Փարիզում տեղի ունեցավ Շառլ Ազնավուրի կիսանդրու բացումը
Մայիսի 22-ին մեծանուն արտիստ, բարերար, «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր Շառլ Ազնավուրի 97-րդ տարեդարձն է։ Ի նշանավորումն լեգենդար արտիստի 97-ամյա տարեդարձի՝ «Ազնավուր» հիմնադրամի և Փարիզի քաղաքապետարանի համագործակցությամբ Փարիզում կայացավ Շառլ Ազնավուրի կիսանդրու բացման արարողությունը:
Արձանի ընտրության վայրը պատահական չէ. այն տեղադրվել է Օդեոնի հրապարակում՝ Մսյո լը Պղենս փողոցին կից, որի շենքերից մեկում ապրում էին Ցեղասպանությունից փրկված ու Ֆրանսիայում ապաստան գտած Ազնավուրյանները:
Միջոցառման ընթացքում ելույթներով հանդես եկան «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը և Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն:
«Հայրս իր համեստ բնավորության և տաղանդի շնորհիվ դարձել է ֆրանսիական երգի և մշակույթի խորհրդանիշն ամբողջ աշխարհում: Այսօր մենք ուրախ ենք մասնակցել նրա կիսանդրու բացման արարողությանը Փարիզի Մսյո լը Պղենս փողոցին հարող այս հրապարակում: Որպես «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել տիկին Իդալգոյին, պարոն Լըկոքին և Փարիզի քաղաքապետարանին՝ աջակցության և այս միջոցառումը կազմակերպելու համար:
Երբ հայրս առաջին անգամ այցելեց Հայաստան, քանդակագործ Ալիս Մելիքյանը նրան նվիրեց այս կիսանդրին: Տարիներ շարունակ այն խնամքով պահվել է մեր տանը, բայց այսուհետ այն պատկանում է բոլոր փարիզցիներին և քաղաքի հյուրերին: Հուսով ենք՝ այս կերպ կօգնենք պահպանել հավաքական հիշողությունը և նրա մշակութային ժառանգությունը», - իր ելույթում նշել է Նիկոլա Ազնավուրը:
«Շառլ Ազնավուրն ու Փարիզն իրար հավերժ սիրահարված են. սա, իրապես, մեծ սիրո շատ սիրուն պատմություն է։ Եվ մայրաքաղաքի հանդեպ իր սերը նա նշանավորել է անմոռանալի երգերով՝ «Սիրում եմ Փարիզը՝ մայիսին», «Ես տեսա Փարիզը», «Փարիզցի մանչը» և, իհարկե, «Բոհեմը»...Բազմաթիվ այլ գործեր էլ, որոնք նրա հիացմունքն ու սերն են արտացոլում Փարիզի հանդեպ...Ակնհայտ է, որ քաղաքի հանդեպ նրա այս սերը փոխադարձ է։
Սիրելի՛ բարեկամներ, սա կարևոր օր է, և ինձ համար մեծ երջանկություն է ներկա գտնվել Շառլ Ազնավուրի կիսանդրու բացման արարողությանը։ Ամեն անգամ մեծ հուզմունքով ենք հավաքվում՝ հարգանքի տուրք մատուցելու մեծ արտիստին»,- իր ելույթում նշեց Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն։
Միջոցառմանը ներկա էին նաև Ազնավուր ընտանիքի անդամներն ու ընկերները, Ֆրանսիացի գործիչներ և արտիստներ:
Շառլ Ազնավուրը ֆրանսիական մշակույթի, երգի և ֆրանսերեն լեզվի դեսպանն է ամբողջ աշխարհում: Նրա ստեղծագործական ուղին սկսվեց Ֆրանսիայում, սակայն նրա հռչակն այդուհետ տարածվեց երկրի սահմաններից դուրս, և ամենահեղինակավոր համերգասրահները հոտնկայս ծափահարեցին նրան: Հայաստանում 1988-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժից հետո Շառլ Ազնավուրը ծավալեց նաև մարդասիրական գործունեություն. այդուհետ նրա բարեգործական ծրագրերը տարածվեցին Ճապոնիայից մինչև Հայիթի և ընդգրկեցին հազարավոր մարդկանց ամբողջ աշխարհում:
«Ազնավուր» հիմնադրամը ստեղծվել է Շառլ Ազնավուրի և նրա որդու՝ Նիկոլա Ազնավուրի կողմից։ Հիմնադրամի նպատակն է շարունակել լեգենդար արտիստի նախաձեռնած զարգացման ծրագրերը՝ նախագծեր իրականացնելով կրթության, մշակույթի և հասարակության բարեկեցության ապահովման ոլորտներում։ 2018 թվականից ի վեր Հիմնադրամի առաքելության մեկ այլ առանցքային ուղղություն է Ազնավուրի հսկայական մշակութային ժառանգության և մարդասիրական արժեքների պահպանումն ու տարածումը:
«Ազնավուր» հիմնադրամը նախաձեռնել է Շառլ Ազնավուրին նվիրված հուշարձանների տեղադրման ծրագիր աշխարհի տարբեր նշանավոր քաղաքներում, որն իրականացվում է տեղական իշխանությունների, կազմակերպությունների, հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ համագործակցությամբ և լեգենդար արտիստին հարգանքի տուրք մատուցել ցանկացող մասնավոր բարերարների աջակցությամբ:
Այս ծրագրի շրջանակներում առաջին համագործակցությունն իրականացվում է Ֆրանսիայի կառավարության և մասնավորապես Փարիզի քաղաքապետարանի հետ, իսկ այլ քաղաքներում տեղադրվելիք հուշարձանների վերաբերյալ տեղեկություններ կհրապարակենք առաջիկայում։

Церемония открытия бюста Шарля Азнавура в Париже
22 мая мы отмечаем 97-летие Шарля Азнавура - великого артиста, мецената, соучредителя Фонда Азнавура.
Шарль Азнавур - посол французской культуры, языка и песни во всем мире. Хотя его карьера и началась во Франции, вскоре слава артиста распространилась далеко за пределы страны, и публика самых знаменитых концертных залов аплодировала ему стоя.
После разрушительного землетрясения в Армении в 1988 году Шарль Азнавур начал заниматься также гуманитарной деятельностью, которая со временем распространилась от Японии до Гаити и позволила оказать поддержку сотням тысяч людей по всему миру.
В ознаменование 97-летия легендарного артиста, при сотрудничестве Фонда Азнавура и мэрии Парижа, в столице Франции состоялась церемония открытия бюста Шарля Азнавура.
Место выбора статуи не случайно. Бюст был возведен на площади Одеона, рядом с улицей Месье ле Пренс, на которой жила семья Азнавуры, пережившая геноцид и нашедшая убежище во Франции.
Николя Азнавур - соучредитель и председатель Попечительского совета Фонда Азнавура, и Анн Идальго - мэр Парижа, выступили с речами во время мероприятия.
«Мой отец, благодаря своему трудолюбию и таланту, стал символом французской песни и культуры во всем мире. Сегодня мы рады присутствовать на открытии его бюста на площади Одеона в Париже. Как соучредитель Фонда Азнавура, я хотел бы поблагодарить г-жу Идальго, г-на Лекока и город Париж за их поддержку в организацию этого мероприятия.
Когда мой отец впервые посетил Армению, скульптор Алиса Меликян подарила ему этот бюст. Он много лет бережно хранился в нашем доме, но отныне принадлежит всем парижанам и гостям города. Мы надеемся, что таким образом способствуем сохранению коллективной памяти и культурного наследия», - сказал Никола Азнавур в своем выступлении.
«Шарль Азнавур и Париж, это великая и очень красивая история любви. Он превозносил свою любовь к нашей столице своими незабываемыми песнями: «Люблю Париж в мае», «Я видел Париж», «Парень из Парижа» и, конечно же, «Богема». Так много названий, так много песен, которые отражают его восхищение и любовь к этому городу... И безусловно, его любовь взаимна.
Дорогие друзья, сегодня прекрасный день, и мне очень приятно быть с вами на церемонии открытия бюста Шарля Азнавура. Мы всегда с большой радостью собираемся вместе, чтобы воздать должное великому артисту». - отметила в своей речи мэр Парижа Анн Идальго.
В мероприятии также приняли участие семья и друзья Шарля Азнавура, французские деятели культуры и артисты.
Фонд Азнавура был основан Шарлем Азнавуром и его сыном Николя Азнавуром. Цель фонда - продолжение программ развития, инициированных легендарным артистом, реализация проектов в области образования, культуры и обеспечения благосостояния общества. Еще одним ключевым направлением миссии Фонда с 2018 года является сохранение и распространение огромного культурного наследия Шарля Азнавура и его общечеловеческих ценностей.
Фонд Азнавура инициировал программу по возведению памятников Шарлю Азнавуру в различных городах по всему миру в сотрудничестве с местными властями, организациями и представителями армянской диаспоры при поддержке частных благотворителей, которые желают воздать должное легендарному артисту.
Первое сотрудничество в рамках этой программы осуществляется с правительством Франции, в частности с руководством Парижа. Фонд Азнавура продолжит делиться информацией о проектах установки памятников в других городах.