Նիկոլ Փաշինյան. «Երկրում մի կայացած ինստիտուտ կար, մենք էլ քանդուքար արեցինք, դա կոռուպցիան էր»
Խորհրդարանի հատուկ նիստում ընթանում է վարչապետի ընտրության հարցը: Առաջադրված միակ թեկնածուն վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն է:
Անկախ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք ճիշտ չէր խորհրդարանի ինքնալուծարման օրենք ընդունել, և պրոցեսն ավարտել այն փիլիսոփայությամբ, որ խորհրդարանը բարձրագույն մարմին է, և գործադիրն անելիք չունի խորհրդարանի լուծարման հարցում: Պատգամավորը նաև հարցրեց, չպետք է արդյոք արձանագրվի այն փաստը, որ մինչ ընտրություններ հստակեցվի սահմանադրական փոփոխություններ արվելու են, թե ոչ:
«Փորձը ցույց տվեց, որ անձնավորված սահմանադրական փոփոխություները լավ բան չեն: Նախկինում էլ ասել եմ, որ առաջարկ եղել է 2018-ին Սահմանադրությունը փոխելու, բայց ես չեմ համաձայնել մի պարզ պատճառով, հասկացել եմ, որ այն միանգամից մեկնաբանվելու է որպես հերթական անձնավորված սահմանադրական փոփոխություն»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի թեկնածուի խոսքով` այն, որ Սահմանադրությունը լուրջ խնդիրներ ունի, հայտնի փաստ է: Ըստ նրա` երկրում պետական հեղաշրջման փորձ էր, և այն արմատախիլ անելը տևեց 15 օր:
«Մեր միակ խնդիրն այն է, որ անդրադարձների մեջ անձնավորված ելույթներ չլինեն, անկախ անձերից ինստիտուտներ նկատի ունենանք: Մեր խնդիրները ինչի հետ են կապված, որ 30 տարի հետո պարզվեց, որ մեր երկրում ոչ մի կայացած ինստիտուտ չկա, և դա մեր մեծագույն խնդիրն է, և դա է պատասխանը ինչու էսպես եղավ: Երկրում մի կայացած ինստիտուտ կար, մենք էլ քանդուքար արեցինք, և դա կոռուպցիան էր, պարզվեց դա միակ հենարանն էր, մնացածը խաղաքարտային տնակի նման փլվում է»,- ասաց Փաշինյանը` այդպես էլ չհստակեցնելով սահմանադրական փոփոխություններ լինելու են, թե ոչ:

Никол Пашинян: “В стране был один состоявшийся институт, да и тот мы разрушили. Это была коррупция”
Сегодня в Национальном Собрании проходит специальное заседание по вопросу избрания премьер-министра. Единственный кандидат на эту должность – исполняющий обязанности главы правительства Никол Пашинян.
Независимый депутат Сергей Багратян поинтересовался, не правильнее ли было принять закон о самороспуске парламента и следует вносить конституционные изменения до выборов или нет?
“Опыт показал, что персонифицированные контитуционные изменения ни к чему хорошему не приводят. Я и раньше говорил о том, что было предложено изменить Конституцию 2018 года, но я не согласился, так как понял, что это будет воспринято как очередное персонифицированное конституционное изменение”,- ответил Н.Пашинян.
Кандидат на пост премьера назвал очевидным факт наличия в Конституции серезных проблем. По словам Пашиняна, в стране была предпринята попытка госпереворота, между тем для ее ликвидации потребовалось 15 дней.
“Наша самая большая проблема в том, что спустя 30 лет выяснилось, что в нашей стране нет ни одного состоявшегося института. Это и есть ответ на вопрос, почему так получилось. В стране был один состоявшийся институт, да и тот мы разрушили. И это была коррупция. Оказалось, что это была единственная опора, все остальное рухнуло, как карточный домик”,- сказал Никол Пашинян, так и не уточнив, будут внесены изменения в Конституцию или нет.