Արարատի բնակիչներ` գյուղնախարարությունը ճիշտ չի ասում, թե գյուղացու կողքին է
Արարատի մարզում ջրի, վարելու, սերմի գումար չունենալու պատճառով գյուղացին ստիպված հրաժարվում է սեփական հողը մշակել: Ինչպես վկայում են տեղի բնակիչները, 1 հեկտր հողատարածք վարելու համար իրենցից 80 000-ից 100 000 դրամ գումար են պահանջում: Ստիպված նրանք 3000 դրամ օրավարձով աշխատում են հարուստների համար: Այս խնդիրը շատ լուրջ է, կարծում են ապրիլի 5-ին' Արարատի Օրհուս կենտրոնում, «Քո ձայնը լսելի դարձրու» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված քննարկման մասնակիցները: «Այսօր հողը մշակում է մի քանի հարուստ ընտանիք: Հենց իմ աղջիկն ունի 9000մ սեփականաշնորհված հող: Ինքն իր հողամասում ոչ մի բան չի կարողանում անել'մտածելով որ չի կարող վարել. օրենքը դրել են, որ կանխիկ պիտի գումարը մուծես: Գումար չունեն: Գյուղ տեղ է, աշխատավարձ չեն ստանում, թոշակառու չեն, դրսից ոչ մի եկամուտ ներս չի մտնում այդ ընտանիքը: Հեռուստատեսությամբ մենք շատ լսում ենք, գյուղնախարարության կողմից հաղորդում են' մենք գյուղացիների կողքին կանգնած ենք: Ճիշտ չեն ասում, ոչ մի ձեւով էլ կանգնած չեն: Վարկ են տալիս, բայց ինչքան են տուժվում այդ վարկի դիմաց: Սերմը բերել են, բայց չեն ասում, թե որ գյուղացուն են տվել, որ ցանի, բացարձակ ճիշտը չեն ասում, գյուղացին սերմ չունի, որ ցանի: Կգա ժամանակը, ոչ մի վարելահող չի մշակվի: Միայն մեծահարուստները կկարողանան դա անել»,- ասաց Արարատի Կանանց խորհրդի նախագահ Սեդա Դարբինյանը:
«Հեռուստատեսությամբ կառավարությունն ասում է' գյուղացիներին մենք ամեն ձեւով ընդառաջում ենք, բերքը կստանան, գումարը կտան, իսկ ներքին կարգով հրահանգ են տալիս ՋՕ-երին, ՋՕ-ն ասում է, փողը չտվեց, ջուր չտաս, թող գնա, բողոքի: Որոշումն իրենց ձեռքին է, գումարը չես տվել, ջուրը չեմ տալիս: Գնա քեզ պատեպատ տուր»,- ասում Արարատի ՇՊԱԿ-ի պատասխանատու Տիգրան Մաթեւոսյանը:
«Եթե ինչ-որ տեղ, գյուղացիների պահանջով եմ ասում, պայմանագիր կնքվի գյուղացու հետ եւ ժամանակ տրվի, որ գյուղացին աշնանը հողը մշակելուց եւ եկամուտ ստանալուց հետո վճարի վարձերը, ապա բոլորն էլ կմշակեն իրենց հողերը: Բայց երբ սկզբից պահանջում են բոլոր վարձերը, գյուղացին չի կարողանում վճարել. նրա տուն ոչ մի լումա չի մտնում»,- առաջարկում է Սեդա Դարբինյանը:
Արարատի Օրհուս կենտրոնի տվյալների համաձայն' Արարատյան դաշտավայրը արդեն իսկ կորցրել է 30 000 հա վարելահող: Հողերը ենթարկվում են ուժեղ աղակալման, եւ անապատացման գործընթացներն ավելի են ինտենսիվանում:
Մենք այս ահազանգերն ուղղում ենք ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանին (կոալիցիայի մեջ մտնող Օրինաց Երկիր կուսակցության անդամ), ով քաղաքական պատասխանատվություն է կրում գյուղատնտեսական ոլորտում բարեփոխումների համար, եւ ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանին, ով պատասխանատու է ՄԱԿ-ի «Անապատացման դեմ պայքարի» կոնվենցիայի համար:

Араратцы – министерство сельского хозяйства говорит неправду, что стоит рядом с крестьянином
Крестьяне в Араратском марзе вынужденно отказываются от обработки земель, так как не имеют денег ни для воды, ни для вспашки, ни для семян. Как свидетельствуют местные жители, за 1 га вспашки тяжелой техникой требуют от 80 000 до 100000 драмов. Вынужденно, они нанимаются к богатым земледельцам за дневную плату около 3000 драмов. Эта проблема стоит очень остро –считают участники круглого стола, организованного 5 апреля ЭкоЛур в рамках программы “Сделай свой голос слышимым” в Араратском Орхус-центре. “Сегодня землю обрабатывают всего несколько семей. У моей дочери 9000 кв. м земли, но она ничего не может сделать. По закону, нужно сделать предоплату за воду. А денег нет. Зарплаты крестьяне не получают. Они должны обработать землю, получить урожай, и только потом заплатить.
А по телевидению выступают, из министерства сельского хозяйства говорят: мы стоим рядом с крестьянами. Это неправда…дают кредиты, а получается сплошной вред. Привезли семена, а кому раздали, неизвестно. Придет время, и никакая земля обрабатываться не будет. Только богатые и будут на этой земле”, - говорит председатель Женского совета Арарата Седа Дарбинян.
“Правительство заявляет по телевидению, что помогает, что даст суммы людям, а втихую отдают указания, чтобы никаких поблажек без денег не делали, воды не давали, пока денег не внесут. Иди и жалуйся, бейся о стены”, - подтверждает ответственный Центра защиты интересов Арарата Тигран Матевосян.
По данным Араратского Орхус-центра, Араратская долина уже потеряла около 30 000 га пахотных земель, что способствует интенсивному процессу опустынивания. Мы направляем эти тревоги к министру сельского хозяйства Серго Ерицяну (коалиционная партия Оринац Еркир), который несет политическую ответственность за реформы в сельском хозяйстве, и министру охраны природы Араму Арутюняну, который несет ответственность за выполнение Конвенции ООН по борьбе против опустынивания.