Պատգամավորները ստորագրահավաք են սկսել՝ արտահերթ նիստ հրավիրելու համար
«Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները ստորագրահավաք են նախաձեռնել ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու համար: Ստորագրահավաքին միանում են նաև անկախ պատգամավորները: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողներին հայտնեց պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Կարծում եմ՝ արտահերթը պետք է տեղի ունենա: Ասել, որ առանձնակի մեծ սպասումներ ունեմ այդ նիստից, առանձնապես չունեմ: Շատ կուզենամ, որ Նիկոլ Փաշինյանը չգա այդ նիստին, առաջարկել եմ չհրավիրել իրեն, որովհետև նա օգտագործելու է ցանկացած հարթակ` ամեն ինչի մասին խոսելու, բացի բուն խնդրից»,-ասաց նա:
Զոհրաբյանի խոսքով՝ կան իրավիճակի կոնկրետ պատասխանատուներ՝ պաշտպանության նախարար, շտաբի պետ, միգուցե կորպուսի հրամանատարներ, որոնք հարցերի պատասխաններ պետք է տան, սակայն ոչ` Փաշինյանը:
«Երկրի ղեկավարը, որը չի կարողանում զինվորի անվտանգության խնդիրը լուծել, պետք է րոպե առաջ հեռանա»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ արտահերթ նիստ նախաձեռնելու համար հարկավոր է 33 պատգամավորի ստորագրություն, որից հետո նախաձեռնողները պետք է դիմեն ԱԺ նախագահին` հարցը խորհրդի օրակարգում ներառելու համար: ԱԺ խորհրդի հավանությունը ստանալուց հետո կարող է արտահերթ նիստ գումարվել, սակայն միանշանակ չէ, որ իշխող մեծամասնությունը քվորում կապահովի:

В парламенте собирают подписи для созыва внеочередного зседания
Парламентские фракции “Просвещенная Армения” и “Процветающая Армения” инициировали сбор подписей с целью созыва внеочередного заседания Национального Собрания. К инициативе присоединились и независимые депутаты. Об этом сообщила депутат Наира Зограбян.
“Я думаю, необходимо созвать внеочередное заседание. Но сказать, что у меня есть особые ожидания, я не могу. Мне бы очень хотелось, чтобы Никол Пашинян не пришел на это заседание. Я предложила не приглашать его, поскольку он использует любую площадку для того, чтобы говорить обо всем, кроме основной проблемы”,- отметила депутат.
По словам Н. Зограбян, есть конкретные ответственные за эту ситуацию – министр обороны, начальник Генштаба, возможно, командующие корпусами, которые и должны дать ответы на вопросы, но никак не Пашинян.
“Руководитель государства, который не может обеспечить безопасность солдат, должен уйти как можно раньше”,- заявила Наира Зограбян.
Напомним, что для созыва внеочередного заседания необходимо собрать подписи 33 депутатов, затем обратиться к спикеру Национального Собрания для включения вопроса в повестку Совета НС. И только после одобрения повестки созывается внеочередное заседание. Но даже после этого не исключено, что парламентское большинство может не обеспечить кворум.