Կազանում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Միխայիլ Միշուստինի հանդիպումը
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով, ապրիլի 29-ին ժամանել է Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Կազան: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
«Կազանում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինի հետ:
Ողջունելով Նիկոլ Փաշինյանին՝ Միխայիլ Միշուստինը նշել է.
Ուրախ եմ ձեզ տեսնել Ռուսաստանի Դաշնությունում՝ Թաթարստանում, Կազան քաղաքում, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին։
Նախևառաջ ցանկանում եմ Ձեզ փոխանցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինի ամենաջերմ ողջույններն ու լավագույն մաղթանքները։ Ցանկանում եմ ասել, որ մեզ համար թանկ են Հայաստանի հետ եղբայրական հարաբերությունները։ Դրանք երկարամյա դաշնակցային, ռազմավարական բնույթ են կրում, և հաջորդ տարի կնշենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և Հայաստանի հետ բարեկամության և համագործակցության մասին պայմանագրի կնքման 25-ամյակը։
Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ավարտից հետո Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ընդունված՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարությունները համատեղ աշխատանքի մեծ հնարավորություններ բացեցին։ Դա, առաջին հերթին, բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումն է, նոր ենթակառուցվածքային երթուղիների ձևավորումը։ Այս ամենը պայմաններ կստեղծի Հարավկովկասյան տարածաշրջանի կայուն զարգացման համար։
Ռուսաստանն աջակցում է, մենք մասշտաբային հումանիտար օժանդակություն ենք տրամադրում, և Հումանիտար արձագանքման միջազգային կենտրոնի գծով պայմաններ են ստեղծվում փախստականների՝ իրենց բնակության մշտական վայրեր վերադարձի և հաջորդիվ՝ ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։
Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի առաջատար գործընկերը։ Մեր համատեղ ձեռնարկություններն իրագործում են խոշոր տնտեսական նախագծեր։ Իհարկե, ցավոք, կորոնավիրուսն ազդեց երկկողմ առևտրի դինամիկայի վրա։ Նախորդ տարի մեր համատեղ ապրանքաշրջանառությունը նվազեց մոտավորապես 10 տոկոսով և կազմեց շուրջ 2 մլրդ 300 մլն դոլար։ Իհարկե, մեզ նման իրավիճակը ձեռնտու չէ։ Առաջարկում եմ հանձնարարել մեր միջկառավարական հանձնաժողովին, մեր կողմից Ձեզ քաջածանոթ Ալեքսեյ Օվերչուկին՝ նախապատրաստել նոր նախաձեռնություններ Հայաստանի հետ առևտրաշրջանառության և փոխադարձ ներդրումների ծավալն ավելացնելու համար։
Մենք նաև ակտիվ համատեղ աշխատում ենք կորոնավիրուսի դեմ պայքարի ուղղությամբ։ Հայկական կողմին ենք փոխանցել T-համակարգերը, ռեագենտները, ընթանում է ռուսաստանյան Սպուտնիկ –V պատվաստանյութի տրամադրումը։ Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել, որ Հայաստանն ակտիվորեն կիրառում է Զարգացման եվրասիական բանկի կողմից մշակված «Ճամփորդում եմ առանց Covid-19» բջջային հավելվածը՝ Ռուսաստան քաղաքացիների այցերի համար։ Դա շատ լավ միտում է։ Մենք դյուրացնում ենք մեր քաղաքացիների փոխադարձ տեղաշարժի բոլոր ընթացակարգերը։
Ակտիվ համագործակցում ենք նաև ԵԱՏՄ-ում։ Բոլոր չորս ազատությունները՝ ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի տեղաշարժի հարցերը, այսօր մեր օրակարգում են։ Վստահ եմ, որ եվրասիական ինտեգրման խորացումը համապատասխանում է և՛ Ռուսաստանի, և՛ Հայաստանի քաղաքացիների, ձեռնարկատերերի շահերին։
Հարգելի Նիկոլ Վովայի,
Պատրաստ եմ Ձեզ հետ քննարկել ակտուալ թեմաները, այդ թվում նաև մեր երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի հարցերը»։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է.
Հարգելի Ռուստամ Նուրգալիևի,
Շատ ուրախ եմ այսօրվա հանդիպման համար։ Անկեղծ ասած, առաջին անգամ եմ Թաթարստանում, և բոլորս գիտենք, որ սա Ռուսաստանի նշանակալի և զարգացած տարածաշրջաններից է։ Հուսով եմ և վստահ եմ, որ մեր բանակցությունների, այսօրվա հանդիպման և Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ընթացքում արդյունավետ քննարկումներ ու որոշումներ կունենանք։
Իհարկե, ինչպես Դուք արդեն ասացիք, մեր երկկողմ հարաբերությունները համաչափ ու բավական ակտիվ զարգանում են։ Պետք է նշեմ, որ Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության միջև ռազմավարական հարաբերությունները խորանում են, և դա լավ գործոն է նաև մեր տարածաշրջանի կայունության համար։
Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել այն դերը, որ Ռուսաստանն ու Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրի Պուտինն ունեցան Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմը կանգնեցնելու հարցում։ Արդյունավետ եմ գնահատում ռուս խաղաղապահների գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում։
Ցանկանում եմ նաև առանձնացնել եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը, որը գլխավորում են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերը։ Մենք կառուցողական ենք տրամադրված այս հարցում, բայց ցանկանում եմ նշել, որ, ցավոք, Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շատ կարևոր դրույթը։ Դա վերաբերում է ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձին։ Եվ ես ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնությանը այն ջանքերի համար, որոնք ներդրվում են այս հարցը լուծելու համար։
Բայց պետք է նշեմ, որ մենք շատ բարձր ենք գնահատում եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքը, քանի որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը կարող է փոխել ողջ տնտեսական իրավիճակը մեր տարածաշրջանում և ամրապնդել տնտեսական կապերն ու ինտեգրումը Ռուսաստանի ու Հայաստանի միջև։ Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ նշել այն կարևոր ու կառուցողական դերը, որն ունի Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։ Մենք իսկապես բարձր ենք գնահատում այդ աշխատանքը, և հուսով եմ, որ այն կոնկրետ արդյունքների կբերի։ Բոլորին հասկանալի է, որ դա կարևոր է ոչ միայն մեր տարածաշրջանի, այլև մեր տարածաշրջանի համար առավել լայն իմաստով, քանի որ խոսք է գնում Պարսից ծոցի և Սև ծովի, Պարսից ծոցի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև կապերի վերականգնման մասին։ Դա իսկապես կարող է դառնալ հզոր տնտեսական գործոն Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման համար։ Եվս մեկ անգամ ցանկանում եմ հաստատել, որ մենք կառուցողական ենք տրամադրված և հուսով եմ, որ ներկայում ընթացող աշխատանքը կոնկրետ արդյունք կունենա, որոնք կայունություն, խաղաղություն ու բարեկեցություն կբերեն մեր ողջ տարածաշրջանի համար»։
Նիկոլ Փաշինյանը և Միխայիլ Միշուստինն անդրադարձել են պատերազմից հետո Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին և հումանիտար հարցերին։ Շոշափվել է հայ ռազմագերիների վերադարձի ուղղությամբ տարվող աշխատանքը։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունների օրակարգը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով։ Անդրադարձ է եղել տնտեսական համագործակցության զարգացման միտումներին, առևտրաշրջանառության աշխուժացմանը։ Այս համատեքստում խոսվել է առողջապահության, զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների և փոխշահավետ այլ բնագավառներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարների մասին։
Կողմերը փոխանակվել են տեղեկատվությամբ կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքների հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի և տնտեսության վերականգնման տեմպերի վերաբերյալ։ Արծարծվել է ռուսաստանյան պատվաստանյութի նոր խմբաքանակների ձեռքբերման հարցը։ Անդրադարձ է կատարվել զբոսաշրջային հոսքերի ավելացման ուղղությամբ հնարավոր գործողություններին»,- նշված է կայքում։

В Казани состоялась встреча Никола Пашиняна и Михаила Мишустина
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян 29 апреля отбыл в Казань для участия в заседании Евразийского межправительственного совета. Об этом сообщает официальный сайт главы правительства.
В Казани Никол Пашинян провел встречу с председателем правительства Российской Федерации Михаилом Мишустиным.
Приветствуя Никола Пашиняна, Михаил Мишустин отметил:
“Уважаемый Никол Воваевич, Уважаемые коллеги,
Рад Вас видеть в Российской Федерации, в Татарстане, в городе Казани на заседании Евразийского межправсовета.
Прежде всего хочу передать вам тёплый привет и наилучшие пожелания от президента России Владимира Владимировича Путина.
Мы дорожим братскими отношениями с Арменией. Они носят многолетний союзнический и стратегический характер. В следующем году отметим 30-летие установления дипломатических отношений и 25-летие заключённого договора о дружбе и сотрудничестве с Арменией.
Принятые после завершения боевых действий в Нагорном Карабахе заявления лидеров Азербайджана, Армении и России 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года открыли большие возможности для совместной работы. Это в первую очередь разблокирование всех экономических и транспортных связей, создание новых инфраструктурных маршрутов. Всё это создаст условия для устойчивого развития Закавказского региона.
Россия помогает. Мы оказываем масштабную гуманитарную помощь. И по линии Межведомственного центра гуманитарного реагирования создаются условия для возвращения беженцев в места их постоянного проживания и последующего восстановления инфраструктуры.
Россия остаётся ведущим партнёром Армении. Наши совместные предприятия реализуют крупные экономические проекты. К сожалению, коронавирус повлиял на динамику двусторонней торговли – в прошлом году наш совместный товарооборот снизился примерно на 10% и составил около 2,3 млрд долларов. Конечно, нас такая ситуация не устраивает. Предлагаю поручить нашей межправкомиссии (от нас – Алексей Логвинович Оверчук, вам хорошо известный) подготовить новые инициативы для увеличения товарооборота, роста взаимных инвестиций с Арменией.
Мы также активно совместно ведём борьбу с коронавирусом – передавали армянской стороне тест-системы, реагенты, пошла поставка российской вакцины «Спутник V».
Очень хотел бы вас поблагодарить за то, что Армения активно применяет разработанное Евразийским банком развития мобильное приложение «Путешествую без COVID-19» для поездок граждан в Россию. Это очень хорошая тенденция. В конце концов, мы упрощаем все процедуры перемещения граждан между нашими странами.
Мы также активно сотрудничаем в Евразийском экономическом союзе. Все четыре свободы – движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы – сегодня на повестке дня. Уверен, что углубление евразийской интеграции отвечает интересам граждан и предпринимателей и России, и Армении.
Готов обсудить с Вами, уважаемый Никол Воваевич, актуальные вопросы, в том числе и двусторонней нашей повестки. Пожалуйста, Вам слово”.
Выразив благодарность за теплый прием, исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения отметил:
Уважаемый Рустам Нургалиевич,
Очень рад сегодняшней встрече. Я в первый раз в Татарстане. Все мы знаем, что это один из значимых и развитых регионов России.
Уверен, что во время наших переговоров и сегодняшней встречи, заседания межправительственного совета ЕАЭС будут приняты эффективные решения и пройдут обсуждения.
Как Вы уже сказали, у нас двусторонние отношения развиваются планомерно и довольно активно. Стратегические отношения между Российской Федерацией и Арменией углубляются. Легко заметить, что наши двусторонние отношения активизировались, и это очень хороший фактор для стабильности нашего региона.
Хочу особенно отметить роль, которую Россия и Президент Российской Федерации Владимир Владимирович Путин сыграли в прекращении войны в Нагорном Карабахе. Хочу подчеркнуть, что оцениваю деятельность российских миротворцев в Нагорном Карабахе как эффективную. Это для нас сейчас уже очевидно.
Вы правильно заметили, у нас идёт работа трёхсторонней комиссии, которую возглавляют вице-премьеры Российской Федерации, Армении и Азербайджана. Мы очень конструктивно настроены в этом плане. Но хочу заметить, что, к сожалению, Азербайджан до сих пор не выполнил очень важную статью трёхстороннего заявления от 9 ноября Президента России, Премьер-министра Армении и Президента Азербайджана. Это касается возврата военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц. Хочу поблагодарить Российскую Федерацию за усилия, которые прикладываются, чтобы решить этот вопрос.
Мы очень высоко ценим работу трёхсторонней комиссии, потому что открытие региональных коммуникаций может изменить вообще всю экономическую ситуацию в нашем регионе и укрепить экономические связи и интеграцию между РФ и Арменией. По этому поводу хочу отметить очень важную и конструктивную роль, которую играет заместитель председателя правительства Российской Федерации Алексей Оверчук. Мы очень высоко ценим эту работу, и я надеюсь, что эта работа приведет к конкретным результатам. Всем понятно, что это важно не только для нашего региона, но и для нашего региона в более широком смысле, потому что здесь речь идет о восстановлении связей между Персидским заливом и Черным морем, Персидским заливом и Российской Федерацией. Это может стать мощным экономическим фактором для развития Евразийского экономического союза. Еще раз хочу подчеркнуть, что мы настроены очень конструктивно, и надеюсь, что текущая работа приведет к конкретным результатам, которые принесут стабильность, мир и благосостояния для всего нашего региона”.
Никол Пашинян и Михаил Мишустин коснулись сложившейся после войны ситуации вокруг Нагорного Карабаха и гуманитарных вопросов. Была затронута работа по возвращению армянских военнопленных.
Собеседники обсудили повестку армяно-российских стратегических отношений как в двустороннем, так и многостороннем форматах. Были также затронуты тенденции развития экономического сотрудничества и активизации торгового оборота. В этом контексте были обсуждены перспективы расширения сотрудничества в сферах здравоохранения, туризма, инфраструктуры и других взаимовыгодных отраслях.
Стороны обменялись информацией о предпринимаемых для преодоления эпидемии коронавируса шагах и темпах восстановления экономики. Был затронут вопрос о приобретении новых партий российской вакцины. Стороны коснулись также возможных действий по увеличению туристических потоков.