ԱՄՆ ՄԶԳ-ն դրամաշնորհներ է տրամադրել ՀՀ սոցապնախարարությունը
Հայաստանում ԱՄՆ Դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջաթինդեր Չիման և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արթուր Գրիգորյանը ապրիլի 16-ին ստորագրեցին երկու դրամաշնորհային համաձայնագիր, որոնց շրջանակներում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն օժանդակություն կտրամադրի նախարարությանը՝ նոր կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ հանրային իրազեկումը բարելավելու և Հայաստանում ընտանեկան բռնության զոհ դարձած կանանց տրամադրվող ծառայությունների բարելավման նպատակով: Միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ կառավարության և ԱՄՆ առաքելության ներկայացուցիչներ:
Առաջին ծրագրի նպատակն է աջակցել աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը՝ վերջերս ստեղծված «Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամի կարողությունների հզորացման միջոցով 2012 թ. անցկացնելու իրազեկման արշավներ, ինչպես նաև իրականացնելու կենսաթոշակային բարեփոխումներին առնչվող ֆինանսական գրագիտության արդյունավետ ծրագրեր:
Երկրորդ համաձայնագրով ԱՄՆ ՄԶԳ-ն օժանդակություն կտրամադրի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը ընտանեկան բռնության զոհ դարձած կանանց տրամադրվող ծառայությունների հասանելիության և մատչելիության գնահատման, առկա թերությունների բացահայտման և ավելի լավ համակարգում և արդյունավետություն ապահովելու ծրագրեր մշակելու հարցում:
Երկու ծրագրերը 2010թ. օգոստոսին ԱՄՆ ՄԶԳ և ՀՀ կառավարության ստորագրած, առողջապահության և սոցիալական բարեփոխումների օժանդակության համաձայնագրի մասն են:

USAID and Armenian Ministry of Labor and Social Affairs Sign Two Grant Agreements
On April 16, U.S. Ambassador to Armenia John Heffern, USAID Armenia Mission Director Jatinder Cheema, and Minister of Labor and Social Affairs Arthur Grigoryan signed two grant agreements for USAID assistance to the Ministry to increase public awareness of the new pension system and enhance the quality of services to women victims of domestic violence in Armenia. Representatives of the Armenian government and the U.S. Mission also attended the ceremony.
The goal of the first program is to strengthen the capacity of the Ministry of Labor and Social Affairs, through the recently established Pension System Awareness Center Foundation, to conduct public awareness campaigns and to implement effective financial literacy projects in 2012 related to pension system reform.
With the second agreement, USAID will support the Ministry to assess the availability and accessibility of services to victims of domestic violence, identify existing gaps, and develop plans to ensure better coordination and efficiency.
Both of the grants are part of the Health and Social Reform Assistance Agreement that USAID signed with the Armenian government in August 2010.