Հրաչյա Հակոբյան. «Դժվար է տարանջատել՝ Խաչատուր Սուքիասյանը գործարա՞ր է, թե՞ քաղաքական գործիչ»
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը դժվարանում է ասել` «Քաղաքացիական պայմանագիր» (ՔՊ) կուսակցության համամասնական ցուցակում ընդգրկված, «Սիլ Կոնցեռն» ՍՊԸ-ի հիմնադիր Խաչատուր Սուքիասյանը գործարա՞ր է, թե՞ քաղաքական գործիչ:
Լրագրողների դիտարկմանը, թե 2018-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում էր, որ քաղաքականությունն ու բիզնեսը պետք է տարանջատվեն, ինչպես է ստացվել, որ այժմ գործարարներ Խաչատուր Սուքիասյանն ու Գուրգեն Արսենյանը ՔՊ համամասնական ցուցակում են:
«Դժվար է տարանջատել՝ Խաչատուր Սուքիասյանը գործարա՞ր է, թե՞ քաղաքական գործիչ… Նրանք չորս եղբայր են, ամեն մեկը մի ոլորտի բիզնես ունի, այդ թվում՝ միգուցե Խաչատուր Սուքիասյանը բիզնես ունի, որը հանձնված է կառավարման: Ես մանրամասներին չեմ տիրապետում, բայց ըստ իս՝ Խաչատուր Սուքիասյանը շատ ավելի երկար տարիներ զբաղվել է քաղաքականությամբ, անգամ հետապնդվել է 2008 թվականի մարտի 1-ի հետընտրական պրոցեսների ժամանակ»,- ասաց նա:
Հարցին` ըստ իրեն Գագիկ Ծառուկյանը քաղաքական գործի՞չ է, թե՞ գործարար է, պատգամավորն ասաց, որ Գագիկ Ծառուկյանը մի քանի անգամ հայտարարել է՝ ունի բիզնեսներ ունի որոնք հանձնել է կառավարման:
«Ես այս պահի դրությամբ չեմ կարող ասել՝ Գագիկ Ծառուկյանը քաղաքական գործի՞չ է, թե՞ գործարար»,- ասաց նա:
Ըստ Հակոբյանի` ՔՊ համամասնական ցուցակը հիմնականում կազմվելու է խորհրդարանական մեծամասնության և կառավարության կազմերից, սակայն ընդգծեց` պատգամավորներ կան, որոնք ցանկանում են իրենց աշխատանքը շարունակել գործադիրում:

Грачья Акопян: “Трудно сказать, Хачатур Сукиасян предприниматель или политический деятель”
Депутат парламентской фракции “Мой шаг” Грачья Акопян затрудняется сказать, кем является включенный в пропорциональный список партии “Гражданский договор”, основатель ООО “Сил Концерн” Хачатур Сукиасян – предпринимателем или политическим деятелем.
В ответ на замечание о том, что в 2018 году Никол Пашинян заявлял о необходимости разграничить политику и бизнес, но, несмотря на это, Хачатур Сукиасян и Гурген Арсенян оказались в пропорциональном списке “ГД”, депутат отметил: “Трудно сказать, Хачатур Сукиасян предприниматель или политический деятель. Их четыре брата, и у каждого свой бизнес, в том числе, возможно, у Хачатура Сукиасяна, который передал его в управление. Я не знаю подробностей, но, на мой взгляд, Хачатур Сукиасян больше занимался политикой и даже подвергался преследованиям после избирательных процессов 1 марта 2008 года”.
На вопрос: а Гагик Царукян политический деятель или предприниматель? – Грачья Акопян ответил, что Царукян несколько раз заявлял, что его бизнес передан в управление.
“На данный момент я не могу сказать, Гагик Царукян политический деятель или предприниматель”,- заявил епутат.
По его словам, пропорциональный список “Гражданского договора” будет составлен из депутатов от парламентского большинства и членов правительства. Однако есть депутаты, которые хотят продолжать работать в правительстве, добавил Г.Акопян.