Քաղծառայողների սոցիալական փաթեթի ուղղությունները կարող են ընդլայնվել
Խորհրդարանը հերթական նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց կառավարության ներկայացրած «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, որով առաջարկում է պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց սոցիալական փաթեթի ուղղություններն ավելացնել:
Նախագիծը ներկայացրեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը: Գործող օրենքով` պետական պաշտոն և պետական ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձանց և (կամ) նրանց ընտանիքի անմիջական անդամներին առողջության պահպանման, Հայաստանի Հանրապետությունում և Արցախի Հանրապետությունում հանգստի ապահովման համար տրամադրվում է սոցիալական փաթեթ:
Կառավարությունն առաջարկում է սոցփաթեթի ուղղություններն ավելացնել` հնարավորություն ընձեռելով օգտվել նաև մարզաառողջարարական և սպորտային համալիրների, լողավազանների և այլ սպորտային կազմակերպությունների ծառայություններից, ինչպես նաև գումարն ուղղել պետական սուբսիդավորմամբ ուսանողական վարկերի ամսական վճարի մարման: Փոխնախարարն ընդգծեց` փոփոխություններով շահառուների թիվը չի ավելանալու, և որևէ լրացուցիչ բեռ պետական բյուջեի համար չի լինելու, հատկացված գումարի չափը չի փոխվելու (տարեկան 72 հազար դրամ):
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը շահարկումներից խուսափելու համար խնդրեց հստակեցնել, թե ովքեր են սոցիալական փաթեթի շահառուները:
Փոխնախարարն արձագանեց` դեռ կառավարության նիստին նախագծի հաստատման օրը քննարկումները սխալ ուղղությամբ էին ընթանում, ուստի ևս մեկ անգամ հիշեցրեց, որ շահառուների թիվը չի ավելանալու, հիմնական շահառուներն էլ քաղաքացիական ծառայողներն են: Սարգսյանն ընդգծեց` նախագծի շահառու չեն քաղաքական պաշտոններ զբաղեցնող անձինք, հետևաբար նախարար, փոխնախարար, վարչապետ, փոխվարչապետ, պատգամավոր և նրանց ընտանիքների անդամները չեն կարող օգտվել սոցփաթեթից:
Նախագծի հիմնական նպատակն է, որպեսզի պետական համակարգում աշխատանքը գրավիչ լինի, և կադրերի արտահոսքը նվազեցվի: Նախագծի քննարկումն ավարտվեց, այն քվեարկության կներկայացվի վաղը:

Предлагается увеличить направления соцпакета для гражданских служащих
Парламент обсудил сегодня во втором чтении представленный правительством проект поправок в закон РА “Об оплате лиц, занимающих государственные должности и должности в госслужбе”, которым предлагается увеличить направления соцпакета для занимающих государственные должности граждан.
Законопроект представил заместитель министра труда и по социальным вопросам Рубен Саргсян. По действующему закону, соцпакет предоставляется лицам, занимающим государственные должности и должности в госслужбе, и (или) членам их семей с целью сохранения здоровья и обеспечения отдыха в Республике Армения и Республике Арцах.
Правительство предлагает увеличить направления соцпакета, предоставив возможность бенефициарам пользоваться также услугами спортивных здравниц, спортивных комплексов, бассейнов и других спортивных организаций, а также направить деньги на погашение процентов по студенческим кредитам. По словам замминистра, дополнительного бремени на госбюджет не будет, выделяемая сумма (72 тысячи драмов в год) не изменится.
На просьбу депутата фракции “Мой шаг” Сона Казарян уточнить, кто бенефициары соцпакета, Р.Саргсян ответил: основные бенефициары – гражданские служащие.
Цель законопроекта – повысить привлекательность работы в госсистеме, сократить утечку кадров. Голосование по представленному документу состоится завтра.