ԱԳ որևէ փոխնախարար խորհրդարան չի եկել. հանձնաժողովների նիստերը հետաձգվեցին
Արտաքին հարեբերությունների մշտական հանձնաժողովի երկու նիստ այսօր չկայացավ, քանի որ ԱԳՆ-ից ներկայացուցյիչներ չկային: Առաջին նիստը հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հետաձգեց այն պատճառաբանությամբ, որ արտահերթ նիստ է հրավիրված, որպեսզի նիստին զուգահեռ բյուջետային քննարկումներ չընթանան:
Ժամը 13:00-ին նախատեսված էր Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի  ու Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, սակայն Ֆինանսավարկային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը հայտնեց, որ այն հետաձգվում է մինչ 15:00-ն: Այդ ժամին միաժամանակ մի քանի հանձնաժողովների նիստեր կգումարվեն: Խաչատրյանի խոսքով` հետաձգումների պատճառը ԱԳ նախարարի և տեղակալների հրաժարականներն են:
Այս պահին դեռ հայտնի չէ` գումարվող նիստին ԱԳՆ-ից ով է ներկա լինելու:
Մեզ հետ զրույցում, սակայն, ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչության պետ Սերոբ Բեջանյանը նշեց, որ բոլոր փոխնախարարները շարունակում են կատարել իրենց պարտականությունները. մի փոխնախարարը գործուղման է, մյուսները` հանդիպումների:
Հիշեցնենք, որ արդեն նախկին նախարար Արա Այվազյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել մայիսի 31-ին` ասելով, որ իր ղեկավարած կառույցը չի կարող համաձայնություն տալ ինչ-որ նախաձեռնության, որը դեմ է պետական շահին:

Ни один замминистра ИД не явился в парламент. Заседания постоянных комиссий отложены
Намеченные на сегодня два заседания постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям не состоялись из-за отсутствия представителей Министерства иностранных дел.
Назначенные на 13:00 заседания постоянных комиссий по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и по вопросам европейской интеграции были отменены. Однако председатель комиссии по финансово-кредитным вопросам Аркадий Хачатрян сообщил, что заседание откладывается до 15:00, когда сразу несколько комиссий решили собраться.
По словам Хачатряна, причина переноса заседаний – отставки министра иностранных дел и его заместителей.
На данный момент неизвестно, кто будет присутствовать на заседании парламентской комиссии от МИД.
Между тем в беседе с нами начальник управления информации и общественной дипломатии МИД РА Сероб Беджанян сообщил, что заместители министра продолжают исполнять свои обязанности: один из них находится в командировке, остальные – на встречах.
Напомним, что уже бывший министр ИД Ара Айвазян 31 мая подал в отставку, заявив, что руководимая им структура не может дать согласие на инициативу, которая противоречит государственным интересам.