Ադրբեջանը վերաբնակեցնում է «շփման գծի» հարակից տարածքները
Ադրբեջանի կառավարությունը ձգտում է վերաբնակեցնել փախստականներին ղարաբաղյան եւ ադրբեջանական զինված ուժերի «շփման գծի» հարակից գյուղերում եւ օգնում է նրանց վերակառուցել փլատակների վերածված նախկին տները:
Երկրի կառավարությունը ձգտում է նպաստել ղարաբաղյան հակամարտության փախստականների վերադարձին հայկական եւ ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծի հարակից տարածքներում գտնվող գյուղերը, սակայն շատերը պնդում են, որ բնակչության զանգվածային վերադարձը դեռեւս անհնար է տնտեսական զարգացման մակարդակի եւ անվտանգության պայմանների պատճառով:
25-ամյա Փարվիզ Ամիրալիեւը վերադարձել է Աղդամի շրջանի Չիրագլի գյուղ, որը շատ մոտ է գտնվում Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծին: Ամիրալիեւը պետական աջակցություն է ստանում ադրբեջանական կառավարության`ղարաբաղյան հակամարտության հետեւանքով հարյուր հազարավոր տեղահանված անձանց վերաբնակեցման ծրագրի շրջանակներում:
Հակամարտությունը դադարեցվել է 1994-ին կնքված զինադադարով, սակայն խաղաղության համաձայնագիր կողմերը դեռեւս չեն ստորագրել: Ղարաբաղը եւ մի շարք հարակից տարածքներ ներկայում գտնվում են տեղական հայկական իշխանությունների վերահսկողության ներքո, այդ պատճառով ադրբեջանական քաղաքացիական բնակչությունը չի կարող վերադառնալ այստեղ: Ադրբեջանի կառավարության նախաձեռնած վերաբնակեցման ծրագիրն իրականացվում է «շփման գծի» ադրբեջանական կողմում:
Ամիրալիեւը հինգ տարեկան է եղել, երբ նրա ընտանիքը լքել էր Չիրագլին ռազմական գործողությունների ընթացքում: Այժմ նա տուն է կառուցում հրետանային եւ հրթիռային ռմբակոծության հետեւանքով փլուզված իր հայրական տնից մի քանի մետր հեռավորության վրա:
Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների վերակառուցման եւ վերականգնման գործակալությունը անվճար շինանյութ է տրամադրում Ամիրալիեւի նման մարդկանց` նպաստելով «շփման գծի» երկայնքով տեղակայված գյուղերի վերաբնակեցմանը: Փախստականներին նաեւ 3,5 հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք է տրամադրվում:
«Մենք անմիջական վերահսկողություն ենք իրականացնում շինարարական աշխատանքների վրա, որպեսզի բնակիչներն այլ նպատակներով չօգտագործեն իրենց տրամադրված շինանյութը: Բացի այդ, ողջ շինանյութը միանգամից նրանց չեն տրամադրում: Երբ աշխատանքի մի փուլն ավարտվում է, մենք տալիս ենք հաջորդ փուլի համար նախատեսված շինանյութերը», - IWPR-ին ասաց գործակալության ղեկավար Ահմադ Ահմադովը:
Չիրագլիում Ամիրալիեւը եւ նրա հարեւանները`Ֆիրդուսի Գասիմովը եւ Ամիրով եղբայրները միմյանց օգնում են շինարարական աշխատանքներում:
Փորձառու շինարար Գասիմովն ասում է, որ ավելի հեշտ էր զրոյից սկսել, քանի որ համարյա անհնար էր վերականգնել երկար ժամանակ դատարկ մնացող հին տունը:
Իսկ Ամիրովների նախկին տունը պարզապես հողին է հավասարեցվել ժամանակին, այդ պատճառով դժվար է պատկերացնել, թե այստեղ երբեւէ շինություն է եղել:
«Տեսեք, այստեղ սենյակ է եղել, մյուս կողմում էլ սենյակ կար, իսկ այնտեղ ցանկապատն էր: Այժմ ոչինչ չի մնացել», - ասում է Վագիֆ Ամիրովը`իր նախկին տան տարածքը ցույց տալով:
«Ես 27 տարեկան եմ հիմա, այն ժամանակ պարզապես երեխա էի, բայց ես հիշում եմ, որ մեր տանը երեք սենյակ կար եւ խոհանոց: Մենք այստեղ էինք տեղափոխվել նախքան պատերազմի սկիզբը: Այստեղ մի տարուց էլ պակաս ենք ապրել», - պատմում է նրա եղբայրը`Խայամ Ամիրովը:
Ամիրով եղբայրներն օգնում են իրենց հարեւաններին նրանց տների վերանորոգման գործում, սակայն չեն շտապում Չիրագլի տեղափոխվել. նրանց նախկին տունը չափազանց մոտ է գտնվում ղարաբաղյան զինված ուժերի հետ շփման գծին:
Նրանք ասում են`լավ կլիներ, որ իրենց տունը պաշտպանվեր ադրբեջանական իշխանությունների նախաձեռնությամբ ղարաբաղյան եւ ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծի երկայնքով տեղակայված մի շարք գյուղերում (տես`«Ադրբեջանը «շփման գծի» երկայնքով պաշտպանիչ պատ է կառուցում» հոդվածը) կառուցված պատերից մեկով: Այդ «պաշտպանիչ պատերը» կառուցվել են դիպուկահարների կրակից բնակչությունը պաշտպանելու նպատակով:
«Պաշտպանիչ պատը թույլ կտա ապահովել «շփման» գծին մոտ գտնվող գյուղերի բնակչության անվտանգ գոյությունը: Եթե մեր հին տան առջեւ պատ կառուցեն, ապա ես այդտեղ կսկսեմ նոր տան շինարարությունը», - ասում է Խայամ Ամիրովը:
Այնուամենայնիվ, տունը վերանորոգող Ամիրալիեւն այլ հարեւաններ կունենա:
Ռամիգ Բայրամովը Չիրագլի գյուղում տուն է կառուցում իր զարմիկի համար:
«Առ այսօր, ամեն ինչ լավ է ընթանում: Երբ ավարտենք տան շինարարությունը, կհասկանանք, թե ինչ ենք պակաս թողել: Եղբորս տունը չեզոք գոտում էր գտնվում, այդ պատճառով այն ամբողջությամբ հողին էր հավասարեցվել: [Վերակառուցման եւ վերականգնման գործակալությունը] թույլ չտվեց մեզ այնտեղ տուն կառուցել, այդ պատճառով նրանից մի փոքր հեռու ենք այս նոր տունը կառուցում»:
Բայրամովի կարծիքով`կառավարությունը պետք է ավելին անի, քան պարզապես շինանյութ տրամադրելը, որպեսզի զարկ տա բնակչության զանգվածային վերադարձին:
«Կարեւոր է, որպեսզի մարդիկ իրենց նորից ֆիզիկապես եւ սոցիալապես անվտանգ զգան: Պաշտպանիչ պատերի կառուցման գործընթացը պետք է շարունակվի, իսկ գյուղացիներին պետք է հնարավորություն ընձեռվի գյուղատնտեսությամբ զբաղվել, որպեսզի նրանք կարողանան ապահովել իրենց գոյությունը: Մինչեւ այս ամենը տեղի չունենա, քչերը կուզենան վերադառնալ իրենց տները», - ասում է նա:
Սեյմուր Քազիմով, Կովկաս
Կովկասյան լրատու # 637
5-ը ապրիլի, 2012թ.
Սեյմուր Քազիմովն ազատ լրագրող է Ադրբեջանում:
Հոդվածն արտատպվում է Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի «Կովկասյան լրատու» պարբերականից (www.iwpr.net):

The government wants people to go back to villages, and helps them raise old homes from ruins.
As the authorities in Azerbaijan encourage people displaced by the Nagorny Karabakh war two decades ago to come back to villages near the front line of the now-frozen conflict, many of the settlers say security and economic conditions are not yet good enough to prompt a mass return.
Parviz Amiraliyev, 25, has moved back to the village of Chiraghli in the Aghdam district, where residents live within sight of Karabakh Armenian military lines. He is receiving some state assistance under a programme intended to relocate some of the hundreds of thousands of Azerbaijanis made homeless by the conflict.
The war ended in 1994 with a ceasefire but no peace deal. An Armenian administration controls Karabakh and some adjoining areas, so Azerbaijani civilians cannot return there. The resettlement programme is taking place in areas on the Azerbaijani side of the “line of control”.
When Amiraliyev was five years old, his family fled from Chiraghli to escape the fighting. Now he is building a house a few metres away from the home he grew up in, which was destroyed by artillery and rocket fire.
Azerbaijan’s Agency for Restoring and Reconstructinge Territories Liberated from Occupation is providing free building materials to encourage people like Amiraliyev to repopulate front-line villages. Residents are also provided with a 3.5 hectare plot of land which they can farm.
“We exercise direct supervision over the building work, to ensure that residents don’t use the construction materials they’ve been given for other purposes,” Ahmad Ahmadov, who manages the agency’s operations, told IWPR. “And we don’t give them all the materials at once. As soon as one stage of the work is completed, we provide them with the next load.”
In Chiraghli, Amiraliyev and his neighbours Firdovsi Gasimov and the Amirov brothers are helping one another other put up houses.
Gasimov, an experienced builder, said it was easier to start from scratch as it was almost impossible to restore an old house if it had lain empty for a long time.
Other buildings like the Amirovs’ family home were flattened, so that it is now hard to imagine that anything ever stood there.
“Look, there was a room here, and a room on that side, and a fence over here. Now there’s nothing left,” Vagif Amirov said as he stood on the site of the old house.
“I am now 27, and I was just a child back then, but I remember that our house had three rooms and a kitchen. We moved into it not long before the war started,” his brother Khayyam Amirov said. “We lived here for less than a year.”
The two brothers are helping their neighbours rebuild, but are in no hurry to move back to Chiraghli themselves. Their former home is too close to Armenian lines for comfort.
They would like the house to be protected by one of the security walls the Azerbaijani authorities have built in a number of front-line villages, to stop the sniper bullets which take a regular toll of civilians. (See Azeris Wall Off Front-Line Zones.)
“A wall would create a safe existence for people living in front-line villages,” Khayyam said. “If they built a wall in front of our old house, then I’d start building a one on the site.”
Amiraliyev will have other new neighbours, though.
Ramig Bayramov is building a house for the village for his nephew.
“It’s been going well so far. Once we finish building, we’ll have an idea what we’re missing,” Bayramov said. “My brother’s house was located in no-man’s land so it was completely destroyed. The [reconstruction] agency wouldn’t allow us to build a house in that location, so we’re building this new one some way away from it.”
Bayramov said the government would need to do more than provide building materials if it wanted to increase the rate of return.
“It’s important for people to feel safe again, physically and socially. Construction of security walls has to continue, and villagers need to have opportunities to build up farms so that they can provide for themselves,” he said. “As long as this isn’t happening, there won’t be many people wanting to come back to their homes.”