ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հանդիպել է Կիպրոսի պաշտպանության նախարարին
Ապրիլի 25-ին ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը հանդիպել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող Կիպրոսի պաշպանության նախարար Խարալամբոս Պետրիդիսին։
Արա Այվազյանն իր խորին շնորհակալությունը հայտնեց Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Պետրիդիսին՝ հայ ժողովրդի համար կարևոր այս օրերին Հայաստանում գտնվելու և հայ ժողովրդին իր զորակցությունը հայտնելու համար, ինչը հայ և կիպրացիժողովուրդների դարավոր բարեկամության և համերաշխության վառ դրսևորում է: Երկուստեք ընդգծվեց Հայոց ցեղասպանության դատապարտման կարևորությունը տարածաշրջանում նմանօրինակ հանցանքների կանխարգելման գործում, հատկապես՝ Թուրքիայի ծավալապաշտական քաղաքականության լույսի ներքո։
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը գոհունակություն հայտնեց հայ-կիպրական երկկողմ օրակարգի և դինամիկ զարգացող քաղաքական երկխոսության վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ տարբեր ոլորտներում ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների երկարամյա բարեկամությունը ամուր հիմք են ստեղծում Հայաստանի և Կիպրոսի միջպետական հարաբերությունների առավել խորացման համար: Այս համատեքստում կարևորվեց նաև Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս հարթակի օրակարգի ամրապնդումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան Արևելյան Միջերկրականի և Հարավային Կովկասի տարածաշրջաններում անվտանգության և կայունության հարցերի:

On April 25, Acting Armenian Minister of Foreign Affairs Ara Ayvazyan met with Minister of Defense of Cyprus Charalambos Petrides, who is in Armenia to participate in the events commemorating the 106th anniversary of the Armenian Genocide.
Ayvazyan, according to a statement released by his office, expressed his deep gratitude to the Petridis for being in Armenia these days that are so important for Armenians, to express his support to the Armenian people, which is a clear expression of the centuries-old friendship and solidarity of the Armenian and Cypriot peoples.
Both sides stressed the importance of condemning the Armenian Genocide to prevent such crimes in the region, especially in the light of Turkey's expansionist policy.
Ayvazyan expressed his satisfaction with the dynamically developing political dialogue on the Armenian-Cypriot bilateral agenda, emphasizing that effective cooperation in various spheres, as well as the long-standing friendship between the two peoples, create a solid basis for deepening Armenia-Cyprus interstate relations. In this context, the strengthening of the agenda of the Armenia-Greece-Cyprus platform was also used.
During the meeting, the parties touched upon issues of security and stability in the eastern Mediterranean and in the South Caucasus.