ԱԳՆ հայտարարությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների՝ Արցախի օկուպացված տարածքներ այցելության առնչությամբ
Որպես տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության դեմ ուղղված ակնհայտ սադրանք՝ խստորեն դատապարտում ենք հունիսի 15-ին Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահների համատեղ այցելությունն Արցախի՝ ներկայումս ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող հայկական պատմական և մշակութային կենտրոն՝ Շուշի քաղաք: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ-ի պաշտոնական կայքը։
«Հատկանշական է, որ այս այցելությանը նախորդել էր բռնի կերպով տեղահանված հայկական բնիկ բնակչության կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության ավերումը, այդ թվում` Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական ուժերի կողմից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո թիրախավորված Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարի սրբապղծումը և Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի ամբողջական ոչնչացումը։
Թուրքիայի և Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից իրականացվող նմանատիպ գործողությունները, որոնք միտված են` ամրագրելու Արցախի ժողովրդի դեմ ուժի կիրառման հետևանքները, էականորեն վնասում են տարածաշրջանում կայունության հաստատման միջազգային ջանքերին և ամբողջովին անընդունելի են։ Հայ ժողովրդի հանդեպ թուրք-ադրբեջանական ցեղասպան սպառնալիքի չեզոքացումը հրամայական է դարձնում արցախահայության իրավունքների վերականգնումը, այդ թվում՝ Արցախի Հանրապետության գրավված տարածքների դեօկուպացիան և այդ տարածքներից տեղահանված ազգաբնակչության անվտանգ վերադարձի ապահովումը:
Այս սադրիչ գործողությունները հստակորեն բացահայտում են նաև Հայաստանի և հայ ժողովրդի հետ հարաբերությունները կարգավորելու վերաբերյալ պաշտոնական Անկարայի և Բաքվի կողմից հնչող հայտարարությունների կեղծ և ապակողմնորոշող բնույթը։
Մեկ անգամ ևս շեշտում ենք, որ Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքների վերացումը պետք է իրականացվի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման շրջանակներում՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության հովանու ներքո»,- նշված է կայքում։

Armenia’s Ministry of Forteign Affairs today released the following statement on the visit of the presidents of Turkey and Azerbaijani to the Karabakh city of Shushi.
We strongly condemn the joint visit of the Presidents of Turkey and Azerbaijan on June 15 to the Armenian historic and cultural center of Artsakh - Shushi, which is currently under the Azerbaijani occupation, as an outright provocation against regional peace and security.
It is noteworthy that this visit was preceded by the destruction of the religious, historical and cultural heritage of the forcibly displaced indigenous Armenian population, including the desecration of the St. Holy Savior Ghazanchetsots Cathedral - targeted by the Turkish-Azerbaijani forces during and after the war against Artsakh, as well as the complete destruction of the memorial commemorating the victims of the Armenian Genocide.
Such actions of the Turkish and Azerbaijani authorities, aimed at consolidating the consequences of the use of force against the people of Artsakh, significantly undermine the international efforts to establish stability in the region and are utterly unacceptable. Restoration of the rights of the Armenians of Artsakh, which includes de-occupation of the territories of the Republic of Artsakh and safe return of the displaced population, is essential for overcoming the Turkish-Azerbaijani genocidal threat against the Armenian people.
These provocative actions clearly reveal the false and misleading nature of the statements coming from the official Ankara and Baku on their intentions to normalize the relations with Armenia and the Armenian people.
We once again emphasize that the elimination of the consequences of the recent Turkish-Azerbaijani aggression against Artsakh should be undertaken within the frameworks of the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship