«Ժառանգության» շտաբի հայտարարությունը ազատ եւ արդար ընտրություններ ապահովելու կապակցությամբ
Լինելով ազատ ու արդար ընտրությունների հետեւողական ջատագով, կարեւորելով օրինական ընտրություններ անցկացնելու հարցում անկեղծ համագործակցությունը եւ գիտակցելով նշված նպատակին հասնելու ճանապարհին ցանկացած շահագրգիռ ուժի կողմից ներկայացվող առաջարկների քննարկման անհրաժեշտությունը, «Ժառանգության» նախընտրական շտաբն արձանագրում է, որ այս պահի դրությամբ ասպարեզ են բերվել օրինական ընտրությունների անցկացմանը միտված կամ առնվազն դրա մասին հռչակող նմանատիպ համագործակցության ձեւաչափերի վերաբերյալ երեք առաջարկներ՝ Քաղաքագետների միության նախագահ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության համամասնական ցուցակի անդամ Հմայակ Հովհաննիսյանի, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանի եւ ԱԺ նախագահ, ՀՀԿ ներկայացուցիչ Սամվել Նիկոյանի հեղինակությամբ:
Վերջինիս առաջարկի կապակցությամբ մենք ստիպված ենք փաստել, որ նախօրեին, երբ պարզվեց, որ ԱԺ լիագումար նիստին ներկա է ընդամենը 5 պատգամավոր, ընդ որում` մեծամասնությունը «Ժառանգություն» խմբակցությունից, չորրորդ գումարման Ազգային ժողովը ցույց տվեց իր անգործունակությունը, հետեւապես` ցանկացած նախաձեռնության իրագործելիության անհնարինությունը:
Մյուս երկու փաստաթղթերի առնչությամբ «Ժառանգության» նախընտրական շտաբը անառարկելի ճշմարտություն է համարում, որ դրանց իրագործումն ապահովելու կարեւոր պայմանը տվյալ փաստաթղթերի ոգուն եւ տառին հակասող մինչ այժմ ստորագրված քաղաքական փաստաթղթերի ստորադասումն է: Այդ իմաստով տարակուսանք է հարուցում մեր ներկայացրած կառուցողական առաջարկների  մերժումը, այն է՝ փաստաթղթերը ստորագրել համապատասխան քաղաքական ուժերի առաջին դեմքերի մակարդակով, ինչպես նաեւ ներառել հատուկ կետ նախընտրական փուլում բացահայտ կամ քողարկված ընտրակաշառք բաժանելու, այդ թվում` քվեներ ստանալու ակնկալիքով բարեգործություններ իրականացնելու անթույլատրելիության մասին:
Մենք խորին վրդովմունք ենք արտահայտում, որ քաղաքական որոշ ուժեր մի ձեռքով օրինական ընտրություններ անցկացնելու պարտավորություններ պարունակող փաստաթուղթ են ստորագրում կամ դրանք ստորագրելու պատրաստակամություն են հայտնում, իսկ մյուսով շարունակում են խախտել ազատ եւ արդար ընտրությունների ամենատարրական չափանիշները` տեղիք տալով բազմապիսի օրինախախտումների:
Մենք անընդունելի ենք համարում ազատ եւ արդար ընտրությունների համար պայքարի նմանակումը եւ դրանում «Ժառանգությանը» ներքաշելու ամեն մի փորձ: Մյուս կողմից` մենք չէինք ցանկանա մտածել, որ ներքաշվելով որեւէ իմիտացիոն գործընթացում, մինչեւ վերջերս ամբողջական իշխանափոխություն պահանջող կամ արմատական համարվող մեր ընդդիմադիր գործընկերներն ուրիշի «պետպատվերի» շրջանակներում փորձում են «բյուրեղացնել» մի նոր, սնամեջ, «օրինակարգության» պատրանք ստեղծող կոալիցիա:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ հանգամանքները, «Ժառանգության» նախընտրական շտաբը հայտարարում է, որ մնում է իր տեսակետին եւ պատրաստ է միանալ ցանկացած ոչ ձեւական փաստաթղթի` լինի դա 9-ի, թե 4-ի ձեւաչափով, միայն հետեւյալ առաջարկների ընդունման դեպքում.
ա/ նմանատիպ նախաձեռնություններին կարող են մաս կազմել միայն այն քաղաքական ուժերը, որոնք ի սկզբանե չեն խախտում դրանցում ամրագրված դրույթները,
բ/ դրանք պետք է ստորագրվեն քաղաքական ուժերի առաջին դեմքերի մակարդակով` ամրագրված դրույթների կատարման համար թե անձնական եւ թե հավաքական պատասխանատվությունը որոշակիացնելու նպատակով,
գ/ փաստաթղթում պետք է ներառվեն պարզ ու շիտակ դրույթներ նախընտրական փուլում բացահայտ կամ քողարկված ընտրակաշառք բաժանելու, այդ թվում` կուսակցությունների կողմից քաղաքացիների անձնագրեր հավաքագրելու, քվեներ ստանալու դիմաց բարեգործություններ իրականացնելու անթույլատրելիության մասին:
Ամեն դեպքում մենք հաջողություն ենք մաղթում նախընտրական գործընթացին մասնակցող բոլոր ուժերին եւ լծվում մեր գործին` անելու այն, ինչ միշտ արել ենք մեր քաղաքական կենսագրության ընթացքում` ժողովրդի հետ միասին պայքարել ազատ ու արդար ընտրությունների, քաղաքացու յուրաքանչյուր քվեի համար: Մենք նաեւ պատրաստ ենք ընտրախախտումների վերաբերյալ մեր բոլոր փաստերն ու ապացույցները ներկայացնել ոչ միայն իրավապահ մարմիններին, այլեւ ցանկացած ձեւաչափով ստեղծված կառույցներին` անկախ պաշտոնապես դրանց միանալու կամ չմիանալու հանգամանքից:
Մենք վերահաստատում ենք մեր իրավունքը եւ հաստատակամությունը` մայիսի 7-ին հանդես գալու նախօրեին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ համապարփակ գնահատականով:

Заявление штаба партии «Наследие» по поводу обеспечения свободных и справедливых выборов
Являясь последовательным сторонником свободных и справедливых выборов, придавая важность искреннему сотрудничеству в деле проведения законных выборов, а также сознавая необходимость обсуждения предложений заинтересованных сторон для достижения вышеуказанной цели, предвыборный штаб партии «Наследие» констатирует, что на данный момент поступили три предложения о формате подобного сотрудничества. Предложения были представлены председателем Союза политологов, членом пропорционального списка партии «Процветающая Армения» Амаяком Ованнисяном, представителем РПА Давидом Арутюняном и председателем НС РА, представителем РПА Самвелом Никояном.
Касательно предложения С. Никояна мы вынуждены признать, что после того, как накануне на пленарном заседании НС присутствовало всего 5 депутатов, большинство из которых представляли фракцию «Наследие», стало ясно, что Национальное Собрание четвертого созыва прекратило существовать в качестве функциональной структуры, и способность осуществления им любой инициативы становится проблематичной.
Относительно остальных двух документов, предвыборный штаб «Наследия» считает неоспоримой истиной то, что важным условием для их осуществления является их приоритетность в отношении тех политических документов, которые были подписаны ранее и противоречат духу и букве данных документов. В этом смысле мы выражаем недоумение по поводу отклонения представленных нами конструктивных предложений, а именно: подписать документы на уровне первых лиц соответствующих политических партий, а также внести пункт о недозволенности осуществления явной либо скрытой раздачи избирательных взяток, в том числе осуществления “благотворительности” с целью получения голосов.
Мы также выражаем негодование в связи с тем, что некоторые политические силы одной рукой подписывают либо выражают готовность подписать документ о взятии на себя обязательств по проведению легальных выборов, а другой - продолжают нарушать элементарные критерии свободных и справедливых выборов и совершают различные нарушения закона.
Мы считаем неприемлимым имитацию проведения свободных и справедливых выборов и любые попытки вовлечения в нее «Наследия». С  другой стороны, мы не хотели бы считать, что наши коллеги- оппозиционеры, которые до недавних времен требовали коренной либо системной смены власти, втянувшись в какой-то имитационный процесс в рамках чьего-то «госзаказа», пытаются «кристаллизовать» новую полую коалицию, создающую иллюзию «легальности».
Учитывая вышеизложенные обстоятельства, предвыборный штаб «Наследия» заявляет, что продолжает придерживаться своей точки зрения и выразит готовность присоединиться к любому действительно реальному документу, будь то в формате 9-и или 4-х, лишь в том случае, если будут учтены следующие предложения партии:
а/ В подобных инициативах могут участвовать лишь те политические силы, которые изначально не нарушают зафиксированные в этих же документах положения;
б/ документы должны быть подписаны на уровне первых лиц политических сил с целью взятия на себя личной и коллективной ответственности
в/ в документы необходимо включить простые и ясные положения о недозволенности явной либо скрытой раздачи избирательных взяток, в том числе незаконных сборов паспортов граждан со стороны партий, а также осуществления благотворительности с целью получение голосов избирателей.
В любом случае, мы желаем удачи всем силам, участвующим в предвыборном процессе и приступаем к нашей работе, чтобы делать то, что мы делали всегда в течение всей нашей политической биографии – вместе с народом бороться за обеспечение свободных и справедливых выборов, защищать каждый голос граждан. Мы также готовы представить факты и доказательства о любом нарушении избирательного процесса не только правоохранительным органам, но и всем структурам, созданным в любом формате, вне зависимости от того присоединились мы к ним или нет.
Мы еще раз утверждаем наше право выступить 7-го мая с всеобъемлимой оценкой результатов выборов, проведенных накануне.