Քաշաթաղի և Քարվաճառի շրջանների բնակիչները կարող են մասնակցել Ազգային ժողովի ընտրություններին
«Քաշաթաղի և Քարվաճառի շրջաններից տեղահանված և Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող քաղաքացիների ընտրելու իրավունքը սահմանափակված չէ»,- «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնում է Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմը։
Խոսքը Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիների մասին է, որոնք Արցախյան առաջին պատերազմից հետո վերաբնակվել էին Արցախի Հանրապետության տարբեր շրջաններում և հիմա վերադարձել են Հայաստան:
Հայաստանի Հանրապետությունում 2021թ. հունիսի 20-ին Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություն է նշանակվել: Հայտնի է, որ Արցախյան առաջին պատերազմից հետո պետական ծրագրով Քաշաթաղում և Քարվաճառում վերաբնակեցվել էին Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները։ Նրանք տեղահանվեցին 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ադրբեջանա-թուրքական պատերազմի ժամանակ և վերադարձան Հայաստան:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ եթե այս կատեգորիայի անձինք բնակչության պետական ռեգիստրում Հայաստանի Հանրապետության հասցեով ունեն հաշվառում, ապա վերջիններս ընդգրկվում են ընտրողների ռեգիստրում, հետևաբար և ընտրողների ցուցակում։
Հաշվառում չունեցող քաղաքացիները, «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 10-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 10 օր առաջ իրավունք ունեն դիմում ներկայացնել լիազոր մարմին (ոստիկանություն)՝ ընտրողների ցուցակում ժամանակավորապես ընդգրկվելու մասին՝ նշելով քվերակության օրը ՀՀ-ում գտնվելու վայրի հասցեն։ «Լիազոր մարմինը դիմումը ստանալուց հետո, եռօրյա ժամկետում, դիմողին ընդգրկում է քվերակության օրը ՀՀ-ում գտնվելու վայրի ընտրական տեղամասի ընտրողների ցուցակում և այդ մասին նրան տեղեկանք է տրամադրում»,- հայտնում են Կառավարությունից։
Նշենք, որ ՀՀ-ում բնակչության պետական ռեգիստրը վարող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմինը ոստիկանությունն է։

Жители Кашатаха и Карвачара смогут участвовать в выборах в Национальное Собрание РА
Избирательное право перемещенных из Кашатахского и Карвачарского районов граждан, которые в настоящее время проживают в Республике Армения, не ограничено”,- сообщили Hetq.am из администрации премьер-министра Армении.
Внеочередные парламентские выборы в Республике Арения назначены на 20 июня 2021 года. Как известно, после первой Арцахской войны в рамках государственной программы в Кашатах и Карвачар переселились граждане Ресублики Армения. Однако в результате развязанной Азербайджаном и Турцией 27 сентября 2020 г. войны против Республики Арцах они вынуждены были покинуть эти районы и вернуться в Армению.
В управлении информации и по связям с общественностью правительства Армении сообщили, что если указанные лица состоят на учете в госреестре адресов Республики Армения, то они будут включены в реестр избирателей и, соответственно, в избирательные списки.
Не состоящие на учете граждане в соответствии с Избирательным кодексом РА за десять дней до голосования могут обратиться в полномочный орган (полицию) для временного включения в список избирателей с указанием адреса их проживания в РА.
“После получения заявления полномочный орган в трехдневный срок включает заявкодателя в список избирателей избирательного участка по месту проживания в Республике Армения на день голосования, о чем ему выдается справка”,- сообщили из правительства.