Ռուսաստանի փոստը և Հայփոստը նախատեսում են նվազեցնել էքսպրես առաքման սակագներն երկրների միջև
Ռուսաստանի փոստը և Հայփոստը հայտարարում են էլեկտրոնային առևտրի և փոստային վճարահաշվարկային ծառայությունների զարգացման ոլորտում համագործակցության մասին։ Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի ընթացքում Ռուսաստանի փոստի գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Ակիմովը և Հայփոստի գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը հուշագիր են ստորագրել:
Կողմերը նախատեսում են Ռուսաստանի փոստի դուստր ձեռնարկությունների միջոցով զարգացնել Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից և Չինաստանից Հայաստան էլեկտրոնային առևտրի հոսքերի լոգիստիկան, ինչպես նաև բիզնես հաճախորդների (B2B) համար կազմակերպել Ռուսաստանի փոստի և Հայփոստի համատեղ կապուղի։ Միաժամանակ փոստային կապի օպերատորները նախատեսում են քննարկել իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց միջև էքապրես առաքման սակագների նվազեցման և միջազգային կանոնավոր չվերթներով օդային առաքման ու այլ երկրներից տարանցման հարցերը։
Ընկերությունների քննարկման առարկաներից է նաև Հայաստանում առցանց հարթակի ստեղծումը, որտեղ ներկայացված կլինեն ռուսական առցանց առևտրի հարթակների ապրանքները։ Միևնույն ժամանակ նախատեսվում է իրականացնել փոստային ծառայությունների թվայնացմանն ու էլեկտրոնային սպասարկմանն ուղղությունների հետագա փորձի փոխանակում։
«Մենք արդեն վաղուց և մեծ հաջողությամբ համագործակցում ենք Հայփոստի հետ։ Անցյալ տարվա սեպտեմբերին մենք կնքեցինք Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ծանրոցների առաքման սակագների եռակի նվազեցման մասին համաձայնագիր։ Արդյունքում Ռուսաստանի փոստով դեպի Հայաստան առաքումների քանակը 2021 թվականի 1-ին քառորդում 140 տոկոսով աճ ունեցավ 2020-ի առաջին քառորդի համեմատ։ Նոր համաձայնագիրը կավելացնի Հայաստանում ռուսական առցանց խանութների հաճախորդների թիվը, ինչպես նաև կհեշտացնի դրամական փոխհաշվարկներն ու կարագացնի մեր երկրների միջև ծանրոցների առաքումը»,– նշեց Ռուսաստանի փոստի գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Ակիմովը։
«Մենք ակտիվորեն աշխատում ենք Ռուսաստանի փոստի հետ, և արդեն 2 հաջողված նախագիծ ունենք՝ ամբողջ Ռուսաստանի փոստային բաժանմունքներից Հայաստանի ցանկացած փոստային բաժանմունք փոստային դրամական փոխանցումները և Հայաստանից ՌԴ և հակառակ ուղղությամբ ծանրոցների առաքման հատուկ հայելային սակագինը։ Նշված նախագիծը հրաշալի արդյունքներ է տվել․ 2019 թվականի (կովիդի նախորդ տարին) համեմատ՝ 2021 թվականի առաջին քառորդում արդեն ունենք Հայաստանից ՌԴ ծանրոցների փոստփոխանակման աճ ավելի քան 11 անգամ, իսկ ՌԴ-ից Հայաստան գրեթե քառապատկվել է։ Վստահ ենք, որ այս համաձայնագիրը զարգացման մեծ հնարավորություններ ունի, և մենք միասին ընդլայնելու ենք համագործակցությունը բոլոր ուղղություններում»,– նշեց Հայփոստի գլխավոր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։

Почта России и Почта Армении планируют снизить тарифы на экспресс-доставку между странами
Почта России и HayPost (Почта Армении) договорились о сотрудничестве в сфере электронной коммерции и развития почтовых платежных услуг. Соответствующий меморандум на Петербургском международном экономическом форуме подписали генеральный директор Почты России Максим Акимов и генеральный директор Почты Армении Айк Карапетян.
Стороны планируют развивать логистику для потоков электронной коммерции из Европы, США и Китая в Армению, а также организовать совместный канал Почты России и Почты Армении для B2B потоков. Кроме того, почтовые операторы будут обсуждать снижение тарифов на экспресс-доставку для юридических и физических лиц и запуск авиадоставки на регулярных международных рейсах и транзита из других стран.
Также компании обсуждают создание онлайн-витрины в Армении, где будут представлены товары российских экспортеров, и планируют дальнейший обмен опытом по текущим и перспективным направлениям, связанным с цифровизацией почтовых услуг и развитием электронных сервисов.
«Мы давно и успешно сотрудничаем с Почтой Армении. В сентябре прошлого года мы подписали соглашение о трехкратном снижении тарифов на отправку посылок между Россией и Арменией. В результате, количество экспортных отправлений Почты России в Армению в 1-м квартале 2021 г. возросло на 140% по сравнению с 1-м кварталом 2020 г. Новое соглашение увеличит число клиентов российских интернет-магазинов в Армении, а также упростит денежные расчеты и повысит скорость доставки посылок между нашими странами», – прокомментировал генеральный директор Почты России Максим Акимов.
«Мы активно работаем с Почтой России, и у нас уже 2 успешных проекта, это денежные переводы из почтовых отделений по всей Росиии в любое почтовое отделение Армении, и специальный зеркальный тариф для посылок из Армении в РФ и в обратном направлении. Этот проект показывает прекрасные результаты, по сравнению с 2019 (последний не ковидный) в 2021, за первый квартал у нас в 11 раз выросло количество посылок из Армении в РФ, и почти в 4 раза выросло количество посылок из РФ в Армению. Мы уверены, что данное соглашение имеет большой потенциал, и мы совместно будем расширять сотрудничество по всем направлениям», – отметил генеральный директор HayPost Айк Карапетян.