects in Artsakh.
It envisages the full repayment of credit liabilities of persons previously living in territories beyond the control of the Artsakh government and the reimbursement of credit liabilities of legal entities up to 50%.
In the next three years, the partial or full repayment of mortgage, agricultural, small business loans of citizens permanently residing in Artsakh will be implemented for the next three years.