Հայաստանը միջպետական գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ ընդդեմ Թուրքիայի
2021թ․ թվականի մայիսի 9-ին Հայաստանի Հանրապետությունը միջպետական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) ընդդեմ Թուրքիայի Հանրապետության` 44 օրյա պատերազմի ընթացքում սիրիացի վարձկաններ հավաքագրելու և Ադրբեջան տեղափոխելու միջոցով կոնվենցիոն խախտումներ թույլ տալու, ինչպես նաև Ադրբեջանին ռազմական օժանդակություն ցուցաբերելու վերաբերյալ, որը ևս հանգեցրել է կոնվենցիոն խախտումների: Այս մասին հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
Մասնավորապես ՀՀ կառավարությունը պնդում է, որ Թուքիան խախտել է Արցախի և ՀՀ-ի բնակչության կյանքի, խոշտանգումներից և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ մնալու, անձեռնմխելիության, սեփականության, անձնական և ընտանեկան կյանքի, և մի շարք այլ իրավունքներ:
«Կառավարության կողմից գանգատին կից ներկայացվել են բազմաթիվ և ծավալուն ապացույցներ Թուրքիայի կողմից Սիրիայի Հանրապետությունից Ադրբեջանի Հանրապետություն սիրիացի վարձկաններ հավաքագրելու և տեղափոխելու, ինչպես նաև ադրբեջանական զինված ուժերին ռազմական տեխնիկա, զենք և զինամթերք մատակարարելու, ինչպես նաև այլ միջոցներով հակամարտությանը ներգրավվելու վերաբերյալ»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Армения представила в ЕСПЧ межгосударственную жалобу против Турции
9 мая 2021 года Республика Армения представила в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) межгосударственную жалобу против Турецкой Республики в связи с нарушениями положений Конвенции – вербовки сирийских наемников и их переброски в Азербайджан, оказания военной помощи Азербайджану, что тоже привело к конвенционным нарушениям. Об этом сообщает представительство РА в ЕСПЧ.
Правительство Армении, в частности, утверждает, что Турция нарушила право на жизнь населения Арцаха и Республики Армения, Конвенцию о недопущении пыток и бесчеловечного обращения, права на неприкосновенность, собственность, личную и семейную жизнь, ряд других прав.
“Правительство приложило к жалобе многочисленные объемистые доказательства вербовки Турцией наемников в Сирийской Арабской Республике и их переброски в Азербайджан, поставок азербайджанским вооруженным силам военной техники, оружия, боеприпасов, вовлечения в конфликт другими средствами”,- говорится в сообщении.