Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Լիտվայի արտգործնախարարին
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսին: Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեն:
Վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Լիտվայի հետ հարաբերությունների զարգացմամբ՝ երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափով: «Որպես ժողովրդավարական երկիր՝ Հայաստանը կարևորում է Լիտվայի հետ համագործակցությունը, նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության շրջանակում», - ասել է նա: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ հետպատերազմական դժվարին ժամանակաշրջանում Հայաստանը հանձնառու է շարունակելու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացումը՝ ի շահ իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության:
Արտգործնախարար Լանդսբերգիսը նշել է, որ Լիտվան զորակցում է հայ ժողովրդին պատերազմի, կորոնավիրուսի հետևանքների հաղթահարման գործում և պատրաստ է, նաև որպես ԵՄ անդամ, սատարել այս գործընթացին, հումանիտար օժանդակություն ցուցաբերել: Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն կարևորում է Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացումը և այդ գործընթացում առավել ակտիվ ներգրավվումը:
Նիկոլ Փաշինյանն ու Գաբրիելյուս Լանդսբերգիսը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանում անվտանգային մարտահրավերների և զարգացումների շուրջ:
Անդրադառնալով հետպատերազմական վիճակին՝ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին դեռևս անազատության մեջ պահելու, Բաքվի կողմից շարունակվող ագրեսիվ հայատյաց հռետորաբանության, «ռազմավարի պուրակի», Հայաստանի սուվերեն տարածքի նկատմամբ հնչող նկրտումների, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացման գործողությունների մասին: Այս ամենը, ըստ նրա, ակնհայտ է դարձնում այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ անհրաժեշտ է կիրառել «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքը: Վարչապետի պաշտոնակատարը շնորհակալություն է հայտնել աջակցության պատրաստակամության համար և ընդգծել, որ ժողովրդավարական ուղիով առաջ շարժվող Հայաստանը, հաշվի առնելով արժեհամակարգային ընդհանուր հենքը, ԵՄ-ից և ԵՄ անդամ երկրներից նախևառաջ ակնկալում է համարժեք գնահատական Ադրբեջանի հակահայ քաղաքականությանը:
Լիտվայի ԱԳ նախարարը նշել է՝ ԵՄ-ն հստակ դիրքորոշում է ներկայացրել, որ բոլոր պատանդները, գերիները պետք է վերադարձվեն, և Լիտվան ևս միանում է այդ դիրքորոշմանը: Նա նաև ընդգծել է, որ Լիտվան լիովին սատարում է հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված ջանքերին:

Никол Пашинян принял министра иностранных дел Литвы
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял министра иностранных дел Литвы Габриэлюса Ландсбергиса. На встрече присутствовала также Чрезвычайный и Полномочный посол Литвы в Армении Инга Станите-Толочкиене.
Исполняющий обязанности премьер-министра отметил, что Армения заинтересована в развитии отношений с Литвой как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. “Как демократическая страна Армения придает важность сотрудничеству с Литвой, в том числе в рамках партнерства Армения-ЕС”, - сказал он. Никол Пашинян подчеркнул, что в сложный послевоенный период Армения привержена продолжению демократических реформ на благо верховенства закона и защиты прав человека.
Министр иностранных дел Ландсбергис отметил, что Литва поддерживает армянский народ в преодолении последствий войны и коронавируса и готова, в том числе как член ЕС, поддержать этот процесс и предоставить гуманитарную помощь. По его словам, ЕС придает важность развитию демократии в Армении и более активному участию в этом процессе.
Никол Пашинян и Габриэлюс Ландсбергис обменялись мнениями о вызовах безопасности и развитиях в регионе.
Коснувшись послевоенной ситуации, Никол Пашинян поговорил об удерживаемых Азербайджаном армянских военнопленных, продолжающейся антиармянской риторике Баку, “парке трофеев”, звучащих претензиях к суверенной территории Армении, уничтожении армянского религиозного и культурного наследия на перешедших под контроль Азербайджана территориях.
По его словам, все это делает очевидным, что в отношении Нагорного Карабаха должен быть применен принцип “отделения ради спасения”. Исполняющий обязанности премьер-министра поблагодарил за готовность оказать помощь и подчеркнул, что идущая по демократическому пути Армения, с учетом общей системы ценностей, в первую очередь ожидает со стороны ЕС и стран-членов ЕС адекватной оценки антиармянской политики Азербайджана.
Министр иностранных дел Литвы отметил, что Евросоюз четко обозначил позицию, согласно которой все пленные и удерживаемые лица должны быть возвращены, и Литва также присоединяется к этой позиции. Он подчеркнул, что Литва полностью поддерживает усилия, направленные на сохранение армянского исторического и культурного наследия.