Վարկային համաձայնագիր` նոր ԲԿ-ի կառուցման համար
Խորհրդարանն արտահերթ նիստում քննարկեց վարկային համաձայնագիր, որի միջոցներով նախատեսվում է նոր հիվանդանոց կառուցել Վայոց ձորում, իսկ Մարտունիում` ավարտին հասցնել բժշկական կենտրոնի նոր շենքի շինարարությունը:
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի հետ կնքված վարկային համաձայնագիրը 7.4 մլն դոլար արժողությամբ է: Այն ներկայացրեց առողջապահության փոխնախարար Գևորգ Սիմոնյանը:
«Ներկայացված վարկային համաձայնագրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել Վայոց ձորի նոր հիվանդանոցի շենքի կառուցման շինարարարական աշխատանքները, Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման հիմնական վարկային ծրագրի շրջանակում արդեն իսկ մեկնարկած Մարտունու բժշկական կենտրոնի նոր շենքի շինարարարական աշխատանքները հասցնել ավարտին: Նաև նախատեսվում է նշված երկու բժշկական կենտրոնները հագեցնել անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներով և կահույքով»,-ասաց փոխնախարարը:
Ըստ փոխնախարարի` Եղեգնաձոր և Վայք քաղաքների գործող ԲԿ-ների շենքային պայմաններն անբավարար են, սարքավորումները՝ մաշված, ուստի նախատեսվում է միավորել Եղեգնաձորի և Վայքի բժշկական հաստատությունների հիվանդանոցային և ծննդօգնության ծառայությունները՝ կառուցելով նոր մոդուլային տիպի բազմաֆունկցիոնալ հիվանդանոց՝ 36 մահճակալ հզորորությամբ:

В парламенте обсуждается кредитное соглашение о строительстве нового МЦ
На сегодняшнем внеочередном заседании Национального Собрания обсуждается кредитное соглашение, которым предусматривается построить в области Вайоц дзор новую больницу, а в городе Мартуни завершить строительство нового здания медицинского центра.
Стоимость кредитного соглашения, заключенного с Международным банком реконструкции и развития, - 7.4 млн долларов. Документ представил заместитель министра здравоохранения Геворк Симонян.
По словам Симоняна, в рамках представленного кредитного соглашения предусмотрено осуществить строительство новой больницы в Вайоц дзоре, а в рамках основной кредитной программы по контролю и профилактике заболеваний - завершить строительство медцентра в Мартуни. Кроме того, оба медицинских центра будут оснащены необходимым оборудованием и аппаратурой.
В городах Ехегнадзор и Вайк планируется построить новые многофункциональные больницы модульного типа на 36 коек. Работы должны быть завершены во втором полугодии 2022 г.