Օպերատիվ իրավիճակը հանրապետությունում ապրիլի 30-ից մայիսի 3-ը
Ըստ ոստիկանության օպերատիվ հաղորդագրությունների ամփոփագրերի` ապրիլի 30-ից մայիսի 3-ը Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության ստորաբաժանումները բացահայտել են հանցագործության 114 դեպք, որից 3-ը՝ նախկինում կատարված։
Մասնավորապես՝ անձնական ունեցվածքի գողության՝ 32, մարմնական վնասվածք պատճառելու` 21, խարդախության` 13, թմրամիջոցի հայտնաբերման՝ 7, սպանության սպառնալիքի և ընտանեկան բռնության՝ 5-ական, պետական-հասարակական ունեցվածքի գողության, զենք-զինամթերքի առգրավման ու ծեծի՝ 4-ական, յուրացման կամ վատնման ու գույքը դիտավորությամբ վնասելու՝ 3-ական, սպանության, անձի առևանգման, բնակարանային գողության, ավտոմեքենա փախցնելու, պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման, պաշտոնեական կեղծիքի կամ անփութության, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնության, պետական կամ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթման, ինչպես և շենքերի և շինությունների ինքնակամ կառուցումը կասեցնելու, կանխարգելելու ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելու, սառը զենքի հայտնաբերման և 16 տարին չլրացած անձի հետ սեռական հարաբերություն ունենալու՝ 1-ական դեպք։
Հայտնաբերվել է 1 անհետ կորած, 6 հետախուզվող։ Կամավոր ներկայացել է 3 հետախուզվող։
Գրանցվել է զենք-զինամթերքի կամավոր հանձնման 6 դեպք։
Նախկինում կատարված հանցագործություններից բացահայտվել է անձնական ունեցվածքի գողության՝ 2, և մարմնական վնասվածք պատճառելու 1 դեպք։
Անցած 3 օրվա ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել ճանապարհատրանսպորտային 35 պատահար. 4 մարդ զոհվել է, 51-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:

Криминальная хроника за период с 30 апреля по 3 мая
По данным оперативной сводки Полиции Республики Армения, за период с 30 апреля по 3 мая сотрудниками различных подразделений Полиции раскрыто 114 случаев преступления, 3 из которых ‒ ранее совершенные.
В частности, 32 случая кражи личного имущества, 21 случай причинения телесных повреждений, 13 случаев мошенничества, 7 случаев обнаружения наркотиков, по 5 случаев угрозы убийством и домашнего насилия, по 4 случая кражи государственного или общественного имущества, изъятия оружия и боеприпасов и нанесения побоев, по 3 случая присвоения или растраты и умышленного повреждения имущества, по 1 случаю убийства, похищения человека, квартирной кражи, угона ТС, злоупотребления должностными полномочиями, служебного подлога или служебной халатности, насилия в отношении представителя власти, непринятия в установленном законом порядке мер по пресечению, предотвращению самовольного захвата земельных участков, являющихся государственной или общинной собственностью, а также самовольного возведения зданий и строений, обнаружения холодного оружия и полового сношения с лицом, не достигшим 16-летнего возраста.
Обнаружен 1 человек, пропавший без вести, задержаны 6 человек, находящийся в розыске, еще 3 с повинной обратились в Полицию.
Зарегистрировано 6 случаев добровольной сдачи оружия и боеприпасов.
Из ранее совершенных преступлений раскрыто 2 случая кражи личного имущества и 1 случай причинения телесных повреждений.
За минувшие 3 суток в республике было зарегистрировано 35 ДТП: 4 человека погибли, 51 человек получил телесные повреждения разных степеней тяжести.