Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած անկարգությունները կքննվեն վաղը
Վաղը' ժամը 16.30-ին, Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում, դատավոր Գ.Խանդանյանի նախագահությամբ, տեղի կունենա ՀՀ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանի, Լարիսա Ալավերդյանի, Անահիտ Բախշյանի, Արմեն Մարտիրոսյանի, Ստյոպա Սաֆարյանի, ինչպես նաև Սեդա Մելիքյանի, Դավիթ Սանասարյանի և Արամ Ենոքյանի' 2011թ. մարտի 9-ի հաղորդումը հանցագործության մասին անհետևանք թողնելու, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 181 հոդվածով նախատեսված որոշումներից մեկը, մասնավորապես' քրեական գործ հարուցելու մասին որոշում ընդունելուց հրաժարվելու վերաբերյալ բողոքի քննությունը:
«Խոսքը վերաբերում է մարտի 3-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակում բողոքի գործողության ժամանակ ոստիկանների կողմից «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավորների և մի խումբ քաղաքացիների հանդեպ ապօրինի գործողություններին, ինչի վերաբերյալ պատգամավորների և քաղաքացիների կողմից Հատուկ քննչական ծառայություն ներկայացված հաղորդումը հանցագործության մասին մինչ օրս մնացել է անհետևանք»,- նշվում է կուսակցության տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին, ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին և Հատուկ քննչական ծառայության պետ Անդրանիկ Միրզոյանին այսօր նաև ներկայացրել է հաղորդում հանցագործության մասին, որը վերաբերում է մարտի 4-ին ՀՔԾ քննիչ Կ. Թորոսյանի այն որոշմանը, որում մասնավորապես նշված է, որ Զարուհի Փոստանջյանը մարտի 3-ին Հանրապետության հրապարակում, դրսևորելով անհարգալից վերաբերմունք ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ, քաշել և պոկել է ոստիկանության լեյտենանտ Արտյոմ Հակոբյանի ուսադիրները: Պատգամավորը սա համարում է սուտ մատնության փաստ և պահանջում է անհապաղ քրեական գործ հարուցել փաստի առթիվ:
«Հատկանշական է, որ ՀՔԾ քննիչ Կ. Թորոսյանի որոշումը հայտնի դարձավ այն ժամանակ, երբ վերոնշյալ դատական նիստի նախապատրաստական փուլում «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը դիմել էր գործի վերաբերյալ նյութերի պատճեններին ծանոթանալու պահանջով: Եվ քննիչի նշյալ որոշումը նույնպես եղել է այդ նյութերում: Ենթադրելի է, որ դատաքննության ընթացքում նոր ու հետաքրքրաշարժ հանգամանքներ դեռ էլի ի հայտ կգան»,- հայտնում է «Ժառանգությունը»:

Жалоба "Наследия" по поводу инцидента на площади Республики будет рассмотрена завтра
19 мая в 16.30 в суде общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш Еревана под председательством судьи Г.Ханданяна состоится рассмотрение жалобы депутатов парламентской фракции "Наследие" Заруи Постанджян, Ларисы Алавердян, Анаит Бахшян, Армена Мартиросяна, Степы Сафаряна, а также Седы Меликян, Давида Санасаряна и Арама Енокяна, согласно которой сообщение о преступлении от 9 марта 2011 г. было оставлено без последствий, кроме того было отказано в принятии решения, предусмотренного ст.181 УК РА, в частности, о возбуждении уголовного дела.
"Речь идет об осуществлении 3 марта на площади Республики в Ереване незаконных действий со стороны полиции в отношении депутатов парламентской фракции "Наследие" и группы граждан, по поводу чего депутаты и граждане представили в Специальную следственную службу сообщение о преступлении, которое по сей день оставлено без последствий",- отмечается в пресс-релизе "Наследия".
Сегодня депутат фракции Заруи Постанджян представила генпрокурору Агвану Овсепяну, начальнику полиции Алику Саргсяну и начальнику Специальной следственной службы Андранику Мирзояну сообщение о преступлении, которое касается решения от 4 марта следователя ССС К.Торосяна о том, что 3 марта на площади Республики Заруи Постанджян, проявив неуважительное отношение к сотрудникам полиции, сорвала погоны с лейтенанта Артема Акопяна. Депутат расценивает это как факт лжедоносительство и требует немедленно возбудить уголовное дело по данному факту.
"Примечательно, что о решении следователя К.Торосяна стало известно после того, как на подготовительном этапе вышеупомянутого судебного процесса руководитель фракции "Наследие" Степан Сафарян обратился с требованием ознакомиться с копиями материалов дела. И среди материалов оказалось указанное решение следователя. Надо полагать, что в ходе судебного расследования появятся новые любопытные обстоятельства",- отмечается в пресс-релизе "Наследия".