ԱԳ որևէ փոխնախարար չմասնակցեց ԱԺ-ում պետբյուջեի կատարողականի քննարկմանը
Արտաքին գործերի չորս փոխնախարարներից որևէ մեկն այդպես էլ չեկավ խորհրդարան` 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկմանը: ԱԳՆ-ից ներկա էր ֆինանսաբյուջետային վարչության պետ Արմինե Գալստյանը: Երբ պատգամավորները հետաքրքրվեցին, թե ինչու որևէ փոխնախարար չի ներկայացել, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն արձագանքեց` զբաղվածության պատճառով:
«ԱԳՆ-ից նամակ են հղել ԱԺ նախագահին և խնդրել, որ զբաղվածությամբ պայմանավորված` ֆինանսաբյուջետայինի պետը գա, ինչին էլ ընդառաջել ենք»,-ասաց Ռուբինյանը:
Լրագրողների հետ զրույցում Ռուբինյանը հրաժարվեց մանրամասն անդրադառնալ այդ հարցին: Հիշեցնենք, որ այսօր մամուլում հրապարակումներ եղան, թե ԱԳ փոխնախարարները հրաժարականի դիմում են ներկայացրել, ինչը, սակայն, ԱԳՆ-ից հերքեցին:

Ни один заместитель министра ИД не принял участие в обсуждении отчета о выполнении госбюджета
Ни один из четырех заместителей министра иностранных дел не пришел в парламент для участия в обсуждении отчета о выполнении госбюджета 2020 года. От МИД присутствовала начальник управления по финансово-бюджетным вопросам Армине Галстян. Когда депутаты поинтересовались, почему ни один заместитель министра ИД не присутствует, председатель постоянной комиссии по внешним отношениям Рубен Рубинян пояснил, что причина в их занятости.
“Из МИД спикеру НС прислали письмо о том, что в связи с занятостью заместителей министра на заседание придет начальник управления по финансово-бюджетным вопросам, на что было дано согласие”,- отметил Рубинян.
На встрече с журналистами председатель постоянной комиссии по внешним отношениям отказался комментировать этот вопрос. Напомним, что сегодня в пресе появились сообщения о том, что заместители министра иностранных дел представили заявления об отставке. В МИД эти сведения опровергли.