Քննիչների ստացած խոշոր նվերներն ու ձեռք բերած գույքը. մաս 2
Նախորդ հրապարակմամբ անդրադարձել էինք քննիչների չհայտարարագրած անշարժ և շարժական գույքին։ Այս անգամ ուսումնասիրել ենք նրանց ստացած նվերներն ու ձեռք բերած գույքը։ Պաշտոնատար անձինք պարտավոր են հայտարարագրել ստացած նվիրատվությունները. գույք, ֆինանսական միջոցներ, զարդեր, արվեստի գործեր և այլն։ Ըստ կարգի՝ նվիրատվություն ստացած գույքը ենթակա է հայտարարագրման, եթե արժեքը գերազանցում է 8 միլիոն դրամը։ Մինչ 2019 թվականը պաշտոնյաները հայտարարագրում նշում էին միայն նվիրատվության առարկան, սակայն այժմ պարտադիր պահանջ կա, որ հայտարարագրում նշվի նաև նվիրատվություն կատարողի անուն-ազգանունը և նվիրատվության արժեքը։ Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ քննչական կոմիտեում քիչ չեն նվիրատվություն ստացած քննիչները։ Նրանց նվիրատվությունները եղել են թե գույքի և թե ֆինանսական միջոցների տեսքով։ Օրինակ՝ Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնի պետ Կամո Շառոյանը 2019 թվականի մարտին բնակարան է նվիրատվություն ստացել։ Ըստ քննիչի՝ 2019 թվականի տարեկան հայտարարագրի՝ վերջինս Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում գտնվող բնակարանի միանձնյա սեփականատերն է։
Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնի պետը հայտարարագրում այլ մանրամասներ չի հայտնել նվիրատվության մասին․ ի՞նչ նվիրատվություն է և ումից է ստացել։ Մեր հարցմանն ի պատասխան Կամո Շառոյանը պարզաբանեց, որ այդ նվիրատվություն ստացած բնակարանը 1995 թվականից պատկանել է տատիկին, ում մահից հետո այն որպես ժառանգություն անցել է Կամո Շառոյանի մայրիկին, ով էլ այն 2019 թվականի մարտին նվիրաբերել է իրեն։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ևս ուսումնասիրում է Կամո Շառոյանի՝ բնակարանի նվիրատվության հանգամանքը։ Հայտարարագրի ուսումնասիրության արդյունքները Հանձնաժողովը կներկայացնի ավելի ուշ։ Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչ Կարապետ Համբարձումյանը 2019 թվականի հայտարարագրում որպես նվիրատվություն հայտարարագրել է 16.500 ԱՄՆ դոլար գումար։ Ըստ հայտարարագրի՝ քննիչն այդ գումարը նվիրատվություն է ստացել Արման Մուրադյանից։
«2019 թվականի տարեկան հայտարարգրում իմ կողմից 16.500 ԱՄՆ դոլար նվիրատվություն ստանալու վերաբերյալ նշվել է, թե այն ում կողմից է ստացվել և հայտարարագրում նշվել է այն տրամադրող անձի անձնական տվյալներն ու բնակության հասցեն (բնակության հասցեն հայտրարագրում պաշտպանված է և հասնելի է միայն ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին), իսկ ինչ վերաբերվում է, թե դա ինչ նվիրատվություն է և ինչ նպատակով է ստացվել, ապա նման տեղեկությունների տրամադրում ոչ վերոհիշյալ և ոչ է այլ նորմատիվ իրավական ակտերով չի պահանջվում, ուստի դրանք ենթակա չեն տրամադրման նաև Ձեզ»,- մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել է քննիչը՝ ընդգծելով կառավարության 2011 թվականի իրավական դրույթները։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից մեզ հայտնեցին, որ Կարապետ Համբարձումյանի հայտարարագրերում նախնական ուսումնասիրություններով հաստատվել է 16500 ԱՄՆ դոլար նվիրատվության փաստը. արդյունքները Հանձնաժողովը կներկայացնի ավելի ուշ։ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչ Կարեն Կարապետյանը 2019 թվականի օգոստոսին նվիրատվություն է ստացել Toyota Camry 2.4 ավտոմեքենա։ Մեր հարցմանն ի պատասխան Կարեն Կարապետյանը հրաժարվեց պարզաբանել, թե ումից է այդ մեքենան նվիրատվություն ստացել։
«2019թ. իմ տարեկան հայտարարագիրը լրացրել եմ օրենքով և Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից սահմանված պահանջներին համապատասխան: Իմ կողմից լրացված 2019թ. տարեկան հայտարարագիրը Ձեզ հասանելի սահմաններում հրապարակվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում»,- հայտնել է Կարեն Կարապետյանը։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից մեզ հայտնեցին, որ Կարեն Կարապետյանի 2019 թվականի տարեկան հայտարարգրի նախնական ուսումնասիրությունների արդյունքներով հաստատվել է տրանսպորտային միջոցի նվիրատվություն ստանալու հանգամանքը։ Եզրակացությունը Հանձնաժողովը կներկայացնի ավելի ուշ։ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնի ավագ քննիչ Գագիկ Համբարձումյանը 2019 թվականին 4 500 000 դրամ և 9000 դոլար նվիրատվություն է ստացել։ Քննիչը 2019 թվականի տարեկան հայտարարագրում նշել է, որ այդ նվիրատվությունները ստացել է Սոս Համբարձումյանից։
«Կարծում եմ ծնողի կողմից զավակին որևէ տեսակի նվեր տալու համար՝ դա լինի ֆինանսական, գույքային /շարժական և/կամ անշարժ գույքի տեսքով/, որևէ նպատակ կամ առիթ անհրաժեշտ չէ»,-պարզաբանել է Գագիկ Համբարձումյանը։ Գագիկ Համբարձումյանը 2018 թվականին ևս ֆինանսական նվիրատվություններ է ստացել։ Ըստ այդ հայտարարագրի՝ միայն 2018 թվականին 17 ֆինանսական նվիրատվություն է ստացել՝ մի քանի արժույթներով. 15 միլիոն դրամ, 10 հազար դոլար և 20 հազար եվրո։ Քննիչը վստահեցնում է, որ այդ գումարները ևս հորից է նվիրատվություն ստացել։
Սակայն Սոս Համբարձումյանը՝ որպես ավագ քննիչի հետ համատեղ բնակվող անձ 2017 թվականի հայտարարագիր է ներկայացրել, որում որևէ եկամուտ և ֆինանսական միջոց չի հայտարարագրել։ Գագիկ Համբարձումյանին խնդրել էինք պարզաբանել՝ ինչպե՞ս են գոյացել Սոս Համբարձումյանի՝ նվիրատվություն տված դրամական միջոցները։ «Հայրս ՌԴ-ում զբաղվում է բիզնես գործունեությամբ և այդ գումարները նա նվիրել է ինձ»,- հայտնել է Գագիկ Համբարձումյանը։ 2019 թվականի դրությամբ՝ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնի ավագ քննիչ Գագիկ Համբարձումյանը չունի անշարժ և շարժական որևէ գույք, բայց ունի ֆինանսական զգալի միջոցներ՝ 25 միլիոն դրամ, 29 հազար դոլար։ Կոռուցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գնահատմամբ Գագիկ Համբարձումյանի՝ 2018-2019 թթ հայտարարագրերում կան անհամաձայնություններ, որոնց մասով հստակ արդյունքներ կներկայացնեն ավելի ուշ: Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության չորրորդ կայազորային քննչական բաժնի քննիչ Արթուր Խաչատրյանը 2019 թվականին 660 000 ռուսական ռուբլու նվիրատվություն է ստացել: Այդ նվիրատվությունը նա հայտարարագրել է 2019 թվականի տարեկան հայտարարագրում:
Ըստ հայտարարագրի՝ այդ նվիրատվությունը ստացել է Կամո Օլեյանից: Ֆինանսական նվիրատվություն Արթուր Խաչատրյանը նաև ստացել է 2018 թվականին: Ըստ հայտարարագրի՝ քննիչը 2018 թվականին ստացել է 70 000 ռուսական ռուբլի նվիրատվություն: Եվս 400 000 ռուսական ռուբլու նվիրատվություն Արթուր Խաչատրյանը ստացել էր քննչական կոմիտեի Արագածոտնի մարզային քննչական վարչության ավագ քննիչի պաշտոնը ստանձնելիս:
«Հայտարարագրում նշված գումարները նվիրաբերել է կնոջս հայրը՝ Կամո Օլեյանը, ով բնակվում է ՌԴ Մոսկվա քաղաքում»,- պարզաբանել է Արթուր Խաչատրյանը: Ստացվում է՝ քննիչ Արթուր Խաչատրյանը 2018-2019 թվականներին ընդհանուր առմամբ աներոջից 1 միլիոն 130 հազար ռուսական ռուբլու նվիրատվություն է ստացել։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը ի պատասխան մեր հարցմանը նշել է,որ ուսումնասիրության արդյունքում հաստատվել է քննիչի նվիրատվության հանգամանքը, իսկ արդյունքները կհրապարակվեն ավելի ուշ: Քննիչները գնում են գույք՝ առանց բավարար միջոցներ ունենալու Համեմատել ենք նաև քննիչների հայտարարագրած ֆինանսական միջոցները և եկամուտները նրանց ձեռք բերած գույքի արժեքի հետ։ Օրինակ՝ քննչական կոմիտեի պաշտոնյաներից ոմանք 2019 թվականին գնել են բնակարաններ, ավտոմեքենաներ, սակայն, ըստ հայտարարագրի, դրանք գնելու ֆինանսական միջոցներ չեն ունեցել։ Ուրեմն ինչպե՞ս են գույք ձեռք բերել՝ առանց բավարար միջոցների։ Քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության քննիչ Վահե Կակոյանը 2019 թվականին բնակարան և ավտոմեքենա է գնել, սակայն այդ գնումները կատարելու համար փոխառություն (վարկ) չի վերցրել, ավելին, նրա ֆինանսական միջոցները չեն նվազել։
Մասնավորապես՝ Վահե Կակոյանը 2019 թվականի մարտ ամսին Հրազդան քաղաքում գնել է 7 360 050 դրամ արժողությամբ բնակարան, իսկ հուլիսին 5 000 դոլար արժողությամբ «MERCEDES-BENZ» մակնիշի ավտոմեքենա։ Այս գնումները կատարելուց հետո նրա ֆինանսական միջոցները հակառակ նվազելուն՝ աճել են։ Տարեսկզբի դրությամբ նա ունեցել է 1.5 միլիոն դրամ, իսկ արդեն տարեվերջի դրությամբ հայտարարագրել է 2.5 միլիոն դրամ։
Քննիչ Վահե Կակոյանից հետաքրքրվել ենք, թե ինչպես է նման խոշոր գնումներ կատարել։ «2019 թվականի տարեկան հայտարարագրում հայտարարագրվել է իմ կողմից ձեռք բերված անշարժ և շարժական գույքը, որը, ինչպես երևում է հրապարակված հայրարարագրից, ձեռք են բերվել այլ եկամուտների հաշվին, որոնք տրամադրվել են անհատույց իմ մտերիմների կողմից արտերկրից»,- պարզաբանել է քննիչը։ Անհասկանալի է քննիչի այս պարզաբանումը, քանի որ ըստ հայտարարագրի՝ նա 2019 թվականին որևէ նվիրատվություն չի ստացել։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի՝ քննիչի 2019 թվականի գույքի փոփոխությունն առերևույթ չի հիմնավորվում տվյալ տարվա հայտարարագրած եկամուտներով, իսկ վերջնական ուսումնասիրության արդյունքները կներկայացնեն ավելի ուշ: Կոտայքի մարզային քննչական վարչության ավագ քննիչ Աշոտ Խաչատրյանը ևս 2019 թվականին Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքում գնել է բնակարան, որի գնման համար վերջինս այդ տարի բավարար ֆինանսական միջոցներ ու եկամուտներ չի ունեցել։ Ըստ նրա ներկայացրած 2019 թվականի հայտարարագրի՝ բնակարանն արժեցել է 6.2 միլիոն դրամ։
Քննիչ Աշոտ Խաչատրյանը, ֆինանսական միջոցներ և եկամուտներ չունենալով, բնակարան գնելու հանգամանքը պարզաբանում է վարկային միջոցներ ներգրավվելով։ «2019 թվականին «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ-ից «Բնակարան երիտասարդ ընտանիքների համար» ծրագրով Հրազդան քաղաքում գնել եմ բնակարան՝ ստանալով 13.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 6.200.000 դրամ, նույն ծրագրի շրջանակում նույն բանկից վարկավորվել եմ 2.200.000 դրամով՝ բնակարանի վերանորգման համար, որի կապակցության հայտարարագրի Բ.4. հատվածում նշել եմ 8.400.000 դրամ»,- մեր գրությանն ի պատասխան հայտնել է քննիչը։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը այս պահին ուսումնասիրում է Աշոտ Խաչատրյանի հայտարարագրերը։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի փոխանցմամբ՝ 2019 թվականի տարեկան հայտարարագրի նախնական ուսումնասիրության արդյունքում հաստատվել է, որ նրա՝ 2019 թվականի գույքի փոփոխությունը առերևույթ չի հիմնավորվում տվյալ տարվա հայտարարագրված եկամուտներով։ Հայտարարագրերի ուսումնասիրության վերաբերյալ եզրակացությունը Հանձնաժողովը կներկայացնի ավելի ուշ։ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնի ավագ քննիչ Թեհմինա Սարգսյանը ևս 2019 թվականի հոկտեմբերին գնել է հինգ միլիոն դրամ արժողությամբ «TOYOTA» մակնիշի ավտոմեքենա։ Սակայն, ըստ հայտարարագրի, քննիչը չի ունեցել որևէ ֆինանսական միջոց։
Ըստ հայտարարագրի՝ Թեհմինա Սարգսյանի 2019 թվականի տարեկան եկամուտը կազմել է 3 509 539 դրամ՝ քննչական կոմիտեից ստացված աշխատավարձը։
Թեհմինա Սարգսյանին խնդրել էինք պարզաբանել, թե ինչպես է ձեռք բերել հինգ միլիոն դրամ արժողությամբ «TOYOTA» մակնիշի ավտոմեքենա, եթե չի ունեցել ֆինանսական միջոցներ։ Սակայն ավագ քննիչը հրաժարվել է պարզաբանում տալ՝ ուղղորդելով մեզ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով։ «Հանդիսանալով պետական ծառայող՝ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի համաձայն՝ պահանջվող ժամանակահատվածում սահմանված կարգով Կոռուպցիային կանխարգելման հանձնաժողով եմ ներկայացրել 2019 թ. տարեկան հայտարարագիրը, որում ներառված է եղել նաև «Toyota» մակնիշի ավտոմեքենա ձեռք բերելու վերաբերյալ տեղեկատվություն։ Ուստի Ձեր կողմից ներկայացված հարցման վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալու համար կարող եք դիմել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով»,- մեզ ուղարկված գրությունում նշել է ավագ քննիչ Թեհմինա Սարգսյանը։ Անհասկանալի է նրա՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով մեզ ուղղորդելու հանգամանքը, քանի որ հանձնաժողովը հրապարակում է պաշտոնյաների եկամուտներն ու ֆինանսական միջոցներն այնպես, ինչպես նրանք լրացնում են հայտարարագրում։ Ուստի՝ Թեհմինա Սարգսյանն անձամբ պետք է պարզաբաներ, թե իրեն որտեղից գումար, որով գնել է 5 միլիոն դրամ արժողությամբ «Toyota» մակնիշի ավտոմեքենա։ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը սակայն մեր հարցմանն ի պատասխան հաստատեց, որ Թեհմինա Սարգսյանի ներկայացրած հայտարարգրերում առկա են անհամապատասխանություններ, ինչի արդյունքները Հանձնաժողովը կներկայացնի ավելի ուշ։ Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության չորրորդ կայազորային քննչական բաժնի հատկապես կարևոր գործերով քննիչ Գրիգոր Թամոյանը ևս 2019 թվականին գնել է 4 միլիոն դրամ արժողությամբ ավտոմեքենա, սակայն ֆինանսական միջոցներ չի ունեցել։
Մասնավորապես՝ քննիչը 2019 թվականի ապրիլի 3-ին գնել է 2008 թվականի թողարկման «MERCEDES-BENZ C 300» մակնիշի ավտոմեքենա։ Այնինչ նրա` 2019 թվականի տարեկան հայտարարագրի ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, որ վերջինս այդ տարում ոչ կանխիկ, ոչ էլ բանկային հաշվին գումար չի ունեցել։ Քննիչը մեր հարցման ի պատասխան հայտնեց, որ 2019թ. ապրիլի 3-ին իր կողմից 4 միլիոն դրամ արժողությամբ «MERCEDES-BENZ C300» մակնիշի ավտոմեքենան գնվել է վաճառողի հետ տարաժամկետ վճարման վերաբերյալ ունեցած փոխադարձ բանավոր համաձայնության հիման վրա: Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի գնահատմամբ՝ ևս քննիչի հայտարարագրում առկա է անհամաձայնություն. նրա հայատարարագրերի ուսումնասիրության արդյունքները հանձնաժողովը կներկայացնի շուտով: «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի» փորձագետ Վարուժան Հոկտանյանը պաշտոնյաների եկամուտների ու գույքի հայատարարագրման ինստիտուտը շատ կարևոր գործընթաց է համարում: Նրա գնահատմամբ՝ գույքի եւ եկամուտի հայտարարագրումը նպաստում է կոռուպցիայի նվազեցմանը: Փորձագետը, նկատի ունենալով այլ երկրների փորձը, Հայաստանում այժմ կիրառվող հայտարարագրման ձևը, բավականին թափանցիկ է համարում, բայց առավել կարևորում է հայտարարագրվող տվյալների իսկությունը ստուգելու գործընթացը։ Ասում է՝ հայտարարագրման պահանջները խորացնելուն զուգահեռ, պետք է մտածել՝ ի վիճակի ենք արդյոք այդքան տվյալները ստուգել։ «Լրագրողներն ու հասարակական կազմակերպությունները որքան էլ փորձեն ստուգել հայտարարագրված տվյալների ճշտությունը, նրանք այդ գործիքները չունեն, նման տվյալներ ստուգելը տեխնիկական բավականին լուրջ խնդիր է»,- նշեց նա։ Մասնագետի խոսքով՝ տվյալների իսկությունը ստուգելը հնարավոր դարձնելու համար հայտարարագրերի բազան պետք է կապվի այլ՝ պետռեգիստրի, ՊԵԿ-ի և այլ բազաների հետ, որպեսզի հնարավոր լինի տվյալների ամբողջական ստուգում կատարել։ Բնական է, որ ոչ մի ՀԿ, լրագրող դա չի կարող անել։ Ազգային ժողովի պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանի գնահատմամբ՝ հայտարարագրման ինստիտուտը մինչև օրս ընդլայնվում, փոփոխվում ու թափանցիկ է դառնում: Նրա խոսքով՝ ներկայիս հայտարարագրերն ավելի լայն են բովանդակային առումով, բայց ավելի թափանցիկ դառնալու համար պետք է նշվի, թե ինչու է որևէ մեկը պաշտոնյային նվիրատվություն կատարել: Ըստ նրա՝ փոփոխություններ կարելի է իրականացնել նաև ծախսերի հետ կապված. հայտարարագրել նաեւ կատարած ծախսերը: «Կարծում եմ նաև հայտարարագրերի լրացման բաժինը կարելի է դարձնել էլ ավելի պարզեցված, ինչի վրա հանձնաժողովն անընդհատ աշխատում է, և մենք տեսնում ենք, որ գնալով պարզեցվում է հայտարարագրման գործընթացը»,- մեզ հետ զրույցում ընդգծեց պատգամավորը։ Հերիքնազ Տիգրանյանը չի բացառում, որ հայտարարագրման ոլորտին վերաբերող օրենսդրական փոփոխություններ կներկայացնի: Հայտարարատու պաշտոնատար անձանց կողմից 2019 թվականի տարեկան հայտարարագրում ենթադրյալ կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու վերաբերյալ երկու հաղորդում է ներկայացվել Գլխավոր դատախազություն։ Այդ հաղորդումներից մեկով հարուցվել է քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով գույք կամ եկամուտ չհայտարարագրելու հատկանիշներով, իսկ մյուս հաղորդումով նախապատրաստվում են նյութեր։ Բացի այդ, զանգվածային լրատվության միջոցներում կատարված հրապարակումների վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով հայտարարատու պաշտոնատար անձանց կողմից 2019 թվականի տարեկան հայտարարագրում ենթադրյալ կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու դեպքերի առթիվ 2020 թվականին առանձնապես խոշոր չափերով գույք կամ եկամուտ չհայտարարագրելու հատկանիշներով հարուցվել է երկու քրեական գործ, որոնցով քրեական հետապնդում է սկսվել երեք անձի նկատմամբ։ Հայտարարատու պաշտոնատար անձանց կողմից 2019 թվականի տարեկան հայտարարագրում ենթադրյալ կեղծ տվյալ ներկայացնելու կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելու դեպքի առթիվ էլ առանձնապես խոշոր չափերով գույք կամ եկամուտ չհայտարարագրելու հատկանիշներով մեկ քրեական գործ հարուցվել է ֆիզիկական անձի հաղորդման հիման վրա։ Դատախազությունը, սակայն, չի մանրամասնում, թե քրեական գործերը, որ պետական մարմինների աշխատակիցների նկատմամբ են հարուցվել։

In our previous publication, we focused on investigators’ undeclared real estate and personal property. This time, we investigated the gifts they received and property they acquired. Officials are obliged to declare any donations they receive, including property, funds, jewelry, and artwork. By law, gifted property is subject to declaration if the value exceeds 8 million drams. Until 2019, officials only had to report the donation subject in their tax returns, but now it is mandatory to list the donor’s name and value of the gift. Our investigation shows that many investigators at the Investigative Committee receive gifts both in the form of property and funds. For example, Kamo Sharoyan, Head of the Shengavit Administrative District’s Investigation Department, was gifted an apartment in March 2019. In his 2019 tax return, he is listed as the sole owner of this apartment located in Malatia-Sebastia, Yerevan.
The Head of the Shengavit Administrative District’s Investigation Department did not provide any other details in his tax return about the donation and the donor. In response to our inquiry, Kamo Sharoyan clarified that the apartment he was gifted had belonged to his grandmother since 1995 and that after her death it was inherited by his mother, who then gave it to him in March 2019. The Corruption Prevention Commission is investigating the circumstances around the donated apartment, and the Commission’s findings from this investigation will be presented at a later time. Karapet Hambardzumyan, Senior investigator of Special Cases at the General Investigation Department and Electoral Crimes Investigation Department, declared $16,500 in donations in his 2019 tax return. The tax return stated that the investigator received that donation from Arman Muradyan.
“My 2019 tax return shows who gave me the $16,500 donation and provides their personal information and address [the address is redacted and only available to the RA Corruption Prevention Commission]. I am not required by the above-mentioned or any other normative legal acts to disclose the nature and purpose of the donation, thus I’m also not required to disclose it to you,” said the investigar in response to our inquiry, describing the government’s 2011 legal provisions. The Corruption Prevention Commission confirmed that a preliminary investigation showed that a $16,500 donation was listed in Karapet Hambardzumyan’s tax return and stated that the Commission will present its findings at a later time.
Karen Karapetyan, Senior Investigator at the Aragatsotn Regional Investigation Department, received a Toyota Camry 2.4 in August 2019. In response to our inquiry, Karen Karapetyan refused to explain who donated the car.
“I filled out my 2019 tax return in accordance with the requirements set by the Corruption Prevention Commission. My 2019 tax return is available for you to see on the official Corruption Prevention Commission website,” stated Karen Karapetyan. The Corruption Prevention Commission informed us that the preliminary investigation of Karen Karapetyan’s 2019 tax return confirms that he was gifted a vehicle. The Commission will present its findings at a later time. Gagik Hambardzumyan, Senior Investigator at the Investigation Department’s Kanaker-Zeytun Administrative District, received a donation of 4,500,000 drams and $9,000 dollars in 2019. The investigator noted in his 2019 tax return that he received the donations from Sos Hambardzumyan.
“I don’t think there has to be a purpose or reason for a parent to give their child any kind of gift, be it financial, real estate, and/or personal property,” explained Gagik Hambardzumyan. He was also gifted funds in 2018. In 2018 alone, Gagik Hambardzumyan received 17 donations in several different currencies, including 15 million drams, $10,000, and €20,000 euros. The investigator asserts that he received this money from his father.
However, Sos Hambardzumyan did not declare any income or funds in his 2017 tax returns as a senior investigator and citizen. We asked Gagik Hambardzumyan to clarify what funds were received by Sos Hambardzumyan. He stated, “My father is engaged in business in Russia and gifted that money to me.” As of 2019, Gagik Hambardzumyan, Senior Investigator at the Investigation Department’s Kanaker-Zeytun Administrative District, does not have any real estate or personal property but does have significant funds: 25 million drams and $29,000. The Corruption Prevention Commission notes inconsistencies in Gagik Hambardzumyan’s 2018 and 2019 tax returns and will present these findings at a later time. Arthur Khachatryan, Investigator at the Investigative Committee’s Fourth Garrison Investigation Division of the Military Investigation Department, received a donation of 660,000 Russian rubles in 2019, which he declared in his 2019 tax return.
His tax return shows that he received that donation from Kamo Oleyan. Artur Khachatryan also received funds in 2018. His tax return shows a donation of 70,000 rubles. Arthur Khachatryan received another donation of 400,000 rubles while assuming the position of Senior Investigator of the Investigative Committee’s Aragatsotn Regional Investigation Department.
“The money declared in my tax return was gifted to me by my wife’s father, Kamo Oleyan, who lives in Moscow, Russia,” explained Artur Khachatryan. It turns out that investigator Artur Khachatryan was gifted 1,130,000 rubles by his father-in-law in 2018-2019. In response to our inquiry, the Corruption Prevention Commission confirmed that its investigation shows the donation and that they will present their findings at a later time.
Investigators buy property without sufficient funds
We compared the funds and income declared by investigators with the value of the property they acquired. For example, some officials at the Investigative Committee bought apartments and cars in 2019 but did not have the financial means to buy them. In this case, how did they buy property without sufficient funds? Vahe Kakoyan, Investigator at the Investigation Committee’s Kotayk Regional Investigation Department, bought an apartment and car in 2019 but did not take out a loan to make those purchases. Moreover, his finances remained the same.
More specifically, Vahe Kakoyan bought an apartment in Hrazdan worth 7,360,050 drams in March 2019 and a Mercedes-Benz worth $5,000 in July 2019. Despite making these purchases, his finances have actually increased: At the beginning of the year, he had 1.5 million drams, and by the end of the year he had declared 2.5 million drams.
We asked investigator Vahe Kakoyan how he made such large purchases. He explained, “I declared the real estate and personal property I acquired, which was acquired using a different account that was provided to me free-of-charge by my relatives living abroad, as shown by my 2019 tax return.” The investigator’s explanation is unclear, since his 2019 tax return shows that he didn’t receive any donations. The Corruption Prevention Commission stated that the change in property was not substantiated by the declared income in 2019 but that the results of their final investigation will be presented at a later time. Ashot Khachatryan, Senior Investigator of the Kotayk Regional Investigation Department, bought an apartment in Hrazdan, Kotayk in 2019 when he didn’t have sufficient financial means and income that year. His 2019 tax return shows that the apartment is worth 6.2 million drams.
Investigator Ashot Khachatryan, without having the financial means and income, clarifies that he used credit to buy an apartment. In response to our inquiry, he stated, "In 2019, I received the equivalent of $13,00–about 6,200,000 drams–from Converse Bank’s program ‘Apartment for Young Families’ to buy an apartment in Hrazdan. Under the same program, I took out 2,200,000 drams in credit from the same bank to carry out renovation, which is why I put down 8,400,000 drams in section B4 of my tax return.” The Corruption Prevention Commission is currently investigating Ashot Khachatryan's tax returns. Their preliminary findings confirm that the change of property in 2019 is not substantiated by his declared income that year. The Commission’s complete findings will be presented at a later time. Tehmina Sargsyan, Senior Investigator at the Investigation Department’s City Center and Nork-Marash Administrative Districts, bought a Toyota worth 5 million drams in October 2019. However, the investigator did not have the financial means, according to her tax return.
Tehmina Sargsyan’s annual income in 2019 was stated in her tax return as 3,509,539 drams, the salary she received from the Investigative Committee.
We asked Tehmina Sargsyan to explain how she bought a Toyota worth five million drams when she didn’t have the financial means. However, the senior investigator refused to give an explanation, directing us to the Corruption Prevention Commission. “I submitted my 2019 tax return to the Corruption Prevention Commission as a civil servant in accordance with the Law on Public Service, which included information about the Toyota I acquired. Therefore, you can apply to the Corruption Prevention Service to obtain information that answers your inquiry,” noted senior investigator Tehmina Sargsyan in a letter sent to us. It is unclear why she directed us to the Corruption Prevention Commission, since the Commission publishes the income and financial means of officials as indicated on their tax returns. Tehmina Sargsyan should have explained where she got the money to buy a Toyota worth 5 million drams. In response to our inquiry, the Corruption Prevention Commission confirmed that there were inconsistencies in Tehmina Sargsyan’s tax return, which the Commission will present at a later time. Grigor Tamoyan, Special Case Investigator at the Investigative Committee’s Fourth Garrison Investigation Division of the Military Investigation Department, bought a car worth 4 million drams in 2019 though he did not have the financial means.
More specifically, the investigator bought a 2008 Mercedes-Benz C300 on April 3, 2019. Meanwhile, it is clear from his 2019 tax return that he didn’t have the money in cash or in a bank account that year. In response to our inquiry, the investigator stated that he bought a Mercedes-Benz C300 worth 4 million drams after verbally agreeing with the seller on an installment payment. There are inconsistencies in the investigator’s tax return, according to the Corruption Prevention Commission, which the Commission will present shortly. Varuzhan Hoktanyan, an expert at the Transparency International Anti-Corruption Center, considers the process of having officials declare income and property to be very important. According to him, the declaration of property and income contributes to the reduction of corruption. As compared to the experience of other countries, the expert considers the tax return form used in Armenia as quite transparent, but he believes it is even more important to check the authenticity of the declared tax returns. He asserts that, in parallel with adding to the requirements of declarations, we must also consider whether we have the resources to review all the data. “No matter how much journalists and non-governmental organizations work to check the accuracy of the declarations, they don’t have the tools to do so; reviewing such data requires rather serious technical know-how,” he noted. The specialist states that the database of tax returns should be connected with other databases like the state register, the State Revenue Committee, and others in order to be able to check the authenticity and conduct a complete review. It’s not possible for an NGO or journalist to do that. MP Heriknaz Tigranyan states that they are imposing stricter requirements for declarations to make the system more transparent. She believes that, while the current system is extensive in content, information on why donations were given to officials and expenses incurred should be shared in order to be more transparent. In a conversation with us, the MP emphasized, “I think that the section on declarations can be even more simplified. The Commission is constantly working on this, and we see that it simplifies the declaration process.” Heriknaz Tigranyan does not rule out that legislative changes around declarations will be introduced. Two reports were submitted to the Prosecutor General’s Office regarding officials who allegedly submitted false information or concealed declarations in their 2019 tax returns. A criminal case was initiated in one case, in which a particularly large property or income was not declared, while materials are being prepared for the other case. In addition, prosecutors have filed two criminal cases against 3 officials in 2020 after they allegedly presented false information or concealed information about particularly large properties or income that should have been declared in their 2019 tax returns. One criminal case was initiated against an official after a person reported that allegedly false information was presented or particularly large properties or income were not declared in the 2019 tax return. The Prosecutor's Office, however, does not disclose criminal cases that have been initiated against employees of state bodies.