Կառավարությունը կթույլատրի արդյունաբերական կանեփի արտադրությունը
Հայաստանում կթույլատրվի արտադրական կանեփի արտադրությունը, արտահանումը, ներմուծումը կամ մեծածախ առևտուրը՝ համապատասխան լիցենզիայի առկայության դեպքում։ Որոշումն ընդունվեց կառավարության ապրիլի 29-ի նիստում:
Նախագիծը ներկայացնող փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանի խոսքով՝ ԵՄ տարածքում կանեփի մշակությամբ զբաղվում են 21 երկրներում, որտեղ կանեփի ցանքատարածությունը 2011 թվականին կազմել է 8 000 հա, իսկ 2017 թվականին եռակի չափով ընդլայնվել է՝ զբաղեցնելով 42 500 հա: 1 հա տեխնիկական կանեփի վերամշակումից կարելի է ստանալ միջինը 75-210 լ CBD յուղ, 6 տոննա ծղոտ, որը կարող է վերածվել մոտավորապես 1,5 գ մանրաթելի:
Ըստ նրա՝ արդյունաբերական կանեփն օգտագործում են տեքստիլ, ավտոմոբիլների, կահույքի, թղթի, շինանյութի, խնամքի պարագաների արտադրության և բժշկության մեջ: Թմրամիջոցներ կամ հոգեմետ նյութերի հետ կապված դատվածություն ունեցող անձանց չի թույլատրվի զբաղվել տվյալ գործունեության տեսակով:
Ակնկալվում է արդյունաբերական և գյուղատնտեսական նպատակներով կանեփի արտադրության գործունեության իրականացման հնարավորություն ստեղծել Հայաստանում, ներդնել լիցենզավորման առանձնահատկությունները, քվոտավորման պահանջը և պետական վերահսկողության իրավական կարգավորումը:

В Армении разрешат выращивать коноплю в промышленных целях
В Армении при наличии соответствующей лицензии будет разрешено выращивать коноплю в промышленных целях, экспортировать, импортировать это растение, заниматься оптовой торговлей. Такое решение было принято на заседании правительства сегодня, 29 апреля.
Представлявший проект решения и.о.премьер-министра Тигран Авинян отметил, что на территории Евросоюза культивированием конопли занимаются в 21 стране, где в 2011 году посевные площади составили 8000 га, а в 2017-ом – уже 42 500 га. От переработки собранной с одного гектара технической конопли можно получить в среднем 75-210 литров масла CBD, 6 тонн соломы, которую можно превратить примерно в 1,5 г волокна.
Техническую коноплю используют в текстильной промышленности, автомобилестроении, производстве мебели, бумаги, стройматериалов, принадлежностей по уходу, медицине. Лица, осужденные за распространение наркотических или психотропных веществ, не смогут заниматься этим видом деятельности.
В Армении будет создана возможность для выращивания конопли в промышленных и сельскохозяйствнных целях. Будет также внедрено правовое регулирование государственного контроля.