Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ուղերձով դիմեց ժողովրդին եւ հրաժարական տվեց՝ հունիսի 20-ին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար: Մինչ այդ նա կշարունակի պաշտոնավարել որպես վարչապետ: Ստորեւ ներկայացնում ենք ուղերձի տեքստը.
Սիրելի ժողովուրդ՝ Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ հայություն.
Սույն թվականի մարտի 18-ին, Հանրապետության նախագահի, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների հետ քննարկումների արդյունքներով ես հայտարարեցի 2021 թվականի հունիսի 20-ին Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու որոշման մասին:
Հայաստանի Հանրապետության գործող Սահմանադրությամբ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը հնարավոր է միայն այն պարագայում, երբ վարչապետը հրաժարական է տալիս, և խորհրդարանը երկու անգամ վարչապետ չի ընտրում: Սրանից հետո Ազգային ժողովը իրավունքի ուժող համարվում է արձակված, և տեղի են ունենում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
Հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու որոշումը կյանքի կոչելու համար այսօր ես հրաժարական եմ տալիս Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնից:
Սահմանադրության ձևակերպումները ենթադրում են նաև, որ Ազգային ժողովը իրավունքի ուժով արձակված համարվելու համար անհրաժեշտ է, որ խորհրդարանում վարչապետի ընտրության քվեարկություն տեղի ունենա: Այս ընթացակարգերը պահպանելու համար ես երկու անգամ կառաջադրվեմ վարչապետի թեկնածու: Ազգային ժողովի մյուս խմբակցությունները, պատգամավորները վարչապետի այլ թեկնածու չեն առաջադրի: Խորհրդարանական մեծամասնությունը վարչապետ չի ընտրի, և Ազգային ժողովը կհամարվի արձակված, և կնշանակվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
Այս ընթացքում կշարունակեմ կատարել Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պարտականությունները՝ օրենսդրությամբ ու Սահմանադրությամբ նախատեսված ամբողջ ծավալով:
Սիրելի հայրենակիցներ, հունիսի 20-ին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու ժամանակացույցի առումով ես կարող էի հրաժարական տալ ոչ պարտադիր այսօր: Բայց կարևոր համարեցի, որ հրաժարականը տեղի ունենա հենց այսօր՝ Քաղաքացու օրը: Սա կարևոր խորհրդանիշն է այն բանի, որ այսպիսով Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացուց ստացած իշխանությունը մենք վերադարձնում ենք քաղաքացուն, որպեսզի նա՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին, որոշի իշխանության հետագա ճակատագիրը՝ ազատ, արդար, մրցակցային ընտրություններով:
Այսօրվա ուղերձում չեմ ուզում անդրադառնալ 2018 թվականից ի վեր մեր ունեցած հաջողություններին ու ձախողումներին, հաղթանակներին ու պարտություններին: Այդ թեմաների մասին բազմիցս խոսել եմ, և առաջիկա նախընտրական շրջանը նման բազմաթիվ առիթներ տալու է:
Այս պահին ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, թե ինչու ենք անհրաժեշտ համարում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը:
2020 թվականին մենք անցել ենք աղետալի իրադարձությունների միջով: Կատարվածի պատճառների, հիմքերի, լուծումների մասին արտահայտվել են գրեթե բոլորը՝ քաղաքական ուժերը, կառավարության անդամներ, մտավորականներ, հոգևորականներ, հասարակական կազմակերպություններ, ոչ ֆորմալ խմբեր:
Միակ սուբյեկտը, որը կարծիք արտահայտելու ինստիտուցիոնալ հնարավորություն չի ունեցել` ժողովուրդն է, և ուրեմն՝ ժողովուրդը պետք է իր խոսքն ասելու, անցյալի ու ներկայի վերաբերյալ գնահատականներ տալու և ապագայի վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու հնարավորություն ունենա: Արտահերթ ընտրություններն անցկացվում են՝ այդ հնարավորությունն ստեղծելու համար:
2021 թվականին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու գաղափարը առաջարկել եմ դեռևս 2020 թվականի վերջին: Բայց մի շարք ուժերի կողմից այն մերժվում էր, որովհետև արտահերթի գաղափարը մերժող այդ շրջանակները համարում էին, թե իշխանության ճակատագիրը պետք է որոշվի չակերտավոր էլիտար փակ սենյակներում, և ժողովուրդը պետք է մեկուսացված լինի այս գործընթացից:
Այդ ուժերը նման մոտեցում ցուցաբերում էին ոչ միայն այն պատճառով, որ հասկանում են, որ Հայաստանում իշխանության բարձրագույն կրողի՝ ժողովրդի կողմից վստահության արժանանալու որևէ հնարավորություն չունեն, այլև նրանց քաղաքական հավատամքն է, որ գազելներով ու վարչական լծակներով ընտրատեղամասեր քշվող ժողովուրդը պետք է ընդամենը արձանագրի չակերտավոր էլիտայի կողմից կայացված որոշումները:
Մեր հավատամքը, սակայն, բոլորովին այլ է. ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունը իշխանության և ինքնիշխանության միակ աղբյուրն է, և իշխանության հետագա ճակատագիրը պիտի որոշի միայն ու միայն, բացառապես ժողովուրդը, և ինձ համարում եմ այս հնարավորության և իրավունքի երաշխավորը:
Ուզում եմ ընդգծել, որ մեր՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը մասնակցելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին, ես հանդես եմ գալու որպես վարչապետի թեկնածու, և մենք հնազանդորեն կենթարկվենք ժողովրդի կայացրած որոշումներին և անմնացորդ կկատարենք մեր պարտականությունները ժողովրդի առաջ:
Եթե ժողովուրդը որոշի, որ ես պետք է հեռանամ վարչապետի պաշտոնից, ես կկատարեմ այդ որոշումը, եթե ժողովուրդը որոշի, որ պիտի շարունակեմ պաշտոնավարել որպես վարչապետ, ես կկատարեմ այդ որոշումը:
Եզրափակելով խոսքս՝ ուզում եմ ևս մեկ անգամ խոնարհումի խոսքեր ասել 44-օրյա պատերազմում ընկած մեր բոլոր եղբայրներին ու քույրերին, նրանց ընտանիքի անդամներին: Զորակցություն հայտնել անհետ կորած համարվող մեր բոլոր հայրենակիցների ընտանիքներին, համբերություն ու տոկունություն մաղթել գերեվարված մեր բոլոր հայրենակիցներին և նրանց հարազատներին և ասել՝ մեր գերեվարված հայրենակիցներն անպայմանորեն վերադառնալու են, եւ մենք պիտի ուժ և կորով ունենանք նրանց վերադարձը ապահովելու համար:
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ հայություն.
Ոչ մի րոպե չկասկածեք, իմացեք, վստահ եղեք՝ Հայաստանում և Արցախում ապագա կա, կա ապագա, և այդ ապագայի կերտումը սկսվում է այսօր:
Եվս մեկ անգամ խոնարհվելով մեր բոլոր նահատակների առաջ՝ բոլորիս շնորհավորում եմ Քաղաքացու օրվա առիթով։
Եվ ուրեմն,Կեցցե Ազատությունը, Կեցցե Հայաստանի Հանրապետությունը, Կեցցե Արցախը, Եվ կեցցենք մենք և մեր երեխաները, որ ապրելու ենք Ազատ ու Երջանիկ Հայաստանում, Ազատ ու Երջանիկ Արցախում:

Armenian PM Nikol Pashinyan today tendered his resignation to make way for snap parliamentary elections in June. Pashinyan's statement on the matter follows.
Proud citizens of the Artsakh Republic,
Proud Armenians all over the Diaspora,
On March 18 this year, following discussions held with the President of Armenia and the leaders of parliamentary factions, I announced my decision to hold early parliamentary elections in the Republic of Armenia on June 20, 2021.
According to the Constitution of the Republic of Armenia, early parliamentary elections can be held only when the Prime Minister resigns, and the Parliament fails to elect a Prime Minister twice. After that, the National Assembly is considered dissolved and special parliamentary elections are held.
Today, I am resigning from the post of Prime Minister of the Republic of Armenia to implement the decision to hold early parliamentary elections on June 20.
The constitutional provisions also imply that for the National Assembly to be dissolved by virtue of law, a vote on the election of the Prime Minister has to be held in Parliament. I will run for prime minister twice to follow these procedures. The parliamentary factions and the other members of parliament will not nominate another candidate for Prime Minister. The parliamentary majority will not elect a prime minister, the National Assembly will be considered dissolved and snap parliamentary elections will be designated.
During this period, I will continue to exercise the duties of the Prime Minister of the Republic of Armenia to the full extent as specified by the applicable law and the Constitution.
I was not supposed to resign exactly today to comply with the June 20 snap-election schedule. Nevertheless, I considered it important to tender my resignation today, on Citizen’s Day. This is emblematic in a sense that in this way we are returning to the citizen the authority received from the citizen of the Republic of Armenia, so that they could elect a government through free, fair and competitive elections.
In this message, I do not want to dwell on our achievements and failures, the victories and defeats we had since 2018. I have talked about these topics many times, and the upcoming pre-election period will provide many such opportunities. At this point, I would like to emphasize once again why we consider it necessary to hold early parliamentary elections.
We went through catastrophic events in 2020. Almost everyone - political forces, members of government, intellectuals, clergy, non-governmental organizations and civil groups - referred to their causes, reasons, or possible solutions.
The citizen is the only entity that has not had an institutional opportunity to express an opinion. In the meantime, the people should have the opportunity to have a say, to make assessments of the past and the present and make decisions about the future. The proposed early elections are supposed to provide that opportunity.
I suggested holding snap elections in 2021 late last year. But it was rejected by a number of forces because the circles that rejected the idea of snap elections considered that the political elite was the one decide on the fate of the government behind closed doors without the people’s voice. Those forces took such an approach not only because they realized that they had no chance of winning the trust of the people, which is the supreme power in Armenia, but also proceeding from the firm belief that the people driven to the polls by minibuses and administrative levers should not but approve the decisions made by the political elite.
Our belief, however, is completely different. The free expression of the people’s will is the only source of power, sovereignty, and the future of power must be decided by the people. I consider myself the guarantor of this opportunity.
I wish to emphasize that the Civil Contract party will run in the snap parliamentary elections, I will run for the post of Prime Minister, we will obey the decisions made by the people, and we will fulfill our commitments and responsibilities to the people. If the people decide that I should resign as Prime Minister, I will comply with that decision; if the people decide that I should continue as Prime Minister, I will honor that decision.
In conclusion, I would like to offer my condolences once again to all our brothers and sisters who perished in the 44-day war and their families. I hereby express our sympathy to the families of our missing compatriots. I wish fortitude and endurance to those held in captivity and to their relatives. I wish to state that our captured compatriots will be back, so we must be strong enough to ensure their repatriation.
Proud Armenians of the Diaspora
Do not doubt for even a moment and rest assured that there is a future in Armenia and Artsakh, and the building of that future begins today.
Bowing once again to our martyrs, I congratulate all of us on Citizen’s Day.
And therefore,
Long live Freedom!
Long live the Republic of Armenia,
Long live Artsakh!
Long live our children and us as we will live in a free and happy Armenia, in a free and happy Artsakh!