Եվրամիությունը լրացուցիչ 10 մլն եվրո կհատկացնի Արցախում տուժածներին աջակցելու համար
Եվրամիությունը հումանիտար օգնության տեսքով լրացուցիչ 10 միլիոն եվրո կհատկացնի արցախյան հակամարտության արդյունքում տուժած անձանց աջակցության նպատակով։ Այդ մասին երկուշաբթի օրը՝ մայիսի 17-ին, հայտարարել է ԵՄ Ճգնաժամերի կարգավորման և հումանիտար օգնության հարցերով հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը։ «Տարածաշրջանում հումանիտար իրավիճակը պահանջում է մեր ուշադրությունը, քանի որ COVID-19-ի համավարակը ավելի է խորացնում հակամարտության հետևանքները»,- նշել է Լենարչիչը։
Նա նշել է, որ Եվրամիությունն էականորեն կընդլայնի աջակցությունը, որպեսզի օգնի հակամարտության արդյունքում տուժած անձանց հիմնական կարիքների բավարարմանն ու կյանքի վերակազմակերպմանը։ Խոսքը, հիմնականում, սննդամթերքի, հիգիենայի պարագաների, կենցաղային իրերի և բժշկական սպասարկման մասին է։ Հումանիտար օգնությունը կներառի նաև տուժածներին սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն։
Իր հերթին, ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին նշել է, որ Բրյուսելի օգնությունն այսքանով չի ավարտվի։ Եվրամիությունը, մասնավորապես, կշարունակի ջանքեր ներդնել երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական վերականգնման և տարածաշրջանի կայունացման համար։ Արցախում ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր՝ Եվրամիությունն, ընդհանուր առմամբ, հատկացրել է ավելի քան 17 միլիոն դոլար։

EU to Allocate Additional 10 Million Euros to Support Victims of Karabakh Conflict
As part of its efforts to strengthen resilience and peace building in the South Caucasus, the Commission is today delivering on its pledge to contribute an additional €10 million in humanitarian aid, including some very early recovery to help civilians affected by the recent conflict in and around Nagorno Karabakh. This brings EU assistance to people in need, since the start of the hostilities in September 2020, to over €17 million.
Commissioner for Crisis Management, Janez Lenarčič, said: "The humanitarian situation in the region continues to require our attention, with the spread of the COVID-19 pandemic further exacerbating the impact of the conflict. The EU is substantially increasing its support to help people affected by the conflict to meet their basic needs and to rebuild their lives."
Commissioner for Neighbourhood and Enlargement, Olivér Várhelyi, said: "As pledged at the end of last year, we are today delivering additional assistance to the people most affected by the conflict. Our support will not stop there: the EU continues to work towards a more comprehensive conflict transformation and long-term socio-economic recovery and resilience of the region."