Թուրքիայի երկու դեմքերը՝ դաժանությունը քողարկող խաբուսիկ ազնվություն
Երբ անցյալ ամիս Թուքիայի արտաքին գործերի նախարարը գաղտնի հանդիպում ունեցավ մի խումբ հայերի հետ Վաշինգտոնում, նա իր նենգ ժպիտով և անուշ լեզվով սիրաշահեց նրանց սիրտը: Սա թուրքական ավանդական դիվանագիտության կեղծ դիմագիծն էր:
Անցյալ շաբաթ Թուքիայի ՄԱԿ-ի դեսպանը Նյու Յորքում բացահայտեց իր կառավարության վայրագ և հարձակողական դիմագիծը: Իմանալով ապրիլի 12-ին ՄԱԿ-ում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կայանալիք սիմպոզիումի մասին` Թուրքիայի մշտական ներկայացուցիչը բողոք ներկայացրեց Գլխավոր քարտուղարության գրասենյակ՝ փորձելով խափանել կայանալիք միջոցառումը:
Միջոցառումը, որը կազմակերպվել էր «Trauma Outreach and Prevention» (Վնասվածքների վերհանման և կանխարգելման միավորում) (ATOP) կազմակերպության կողմից, կրում էր «Ցեղասպանության կանխարգելումը, իրենց պատմության մութ էջերն ընդունող ազգերը. նրանց հոգեբանական, տնտեսական և մշակութային հեռանկարները» խորագիրը: Դոկտոր Ջ. Մայքլ Հակոբյանի «Գետը կարմրեց» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունից հետո, մեկնաբանություններով հանդես եկան կինոռեժիսյոր Կառլա Կարապետյանը, դոկտոր Դենիս Փափազյանը, պրոֆեսոր Էրվին Սթաուբը և ՄԱԿ-ում Հայաստանի դեսպան Կարեն Նազարյանը:
Ոգևորված 2007 թվականի Թուրքիայի հաջողությունից, երբ կարողացավ խոչընդոտել Ռուանդայի մասին ՄԱԿ-ի ցուցահանդեսի ժամանակ Հայոց ցեղասպանություն եզրի օգտագործումը, Թուրքիայի դեսպանը փորձեց ճնշում գործադրել ՄԱԿ-ի վրա, որպեսզի վերջինս արգելի անցյալ շաբաթ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ տեղի ունեցած սիմպոզիումը: Բարեբախտաբար, Հայաստանի ՄԱԿ-ի ներկայացուցչությունը, որը միջոցառման պաշտոնական հովանավորն էր, ընդդիմացավ և սիմպոզիումը տեղի ունեցավ ինչպես նախատեսվել էր՝ թերևս որոշ անախորժություններով հանդերձ:
Միջոցառման սկզբին թուրք երկու անկոչ դիվանագետներ ներս մտան դահլիճ՝ փորձելով խանգարել միջոցառումը: Նրանք անդադար բղավում էին՝ մեղադրելով խոսնակներին Թուրքիային վարկաբեկելու մեջ և հրաժարվեցին կատարել կազմակերպչի պահանջները՝ այն է ներկայացնել բոլոր դիտողություններն ու հարցերը գրավոր: Քանի որ իրարանցումը շարունակվեց, ստիպված եղան կանչել ՄԱԿ-ի անվտանգության աշխատակիցներին, ովքեր դահլիճից դուրս հրավիրեցին այդ երկու անդիվանագետ թուրք դիվանագետներին, ովքեր հեռացան անմիտ բղավելով՝ «մենք ենք անվտանգությունը, մեզ է պատկանում անվտանգությունը, և մենք ենք վճարում անվտանգության համար»:
Իր ներածական խոսքում դեսպան Նազարյանը նկատեց, որ «97 տարի առաջ, պետականորեն մշակված մի ծրագրով իրականացվեց մի ոճրագործություն, որի մասշտաբն ու հետևանքներն անզուգական են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլ նաև ամբողջ աշխարհի պատմության մեջ: Հայերի ոչնչացման ծրագիրն իրականացվել է Օսմանյան կայսրության պետական ապարատի կողմից իր բոլոր կառույցների միջոցով և գործադրվել է հստակ հրահանգներով»:
Դոկտոր Փափազյանի խոսքերի խորագիրն էր՝ «Ինքնիշխանությունը, ազգայնականությունը, ցեղասպանությունն ընդդեմ մարդասիրության և մտավոր ազատության, ցեղասպանության պատճառներն ու դրանց վերացումը»: Նա իր դժգոհությունն արտահայտեց, «որ Հայոց ցեղասպանությունը չի ճանաչվում ներկայիս թուրքական կառավարության կողմից որպես հանցագործություն, որը կատարվել է իր նախորդ կառավարության կողմից՝ «Միություն և Առաջադիմություն» կոմիտեի բռնատիրության ներքո», «որ Թուրք ժողովուրդը զրկված է ճշգրիտ աղբյուրներից Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի պատճառով, որի համաձայն այդ մեղադրանքը համարվում է թուրքական վիրավորանք» և «որ այսպիսի [Օսմանյան] հավաքածուները, ինչպիսիք են բռնագրավված կալվածքների արխիվներն ու ռազմական արխիվները բաց չեն ուսումնասիրողների համար»:
Պրոֆեսոր Սթաուբը խոսեց «Հաղթել չարին. Ցեղասպանության կանխարգելումը և խաղաղարար հասարակությունների ստեղծումը» նյութի շուրջ: Նա նշեց, որ «հանցագործների, դրանց սատարողների և ընդհանուր առմամբ ամբողջ աշխարհի կողմից մի խմբի տառապանքների ճանաչումը մեծ արժեք ունի ինչպես հետևանքների վերացման, այնպես էլ հաշտեցման համար»: Այնուամանայնիվ, «իրագործողները հազվադեպ և միայն մեծ դժվարությամբ են ընդունում իրենց արարքներն ու ցավակցում՝ զոհերի արժեզրկման, իրենց գաղափարախոսության և իրենց կողմից չընդունված ամոթի պատճառով»:
Կառլա Կարապետյանն ուսումնասիրել է «Ցեղասպանության ընդունման տնտեսական հետևանքները»: Նա նշեց, որ Ջ. Մայքլ Հակոբյանը նկարահանել է ցեղասպանությունը վերապրածների վկայությունները, որպեսզի նրանց ձայնը մի օր լսելի լինի միջազգային դատարաններում, որոնք կվճռեն, թե ինչպես պետք է Թուրքիան հատուցի զոհերի ժառանգներին:
Չհաշվելով Թուրքիայի կառավարության կողմից իրականացված ցեղասպանության զոհերից բռնագրավված կալվածքների, հողերի և այլ գույքի արժեքը՝ Կարապետյանը գնահատեց զոհված 1.5 միլիոն հայերի դիմաց փոխհատուցման արժեքը 15 միլիարդ դոլար: Նրա գնահատումը հիմնված էր Գերմանիայի կողմից՝ 1952 թվականից ի վեր իրականացված Հոլոքոստի վեց միլիոն հրեա զոհերի համար վճարված 60 միլիարդ փոխհատուցման վճարի հիման վրա: Կարապետյանն իր խոսքն ավարտեց՝ առաջարկելով, որ որևէ պետություն չպետք է օգուտ քաղի օրենքի խախտումից և անարդարորեն հարստանա՝ հավաստիացնելով, որ քրեական անցյալ ունեցող պետությանը չպետք է թույլ տալ, որպեսզի պահի իր հանցագործության պտուղները:
Այս շաբաթ, ATOP-ի նախագահ Անի Քալայջյանը նամակ գրեց ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունին՝ բողոքելով թուրք երկու դիվանագետների «սանձարձակ, ոչ պրոֆեսիոնալ և ամբարտավան վարքագծի մասին»: Նա իր տարակուսանքը հայտնեց, թե ինչպես կարող էր ՄԱԿ-ը խաղաղություն հաստատել ամբողջ աշխարհում, երբ չի կարող կարգ ու կանոն հաստատել իր գրասենյակներում տեղի ունեցող միջոցառման ժամանակ:

Two Faces of Turkey: Veneer of Gentility Masking Ruthlessness
When Turkey’s Foreign Minister met secretly with a group of Armenians in Washington last month, he wooed them with his sly smile and sugar-coated words. This was the fake facade of traditional Turkish diplomacy.
Last week, Turkey’s UN Ambassador in New York revealed the nasty and aggressive face of his government. Upon learning that a symposium on the Armenian Genocide was going to be held at the UN on April 12, Turkey’s Permanent Representative filed a protest with the Secretary General’s office, trying to disrupt the event.
Organized by the Association for Trauma Outreach & Prevention (ATOP), the event was titled: “Toward Preventing Genocide, Nations Acknowledging their Dark History: Psychosocial, Economic and Cultural Perspectives.” Following screening of Dr. J. Michael Hagopian’s documentary, “The River Ran Red,” the attendees heard addresses from filmmaker Carla Garapedian, Dr. Dennis Papazian, Prof. Ervin Staub, and Garen Nazarian, Armenia’s UN Ambassador.
Encouraged by Turkey’s 2007 success in obstructing a reference to the Armenian Genocide in a UN exhibit on Rwanda, the Turkish Ambassador tried to force the UN to cancel last week’s Armenian Genocide symposium. Fortunately, Armenia’s UN Mission, official sponsor of the event, stood its ground and the symposium took place as planned, albeit with some minor disturbances.
At the start of the event, two Turkish diplomats entered the meeting room without an invitation, and repeatedly attempted to disrupt the proceedings. They kept on shouting, accusing the speakers of defaming Turkey, and refused to comply with the organizer’s request to submit all comments and questions in writing. As the commotion continued, UN security officers were called in, and the two undiplomatic Turkish diplomats left the hall, inanely shouting: “we are the security, we own the security, and we pay for the security!”
In his introductory remarks, Amb. Nazarian observed that “97 years ago, a state-devised plan unleashed a crime whose magnitude and consequences were unparalleled not only in the history of the Armenian nation but also in the history of the world. The plan of extermination of the Armenians was implemented by the Ottoman Empire’s state machine through all its structures and carried out with exact instructions.”
Prof. Papazian’s remarks were titled: “Sovereignty, Nationalism, Racism vs. Humanism and Intellectual Freedom: The Causes and Cures of Genocide.” He expressed his discontent “that the Armenian Genocide is not recognized by the present day Turkish government as a crime committed by its predecessor government under the dictatorship of the Committee for Union and Progress”; “that the people of Turkey are denied free access to accurate sources because of Article 301 of the Turkish Criminal Code which makes it a crime to insult Turkishness”; and “that such [Ottoman] collections as the confiscated properties archives and the military archives are not open to inspection by objective scholars.”
Prof. Staub spoke about “Overcoming Evil: Preventing Genocide and Creating Peaceful Societies.” He stated that “acknowledgement by perpetrators, bystanders, and the world in general of a group's suffering has great value for both healing and reconciliation.” However, “perpetrators rarely, and only with great difficulty, acknowledge their acts and show regret,” because of “their profound devaluation of the victims, their ideology, and their unacknowledged shame.”
Carla Garapedian explored the “Economic Consequences of Acknowledging the Genocide.” She related that J. Michael Hagopian had recorded the testimonies of genocide survivors so that their voices would be heard someday at an international tribunal deciding what restitution Turkey would have to pay to heirs of the victims.
Not counting the value of the properties, lands and other assets confiscated from Armenian victims of the genocide perpetrated by the Turkish government, Garapedian assessed as $15 billion the restitution value of the 1.5 million Armenians who had perished. Her estimate is based on Germany’s $60 billion restitution payment for the six million Jewish victims of the Holocaust since 1952. Garapedian concluded by suggesting that no state should profit from violating the law and unjustly enrich itself, asserting that a criminal state should not be allowed to keep the fruits of its crime.
This week, Dr. Ani Kalayjian, President of ATOP, sent a letter to UN Secretary General Ban Ki-Moon complaining about the “disruptive, unprofessional, and arrogant behavior” of the two Turkish diplomats. She wondered how the UN could bring peace to the world, when it cannot establish order at an event held at its own headquarters!