Ռոբերտ Քոչարյանը ԿԸՀ-ի որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջով դիմել է դատարան
ՀՀ երկրորդ նախագահ, հունիսի 20-ի ԱԺ ընտրություններին մասնակցող «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) դեմ երեկ՝ հունիսի 1-ին, դատական հայց է ներկայացրել վարչական դատարան:
Քոչարյանը պահանջում է անվավեր ճանաչել ԿԸՀ-ի 2021թ. մայիսի 21-ի՝ 5 քառակուսի մետրը գերազանցող մակերեսով Ռոբերտ Քոչարյանի «Կյանք և ազատություն» գրքի պատկերով և «Հայաստանը կառուցելիս» գրառմամբ պաստառը նախընտրական քարոզչության հետ ասոցացվող ճանաչելու մասին որոշումը:
Նկատի ունենալով, որ Ռոբերտ Քոչարյանը «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակով գրանցված է ԱԺ 2021թ. հունիսի 20-ի արտահերթ ընտրությունների պատգամավորության թեկնածու, ԿԸՀ-ն գտել է, որ նրա հեղինակած գրքի պատկերով պաստառներն իրենց բովանդակությամբ ասոցացվում են նախընտրական քարոզչության հետ:
Հիմք ընդունելով այդ հանգամանքը, ԿԸՀ-ն որոշել էր քաղաքացի Ռոբերտ Քոչարյանի «Կյանք և ազատություն» գրքի պատկերը և «Հայաստանը կառուցելիս» գրառումը պատկերող պաստառները ճանաչել «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական քարոզչության հետ ասոցացվող։

Роберт Кочарян обратился в суд с требованием признать недействительным решение ЦИК
Второй президент Армении, лидер предвыборного блока “Айастан” Роберт Кочарян вчера, 1 июня, обратился в административный суд с иском против Центральной избирательной комиссии.
Кочарян требует признать недействительным решение Центризбиркома от 21 мая 2021 года, которым плакат с изображением книги Р.Кочаряна “Жизнь и свобода” и надписью “Строя Армению” ассоциируется с предвыборной агитацией.
С учетом того, что Роберт Кочарян зарегистрирован кандидатом в депутаты для участия во внеочередных выборах в Национальное Собрание 20 июня 2021 года по избирательному списку блока “Айастан”, ЦИК посчитал, что плакаты с изображением написанной им книги своим содержанием ассоциируются с предвыборной агитацией.
Основываясь на этом обстоятельстве, ЦИК решил признать плакаты с изображением книги Р.Кочаряна “Жизнь и свобода” и надписью “Строя Армению” как ассоциирующиеся с предвыборной агитацией блока “Айастан”.