2020-ին Հայաստանում անկանխիկ գործարքների ծավալը 37%-ով ավելացել է
2020 թվականին Հայաստանում կատարվել է 598 մլրդ դրամի անկանխիկ գործարք, որը 2019 թվականի համեմատ աճել է 37%-ով:
2020 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի բանկերի կողմից թողարկված և շրջանառության մեջ գտնվող վճարային քարտերի քանակը կազմել է 2 496 586: Մեկ տարվա ընթացքում (2019թ. դեկտեմբերի վերջի համեմատ) այն ավելացել է 106 210-ով կամ 4.4%-ով:
Ըստ Կենտրոնական բանկի (ՀՀ ԿԲ) տարեկան հաշվետվության՝ շուկայում գերիշխում են Visa վճարային համակարգի քարտերը, որոնց 2020 թվականի վերջում բաժին է ընկել վճարային քարտերի ընդհանուր քանակի 42.3%-ը: Հաջորդում են ArCA-ն (30.5%) և MasterCard-ը (25.4%):
2019 թվականի վերջի համեմատ տոկոսային առումով քանակի առավել մեծ աճ է գրանցել MasterCard-ը: Մանրամասները՝ ինֆոգրաֆիկայում:
Աղբյուրը՝ ՀՀ կենտրոնական բանկ
2020 թվականին Հայաստանում կատարվել է 598 մլրդ դրամի անկանխիկ գործարք: Գործարքները կատարվել են ինչպես Հայաաստանի, այնպես էլ՝ արտասահմանյան բանկերի կողմից թողարկված քարտերով:
Հատկանշական է, որ 2019 թվականի համեմատ անկանխիկ գործարքների ծավալն աճել է 37%-ով: Նոր կորոնավիրուսի (ՔՈՎԻԴ-19) տարածումից հետո բնակչության մի մասը նախընտրեց ավելի քիչ շփվել կանխիկ փողի հետ և նախապատվությունը տալ օնլայն, անկանխիկ գործարքներին: Սա նպաստել է անկանխիկ գործարքների ծավալների ավելացմանը: Բացի այդ, անկանխիկ գործարքների աճին նպաստել է նաև համավարակից և պատերազմից տուժած քաղաքացիներին հատկացված նպաստների վճարման գործընթացը, որև ևս կատարվել է բանկերի միջոցով՝ անկանխիկ:
2020 թվականի կատարված 598 մլրդ դրամի գործարքների 57%-ը վիզուալ միջավայրում իրականացված գործարքներ են, 42%-ը՝ POS տերմինալով իրականացված գործարքներ են և 1%-ն էլ՝ բանկոմատներով և բանկային ավտոմատ մեքենաներով գործարքներն են:
Կենտրոնական բանկի հաշվետվության մեջ ընդգծվում է, որ 2020 թվականին, 2017 թվականից ի վեր առաջին անգամ, Հայաստանում վճարային քարտերով կատարված անկանխիկ գործարքների քանակը գերազանցել է քարտերից կանխիկացման և կանխիկի մուտքագրման գործարքներին: Այն կազմել է ընդհանուր քարտային գործարքների 58.7%-ը:

В 2020 году объем безналичных сделок в Армении увеличился на 37 процентов
В 2020 году объем безналичных сделок в Армении составил 598 млрд драмов, что на 37% больше, чем в 2019 году.
К декабрю прошлого года банками Армении было выпущено и введено в обращение 2 496 586 платежных карт. В течение года (по сравнению с концом декабря 2019 г.) это число увеличилось на 106 210, или на 4.4%.
Согласно годовому отчету Центрального банка РА, на рынке преобладают карты платежной системы Visa, на долю которых к концу 2020 г. пришлось 42.3% от общего количества пластиковых карт. Далее следуют карты систем ArCA (30.5%) и MasterCard-ը (25.4%).
По сравнению с концом 2019 года наибольшего роста в процентном отношении добилась система MasterCard.
В 2020 г. объем безналичных сделок в Армении составил 598 млрд драмов. Сделки были совершены посредством пластиковых карт, выпущенных как армянскими, так и иностранными банками.
Примечательно, что по сравнению с 2019 годом объем безналичных сделок вырос на 37%. В условиях распространения Covid-19 часть населения предпочла минимальные контакты с наличностью, отдав предпочтение безналичным онлайн-сделкам. Это способствовало увеличению объема безналичных сделок. Есть и другая причина роста данного показателя: процесс выплаты пособий пострадавшим от пандемии и войны гражданам также осуществлялся банками безналичным способом.
В 2020 году 57% сделок на сумму 598 млрд драмов были осуществлены в визуальной среде, 42% - через терминалоы POS и 1% - через банкоматы.
В отчете Центробанка подчеркивается, что в 2020 году впервые после 2017 года в Армении количество сделок посредством пластиковых карт превысило сделки по обналичиванию с карт и оприходованию наличности. Этот показатель составил 58.7% от общих сделок, осуществленных посредством пластиковых карт.