Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ` գերեվարված 6 հայ զինծառայողների իրավունքների ապահովման պահանջով
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով։
«Ս.թ. մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս գերեվարված հայ զինծայողների իրավունքների պաշտպանության համար ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակը Դատարանի կանոնների 39-րդ Կանոնի ներքո Եվրոպական դատարան է ներկայացրել Ադրբեջանի նկատմամբ անհապաղ միջանկյալ միջոց կիրառելու դիմում։
Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերեվարված անձանց՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը»,- ասված է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի տարածած հայտարարության մեջ։

Армения обратилась в ЕСПЧ с требованием обеспечить права шести армянских военнослужащих
Республика Армения обратилась в Европейский суд по правам человека с требованием обеспечить основополагающие права шести взятых в плен армянских военнослужащих.
“С целью защиты прав армянских военнослужащих, взятых в плен ранним утром 27 мая с.г. при выполнении инженерных работ на пограничном участке Гегаркуникской области Республики Армения, офис представителя Армении в ЕСПЧ представил в Европейский Суд заявление о незамедлительном применении в отношении Азербайджана промежуточного средства в соответствии с 39-м правилом Регламента Суда.
Цель заявления - гарантировать обеспечение прав взятых в плен лиц на жизнь и свободу от пыток, гарантированных Европейской конвенцией по правам человека”,- говорится в заявлении представителя РА в ЕСПЧ.