Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի հարցազրույցը «BBC Weekend» ծրագրին
ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հրապարակել է նախարար Արա Այվազյանի հարցազրույցը «BBC Weekend» ծրագրին: Այն ներկայացնում ենք ստորև.
Հարց. Ո՞րն է ձեր պատասխանը Նախագահ Բայդենի հայտարարությանը: Մի՞թե սա այն էր, ինչ ակնկալում էիք:
Արա Այվազյան. Ինչպես 106 տարի առաջ, այնպես էլ այսօր հայ ժողովուրդը պայքարում է հանուն պատմական արդարության, իր պատմական հայրենիքում անվտանգ և արժանապատիվ կյանքի համար: Մենք ողջունում ենք նախագահ Բայդենի հայտարարությունը, ըստ որի ԱՄՆ-ն հստակորեն սահմանում է 20-րդ դարում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված զանգվածային վայրագությունները որպես ցեղասպանություն: Հիշեցնենք, որ 2019թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող համապատասխան բանաձևեր են ընդունել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը և Սենատը:
Երեկ մենք ոգեկոչեցինք Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը: Ինչպես այստեղ՝ Հայաստանում, այնպես էլ՝ աշխարհի տարբեր անկյուններում մենք ականատես եղանք միջազգային հանրության հաստատուն համերաշխության, աջակցության բազմաթիվ հզոր ուղերձների , որոնք ոգևորում են մեզ՝ բազմապատկելու մեր համատեղ ջանքերը՝ ցեղասպանությունների դատապարտման և կանխարգելման միջազգային պայքարում:
Հարց. Պարո՛ն Այվազյան, արդյո՞ք կարծում եք, որ այլ երկրներ նույնպես կհետևեն այդ օրինակին:
Արա Այվազյան., Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը համամարդկային խնդիր է: Այս ուղերձը նշանակալի ներդրում ունի Հայոց ցեղասպանության գլոբալ ճանաչման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում: Այսօր ԱՄՆ իշխանությունները միանշանակորեն վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և մարդասիրության սկզբունքներին:
Հարց. Պարո՛ն Այվազյան, ըստ Ձեզ՝ ի՞նչպիսի ազդեցություն կունենա Ջո Բայդենի հայտարարությունը Թուրքիայի հետ ձեր հարաբերությունների վրա:
Արա Այվազեան. Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի հետ հարաբերություններին, ապա Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ վարում է թշնամական և ագրեսիվ քաղաքականություն` անկախության վերականգնումից ի վեր՝ սկսած 1991 թվականից: Թուրքիան մերժեց Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը, փակեց սահմանը և Հայաստանի դեմ վարեց հետզհետե աճող թշնամական քաղաքականություն։ Ավելին` Թուրքիան ուղղակիորեն ներգրավվեց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայում՝ մեր տարածաշրջան ուղարկելով հազարավոր օրաերկրյա զինյալ ահաբեկիչների:
Հուսով ենք, որ ԱՄՆ նախագահի այս շատ կարևոր հայտարարությունը ճանապարհ կհարթի երկխոսության և, ի վերջո, հարաբերությունների կարգավորման համար: Այն նաև կնպաստի տարածաշրջանային խաղաղությանը և կայունությանը:
Հարց. Ինչպիսի՞ դեր սա կխաղա հարաբերությունների հնարավոր կարգավորման գործում: Ոմանք պնդում են, որ այդ հայտարարությունը խաղաքարտ կդառնա նախագահ Էրդողանի ձեռքում, որպեսզի շահի իր հասարակության աջակցությունն ընդդեմ ԱՄՆ-ի:
Արա Այվազյան. Կարծում եմ, որ սա հիմք է ստեղծում Թուրքիայի հասարակության համար՝ առերեսվելու պատմության էջերին։ Այն նաև դրդում է հասարակությանը հարցեր բարձրաձայնել իրենց պատմության ողբերգական էջերի մասին: Կարծում եմ՝ դա նաև հող կստեղծի երկու հարևան երկրների միջև երկխոսության համար: Երկու հարևան երկրների միջև ստեղծվել էր անջրպետ, և կարծում եմ, որ դա շատ կարևոր քայլ կլինի մեր հարաբերությունների կարգավորման համար:

Armenian Foreign Minister to BBC: Biden's Genocide Recognition Creates Groundwork for Turkish Society to Face Its History
Armenian Foreign Minister Ara Ayvazyan gave the following interview on the BBC's Weekend program.
What is your response to President Biden’s statement? Was it everything you’d hoped for?
As 106 years ago today, the Armenian people are fighting for historical justice, for a safe and dignified life in their historical homeland. We welcome the statement of President Biden by which the US clearly defines the mass atrocities committed against the Armenian people in the 20th century as genocide. It should be recalled that relevant resolutions recognizing and condemning the Armenian Genocide were adopted by the US House of Representatives and Senate in 2019.
Yesterday we commemorated the 106th anniversary of the Armenian Genocide. And here in Armenia and in different parts of the world, we saw strong solidarity of the international community, numerous strong messages of support, which are encouraging us to multiply our joint efforts in the international fight for condemnation and prevention of genocides.
Mr. Aivazian, are you hopeful other countries will follow suit?
Well, the recognition and condemnation of the Armenian Genocide is a universal issue of humanity. This address makes a significant contribution to the global recognition of the Armenian Genocide and the prevention of genocides. Today, the US authorities have unequivocally reiterated their commitment to human rights and the principles of humanity.
Mr. Aivazian, what impact do you think Joe Biden’s statement will have on your relations with Turkey?
As far as relations with Turkey are concerned, Turkey pursues a hostile and aggressive policy towards Armenia since the restoration of independence back in 1991. Turkey rejected the establishment of diplomatic relations, it closed border with Armenia and pursued increasingly hostile policy against Armenia. Moreover, Turkey directly got involved in the Azerbaijani aggression against the people of Nagorno-Karabakh by dispatching thousands of foreign terrorist fighters to our region.
We do hope that this very important statement by the President of the US will pave the way for dialogue and eventually to the normalization of relations. It will also contribute to the regional peace and stability.
How will this play towards the possible normalization of relations? Some say the statement will play into President Erdogan’s hands by winning him public support against the US.
Well, I believe this creates a ground for Turkish society to face the pages of their history. And also, it induces the society to question the tragic pages of their history. I believe it will also create ground for dialogue between two neighboring countries. Abyss was created between two neighbouring countries and I believe this will be a very important step for normalization of our relations.