Հայաստանի արտգործնախարարի աշխատանքային այցը Ֆրանսիա
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի իր գործընկերոջը՝ ԱԳ նախարար Ալեն Ժյուպեին: Երկուստեք գոհունակություն են հայտնվել բարձր մակարդակի փոխայցելությունների եւ քաղաքական երկխոսության,  իրավապայմանագրային լայն հենքի, միջխորհրդարանական ամուր կապերի, ապակենտրոնացված ինտենսիվ համագործակցության, Հայաստանում ֆրանսիական ընկերությունների աճող ներկայության կապակցությամբ:
Ալեն Ժյուպեն ընդգծել է, որ հիրավի Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ ձեւավորվել են սերտ եւ բարեկամական  փոխհարաբերություններ:
Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանգամանալից անդրադարձել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերին, միջազգային եւ տարածաշրջանային երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրների: Նախարարներ Նալբանդյանն ու Ժյուպեն արձանագրել են, որ մի շարք միջազգային հարցերի վերաբերյալ Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի դիրքորոշումներն համընկնում են:
Նախարարները քննարկել են Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերությունները եւ այդ շրջանակներում իրականացվող ծրագրերը, մտքեր փոխանակել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում հայ-ֆրանսիական համագործակցության շուրջ, անդրադարձել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գործունեությանը:
Բանակցությունների օրակարգում էր արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը: Երկուստեք շեշտվել է հիմնահարցի խաղաղ եւ բանակցային լուծման այլընտրանքի բացակայությունը: Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի կառուցողական ներգարավվածությունը` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ:
Էդվարդ Նալբանդյանը Ալեն Ժյուպեին հրավիրել է այցելել Հայաստան:
Մայիսի 17-ին Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի նախագահի դիվանագիտական եւ արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Ժան-Դավիդ Լեւիտի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են այս տարվա երկրորդ կեսին նախատեսված՝ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի՝ Հայաստան այցելության, ինչպես նաեւ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Ֆրանսիա կատարելիք այցի նախապատրաստմանն առնչվող հարցեր:
Մայիսի 18-ին նախատեսված է Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի Սենատի եւ Ազգային ժողովի անդամների հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունից:

Рабочий визит главы МИД Армении во Францию
Находящийся с рабочим визитом в Париже министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретился со своим французским коллегой Аленом Жюпе. Стороны выразили удовлетворение высоким уровнем политического диалога, широкой договорно-правовой базой, прочными межпарламентскими связями, интенсивным децентрализованным сотрудничеством, растущим представительством французских компаний в Армении.
Ален Жюпе подчеркнул, что между Арменией и Францией сформировались тесные дружественные отношения.
Главы внешнеполитических ведомств двух стран подробно обсудили шаги в направлении развития двусторонних отношений, а также вопросы, касающиеся развития отношений Армения-Евросоюз и осуществляемые в этих рамках программы. В повестки встречи была также проблема Нагорного Карабаха. Обе стороны подчеркнули отсутствие альтернативы урегулированию конфликта путем мирных переговоров. Эдвард Налбандян высоко оценил конструктивную вовлеченность Франции в качестве страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Министр Налбандян пригласил Алена Жюпе посетить Армению.
В ходе состоявшейся 17 мая встречи Эдварда Налбандяна с советником по дипломатическим и внешнеполитическим вопросам президента Франции Жаном-Давидом Левитом обсуждались вопросы подготовки визита президента Франции Николя Саркози в Армению во второй половине этого года и визита президента РА Сержа Саргсяна во Францию.
18 мая запланирована встреча Эдварда Налбандяна с членами Сената и Национального Собрания Франции. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.