Ն. Փաշինյան. «Դուք չեք տեսնի մի բիզնեսմենի, որն ասի՝ հարկայինը քերում է ու ավել գումար է ուզում»
Խորհրդարանի հատուկ նիստում ընթանում է վարչապետի ընտրության երկրորդ փուլը: Այս անգամ ևս առաջադրված միակ թեկնածուն վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն է, ով իր ելույթում ընդգծեց` իր հասցեին շատ են հնչում հեղափոխական օրակարգը ձախողելու վերաբերյալ մեղադրանքներ:
Փաշինյանը պնդեց` երկրում ինստիտուցիոնալ կառավարման բազում փոփոխություններ են եղել՝ սկսած տնտեսությունից, արդարադատությունից, վերջացրած բնապահպանությամբ: Ըստ Փաշինյանի` վարչապետ ընտրվելուց հետո պարզել է, որ Կառավարությունը բիզնեսին 274 միլիարդ դրամի պարտք ունի:
Ըստ նրա` այս տարվա մայիսի մեկի դրությամբ պետությունը ժամկետանց պարտք չունի բիզնեսին, շուրջ 500 միլիոն դոլար վերադարձվել է բիզնեսին: Փաշինյանը կարևորեց նաև եկամտային հարկի համահարթեցման փոփոխությունները:
«Դուք չեք տեսնի մի բիզնեսմենի, որն ասի՝ հարկայինը քերում է ու ավել գումար է ուզում, եթե նույնիսկ նման դեպքեր լինեին, ՊԵԿ բողոքարկման կոմիտեում այդ հարցերը կլուծվեն: Մեր տնտեսության երեսուն տարվա ընթացքում ամենաակտուալ հարցը փայ մտնելու թեման է, լսել եք որևէ մեկը որևէ բիզնեսում փայ մտնի: Բոլորը մոռանում են, որ մենաշնորհներ են եղել, որ կոնկրետ մարդիկ են ինչ-որ բան ներմուծելու կամ արտահանելու իրավունք ունեցել»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը վստահեցրեց`արդարադատության ոլորտում ևս իրականացվել են հեղափոխական փոփոխություններ, ըստ նրա քրեակատարողական հիմնարկներում պատմական նվազագույնի է հասցվել կալանավորված և դատապարտված անձանց թիվը:
«Մեր իրականացրած բարեփոխումների արդյունքն է, որ դատարանները նախաքննության մարմինների կցորդը չեն այլևս: Վստահ կարող ենք ասել, որ ՔԿՀ-ներում անմեղ մարդ չկա, մեծագույն խնդիրը միշտ եղել է այն, որ հանրային համոզմունք ու իրականություն է եղել, որ տասնյակ հարյուրավոր մարդիկ ՔԿՀ-ներում չպետք է լինեին, բայց տարիներով նստել են, այդ թվում` քաղաքական դրդապատճառներով»,- ասաց նա:
Վարչապետի թեկնածուն ասաց` տարիներ շարունակ հայկական մամուլում հրապարակումներ են եղել, որ ՔԿՀ-ներում մարդիկ հերթով են քնում, այժմ բացառվում է նման երևույթ: Ըստ նրա` հեղափոխության ամենամեծ փոփոխությունը եղել է դատական համակարգում, և դրա գրավականն այն է, որ ոչ թե ընդդիմությունն է դժգոհ դատարանների որոշումներից, այլ` իշխանությունը:
«Էլ հեղափոխությունը ո՞նց էիք ուզում, ուզում էիք դատական որոշումներն էլի նեղեր ընդդիմությանը: Եթե իշխանությունը երջանիկ լիներ դատական համակարգի որոշումներից, մենք կհամարեի՞նք, որ բարեփոխումներ ենք արել: Բա դա է անկախ դատական համակարգը, որ կարողանան նեղել իշխանությանը, բայց սա չեմ ասում, որ դատական համակարգը ոգևորվի և ավելի մեծ տեմպերով նեղի իշխանությանը: Բա հեղափոխությունը էլ ոնց է լինում, պոզով-պոչով է լինում»,- ասաց նա:

Н. Пашинян: “Вы не встретите ни одного бизнесмена, который скажет, что налоговая служба сдирают с него три шкуры”
На специальном заседании Национального Собрания сегодня, 10 мая, проходит второй тур выборов премьер-министра. На этот раз тоже выдвинут один кандидат – исполняющий обязанности главы правительства Никол Пашинян. В своем выступлении он заявил, что в его адрес часто звучит обвинение в провале революционной повестки.
По словам кандидата, в стране произошли многочисленные институциональные изменения во многих сферах – от экономики и юстиции до экологии.
После избрания премьером Пашинян выяснил, что правительство задолжало бизнесу 274 млрд драмов. По состоянию на 1 мая этого года у государства уже нет задолженностей перед предпринимателями, которым возвращено около 500 млрд долларов. Пашинян также отметил важность уравнения подоходного налога. “Вы не встретите ни одного бизнесмена, который скажет, что налоговая служба сдирает с него три шкуры и требует больше положенной суммы. В течение тридцати лет самым актуальным вопросом нашей экономики был вопрос овладения долей в бизнесе. А сейчас вы слышали о том, что кто-то вошел в долю? Все забыли о монополиях, о том, что конкретные лица имели право на импорт или экспорт той или иной продукции”,- сказал Никол Пашинян.
Врио премьера заверил, что революционные изменения произошли и в сфере правосудия – в частности, в уголовно-исполнительных учреждениях число заключенных и осужденных доведено до исторического минимума.
“Результатом осуществленных нами реформ является то, что суды перестали быть придатками органов предварительного следствия. С уверенностью можно сказать, что невинных людей в УИУ нет”,- заявил Никол Пашинян.
По словам кандидата в премьеры, армянская пресса много лет писала о том, что в тюрьмах люди спят по очереди. Сейчас такое явление исключено. Самые значительные изменения осуществлены в судебной системе, что подтверждается недовольством властей, а не оппозиции, считает Пашинян.
“Именно это и есть независимая судебная система, которая может притеснять власть. А как еще вы себе представляете революцию?” – отметил в заключение Никол Пашинян.