ԼՀԿ-ն առաջարկում է ընդլայնել Հանրապետության նախագահի և խորհրդարանի լիազորությունները
Երեւանում՝ «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում, մեկնարկել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության երրորդ` արտահերթ համագումարը: Այսօր կուսակցությունն ընտրելու է կառավարման և քաղաքական նոր խորհուրդ, հաշվիչ հանձանաժողովի նոր կազմ, ապա հաստատելու է կուսակցության ծրագիրը:
Համագումարը մեկնարկեց ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո, ապա մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ կուսակցության կառավարման խորհրդի անդամ, նույնանուն խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը: Կուսակցությունն առաջիկա արտահերթ ընտրություններում հանդես է գալու «Կա այլընտրանք, քվեարկիր» կարգախոսով:
Գևորգ Գորգիսյանը վստահեցրեց` այս իրավիճակից դուրս գալու համար այլընտրանք կա, այդ պատճառով իրենք ապավինում են քաղաքացիներին, որպեսզի վերջիններս ստանձնեն պատասխանատվություն ապագայի համար, գնան ընտրատեղամասեր ու քվեարկեն ոչ թե ընդդեմ ինչ-որ մարդկանց կամ գաղափարների, այլ` հանուն:
Խորհրդարանական երրորդ խմբակցությունը ներկայացնող քաղաքական ուժն առաջարկում է փոխել Սահմանադրությունը` ընդլայնելով Հանրապետության նախագահի ու խորհրդարանի լիազորությունները: Ժողովրդագրական վիճակի բարելավման համար ԼՀԿ-ն առաջարկում է նվազեցնել եկամտային հարկը` ըստ ընտանիքի անչափահաս անդամների քանակի, բժիշկների, ուսուցիչների` մարզերում ներգրավվածությունն ավելացնելու համար վերջիններիս համար ապահովել էապես բարձր աշխատավարձ և սոցիալական երաշխիքներ:
ԼՀԿ-ի առաջարկներից է նաև զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների մեծացումը, այդ թվում` բնակարանային խնդրի լուծումը, ինչպես նաև կենսաթոշակային տարիքի անցնելու դեպքում պետական համակարգում աշխատանքով ապահովելը: Կուսակցության առաջարկներից է նաև Սյունիքում ՌԴ-ի հետ համատեղ նոր զորամիավորման ստեղծումը:
ԼՀԿ կառավարման խորհրդի անդամի թեկնածու, Երևանի «Լույս» խմբակցության անդամ Դավիթ Խաժակյանն իր ելույթում ընդգծեց, որ երբ կուսակցությունը նոր էր ստեղծվում, ակնկալիքներն այլ էին, այժմ երկրի առաջնահերթությունները փոխվել են, երկրի վիճակն՝ է'լ ավելի վատթարացել:
Խաժակյանի խոսքով` քաղաքացիների հետ հանդիպումների ընթացքում ամենաշատ հնչող հարցն այն է, թե ինչ է լինելու ապագայում, ինչ է սպասվում 2020-ի իրադարձություններից հետո: Ըստ նրա` արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները իրավիճակից դուրս գալու անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման են: Դավիթ Խաժակյանի մոտ ժպիտ են առաջացնում քաղաքացիների ֆեյսբուքյան այն գրառումները, թե չեն լիազորել իշխանություններին փաստաթուղթ ստորագրել: Խաժակյանն ընդգծեց` քաղաքացիները լիազորել էին 2018-ի դեկտեմբերի 9-ի ընտրություններով, այժմ էլ կարող են լիազորել հունիսի 20-ի ընտրություններով` ընտրելով ինչ-որ քաղաքական ուժի, որը իրավունք կունենա փաստաթուղթ ստորագրել:
Կուսակցության ղեկավար, վարչապետի թեկնածու Էդմոն Մարուքյանն իր ելույթում հիշեցրեց, որ համագումարը պետք է լիներ մեկ շաբաթ առաջ, սակայն, սահմանային իրավիճակով պայմանավորված, այն հետաձգվել է:
«Հետո տեսանք, որ համագումարները համագումարների հետևից տեղի են ունենում, և հասկացանք որ ոչ մի գործընթաց կանգ չի առնում, այլևս ընտրությունների գնացքը շարժվել է և գնում է առաջ»,-ասաց նա:
Մարուքյանի խոսքով` իրենց քաղաքական ուժն առաջինն էր, որ կոչ արեց համախմվել արտաքին թշնամու դեմ, սակայն ճգնաժամը դեռ հաղթահարված չէ: Ըստ Մարուքյանի` տեղեկություններ են ստանում, որ թշնամու զորամիավորումները Հայաստանի սահմանին գնալով շատանում են: ԼՀԿ-ի դիրքորոշումը միանշանակ է, որ ադրբեջանական զորամիավորումները պետք է լքեն ՀՀ սուվերեն տարածքը, սահմանային խնդիները պետք է քննարկվեն, սակայն ոչ ուժի ու սպառնալիքի ներքո:
«Ամբողջ աշխարհով մեկ իրազեկում ենք, որ չի կարող լինել իրավիճակ, որ ինքնաձիգը մեր գլխին քննարկում անենք, դիվանագիտության միջոցով պետք է դուրս գալ այս վիճակից: Կրակելը վերջին հանգրվանն է, մենք նոր ենք դուրս գալիս շատ ծանր պատերազմից, բայց հիմա պետք է այնպես անել, որ առանց կրակելու մեր թշնամուն դուրս հրավիրենք ՀՀ պետական սահմաններից»,-ասաց Մարուքյանը:
Նա նույնիսկ չբացառեց, որ այդպես էլ չլինեն արտահերթ ընտրություններ, քանի որ սահմանային իրավիճակը չի հանգուցալուծվում:
Լրացված 13:55
ԼՀԿ-ն կոալիցիա չի կազմելու ո'չ նախկին, ո'չ ներկա իշխանությունների հետ
ԼՀԿ ղեկավար, վարչապետի թեկնածու Էդմոն Մարուքյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում վստահեցրեց` կոալիցիա չեն կազմելու ո'չ գործող իշխանության, ո'չ էլ նախկին իշխանություններից որևէ մեկի հետ: Դիտարկմանը, թե ըստ սոցիոլոգիական հարցումների՝ ԼՀԿ-ն անցողիկ շեմը չի հաղթահարելու, քանի որ իշխող ուժին հարող արբանյակ ուժ է, Մարուքյանն ասաց, թե գործող իշխանությունների համար ավելի շահեկան է, որ իրենց ընդդիմախոսները լինեն մարդիկ, ում նկատմամբ հարուցված քրեական գործեր կան և ովքեր դոլարային միլիոնատեր են:
Մարուքյանի խոսքով` ըստ նման հարցումների` թե' 2017-ի, թե' 2018-ի ընտրություններում ԼՀԿ-ն խորհրդարան չէր անցնելու, սակայն իրողությունն այլ էր: Մարուքյանն ընդգծեց` ժողովուրդն ընտրատեղամասերում կորոշի, թե ով է ֆավորիտը: Վերջինս նաև համոզմունք հայտնեց, թե ՀՀ-ում բոլոր կարծիքները գեներացվում են գումարով, իսկ ԼՀԿ-ն ինչ-որ մարդկանց գումար չի տալիս, որպեսզի վերջիններս իրենց հարցազրույցներում պնդեն, թե ԼՀԿ-ն ևս ֆավորիտ է:
ԼՀԿ-ի վարչապետի թեկնածուն մանրամասներ չհայտնեց իրենց համամասնական ցուցակի վերաբերյալ` ասելով, որ այն դեռ վերջնական կազմված չէ, ԼՀԿ-ի դռներն էլ բաց են անդամակցել ցանկացողների համար: Մարուքյանը չհերքեց` նոր անուններ կլինեն իրենց ցուցակում, սակայն ոչ այնպիսիք, որոնց մասին մամուլում հրապարակումներ կան, ապա հեգնեց` նախկին դատախազ կամ նախկին նախարար չի լինի իրենց ցուցակում:

“Просвещенная Армения” предлагает расширить полномочия президента и парламента страны
Сегодня в ереванской гостинице “Армения Мариотт” начал работу 3-й внеочередной съезд партии “Просвещенная Армения”. Сегодня же состоятся выборы в политический орган, счетную комиссию, после чего делегаты утвердят программу партии.
В начале съезда делегаты почтили минутой молчания память жертв 44-дневной войны. Затем со вступительным словом выступил член совета управления партией, секретарь парламентской фракции “Просвещенная Армения” Геворк Горгисян. В предстоящих внеочередных выборах в Национальное Собирание партия будет участвовать под девизом “Альтернатива есть. Голосуй”.
Горгисян заверил: альтернативный путь выхода из сложивашейся ситуации есть, поэтому они призывают граждан взять на себя ответственность за будущее, пойти на выборы и проголосовать за конкретных людей и за конкретные идеи.
Политическая сила, представленная в парламенте третьей по величине фракцией, предлагает изменить Конституцию, расширив полномочия президента и парламента страны.
С целью улучшения демографической ситуации “Просвещенная Армения” предусматривает снижение подоходного налога в соответствии с количеством несовершеннолетних членов семьи, а для увеличения в областях числа врачей и учителей предлагается обеспечить их высокой зарплатой и социальными гарантиями.
ППА также предлагает расширить социальные гарантии для военнослуащих - в частности, решать их жилищные проблемы, обеспечивать работой в государственной системе в случае выхода на пенсию. Кроме того, “Просвещенная Армения” выступила с предложением создать в Сюнике совместно с РФ новое военное объединение.
Кандидат в члены совета управления ППА, член фракции “Луйс” в совете старейшин мэрии Еревана Давид Хажакян в своем выступлении подчеркнул, что ситуация в стране ухудшилась.По его словам, на встречах с гражданами последние чаще всего спрашивают, что ожидать в будущем после событий 2020 года. Хажакян считает проведение внеочередные парламентских выборов необходимым, не недостаточным условием. Записи пользователей Фейсбука о том, что они не уполномочивали власти подписывать документ, вызывают у Давида Хажакяна улыбку. По его словам, граждане уполномочили выборами 9 декабря 2018 года, а сейчас могут сделать то же самое выборами 20 июня, избрав политическую силу, которая будет иметь право подписать документ.
Лидер “Просвещенной Армении”, кандидат на должность премьер-министра Эдмон Марукян в своем выступлении напомнил, что съезд партии должен был состояться неделю назад, но из-за ситуации на границе его отложили.
“Потом мы увидели, что съезды следуют один за другим, и мы поняли, что процесс не останавливается, что поезд выборов тронулся с места и движется вперед”,- заявил Марукян.
По словам председателя “ПА”, их партия первой выступила с призывом объединиться против внешнего врага, однако кризис пока не преодолен. Поступают сведения об увеличении числа вооруженных формирований на границе Армении, отметил Эдмон Марукян. Позиция “Процветающей Армении” однозначна: азербайджанские вооруженные формирования должны покинуть суверенную территорию Армении, проблемы на границе нужно обсуждать, но не под угрозой применения силы.
“Мы на весь мир заявили о том, что проведение обсуждения под дулами автоматов исключено. Из этой ситуации необходимо выйти с помощью дипломатии”,- заявил Марукян.
Он не исключил возможность отмены внеочередных выборов, так как ситуация на границе не регулируется.
Дополнено в 13:55
ППА не сформируют коалицию ни с бывшими, ни с нынешними властями
Лидер партии “Просвещенная Армения”, кандидат на пост премьер-министра Эдмон Марукян на брифинге с журналистами заверил, что они не собираются создавать коалицию ни с действующей, ни с предыдущими властями. На замечание о том, что, согласно соцопросам, “Просвещенная Армения” не преодолевает процентный барьер, поскольку примыкает к правящей силе, Марукян сказал, что действующей власти выгоднее, чтобы их оппонентами были лица, против которых возбуждены уголовные дела и которые являются долларовыми миллионерами.
Марукян подчеркнул, что фаворита определит народ на избирательных участках. Он также выразил убежденность, что в Армении все мнения генерируются за деньги, а “Просвещенная Армения” никому не платит за то, чтобы заявлять в интервью, что ППА тоже входит в число фаворитов.
Кандидат в премьеры от “Просвещенной Армении” не сообщил подробности пропорционального списка партии, отметив, что он пока не составлен окончательно и что “Просвещенная Армения” открыта для всех желающих вступить в ее ряды. Вместе с тем лидер ППА не опроверг сведения о том, что в пропорциональном списке будут новые имена, о которых сообщалось в прессе, после чего с ироний добавил: бывших прокуроров и бывших министров в списке не будет.