Վտանգված է Արցախի ժողովրդի ջրօգտագործման իրավունքը
Մայիսի 7-ին Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը նամակներ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկին Արցախի ջրային անվտանգության վերաբերյալ։
Նամակներում, մասնավորապես, նշվում է, որ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան լուրջ սպառնալիքներ է ստեղծել Արցախի Հանրապետության ջրային անվտանգության համար։ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է անցել Քարվաճառի (Քելբաջարի) շրջանը, որն Արցախի ջրային ռեսուրսների հիմնական աղբյուրն է։ Այժմ Արցախի Հանրապետությունում օգտագործվող ջրի մոտ 98%-ը սկիզբ է առնում Քարվաճառում։ Այնտեղ են գտնվում նաև Սևանա լիճը սնուցող Արփա և Որոտան գետերի ակունքները։ Սևանում է կենտրոնացած Հայաստանի ջրային ռեսուրսների 80%-ը. առանց այդ գետերի Սևանին բնապահպանական աղետ է սպառնում։
Այսպիսով, այսօր ավելի քան երբևէ Արցախի Հանրապետության պատմության ընթացքում, չափազանց կարևոր է ապահովել արցախցիների ջրօգտագործման իրավունքը և Հանրապետության ջրային անվտանգությունը։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ էթնիկ զտման մշտական սպառնալիքին, ինչպես նաև Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խրախուսվող և համակարգվող հայատյացության երկարամյա պետական քաղաքականությանն ու էթնիկ հայերի դեմ ատելության քարոզչությանը հակազդելու համար անհրաժեշտ են անվտանգային լուրջ միջոցառումներ:
Նամակներում նաև նշվում է, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները կոչ են անում ԵԱՀԿ-ին մշտադիտարկման միջազգային առաքելություն իրականացնել այն գոտում, որտեղ սկիզբ են առնում վերոնշյալ գետերը։ Հակառակ դեպքում, կվտանգվի ոչ միայն Արցախի ժողովրդի ջրօգտագործման հիմնարար իրավունքը, այլ նաև՝ ընդհանրապես բնակչության գոյությունը։

Право народа Арцаха на воду-под угрозой
Министр иностранных дел Республики Арцах направил письма сопредседателям Минской группы ОБСЕ и Личному представителю Действующего председателя ОБСЕ в связи с угрозой водной безопасности Арцаха
7 мая министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян направил письма сопредседателям Минской группы ОБСЕ и Личному представителю Действующего председателя ОБСЕ Анджею Каспшику в связи с угрозой водной безопасности Арцаха.
В письмах, в частности, отмечается, что военная агрессия, развязанная Азербайджаном 27 сентября 2020 года, поставила под серьезную угрозу водную безопасность Республики Арцах. В результате подписания 9 ноября 2020 года трехстороннего соглашения о прекращении боевых действий Карвачарский (Кельбаджарский) район, являющийся основным источником водных ресурсов Арцаха, перешел под контроль Азербайджана. В настоящее время около 98 процентов водных ресурсов, используемых в Республике Арцах, берет свое начало в Карвачаре. Здесь находятся также истоки рек Арпа и Воротан, впадающие в озеро Севан, в котором сосредоточено 80 процентов водных ресурсов Армении. Озеро Севан без этих рек постигла бы экологическая катастрофа.
Поэтому сегодня, как никогда ранее в истории Республики Арцах, обеспечение права на воду и водной безопасности республики имеет первостепенное значение. Постоянно существующая угроза этнической чистки со стороны Азербайджана в отношении Арцаха, наряду с продолжающейся государственной политикой армянофобии и массовой кампанией ненависти против этнических армян, которая координируется и поддерживается властями Азербайджана, требует осуществления серьезных мер безопасности.
В письмах также содержится призыв к ОБСЕ создать международный мониторинговый механизм в районе, откуда берут начало вышеуказанные реки. В противном случае одно из основных прав народа Арцаха - право на воду - и фактически само его существование вновь окажутся под угрозой.