Աջակցություն Հայաստանում ընտրական գործընթացին
Հայաստանի կառավարության պաշտոնական խնդրանքով՝ Եվրոպական միությունը (ԵՄ), Գերմանիայի, Նիդեռլանդների, Շվեդիայի, Շվեյցարիայի և Միացյալ Թագավորության կառավարություններն աջակցություն են ցուցաբերելու հունիսի 20-ին Հայաստանում անցկացվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին։ Այս մասին տեղեկացնում է միջազգային դոնոր համայնքի ներկայացուցիչների տարածած հաղորդագրությունը։
«Նախաձեռնության նպատակն է օժանդակել Հայաստանի իշխանություններին՝ կազմակերպելու վստահելի և թափանցիկ արտահերթ ընտրություններ, ինչպես նաև ամրապնդելու ընտրական մարմինների կարողությունները։ Աջակցությունն ուղղորդվում է «Հայաստանում ընտրական գործընթացներին աջակցություն» (ՀԸԳԱ) ծրագրի միջոցով և իրականացվում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից՝ Հայաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) հետ սերտ համագործակցությամբ։
ՀԸԳԱ-ն թիրախավորելու է այնպիսի առանցքային ոլորտներ, ինչպիսիք են 2017թ․ ընտրություններին ներմուծված ընտրողների նույնականացման սարքերի (ԸՆՍ) շարունակական օգտագործումը, օժանդակությունը ԿԸՀ-ին՝ ընտրողների համար կրթական նյութեր պատրաստելու հարցում, կանանց և հաշմանդամություն ունեցող անձանց շրջանում իրազեկվածության մակարդակի բարձրացումը՝ կապված ընտրական գործընթացների հետ, ինչպես նաև առողջապահական և անվտանգության միջոցառումների ապահովումը՝ ընտրությունների օրը ՔՈՎԻԴ-19-ի տարածման ռիսկերը նվազեցնելու համար։
«Մեր աջակցության նպատակն է նպաստել Հայաստանի կայուն ինստիտուցիոնալ կարողությունների ձևավորմանը՝ կազմակերպելու ժողովրդավարական ընտրություններ: Այն իրականացվում է բարելավելով ընտրական գործընթացների վերահսկման համար պատասխանատու առանցքային ինստիտուտների տեխնիկական ներուժի ու փորձագիտական հմտությունները, և քաջալերելով ընտրողների բավարար չափով չներկայացված ու խոցելի խմբերին՝ օգտվելու իրենց ընտրական իրավունքից՝ կրթության և իրազեկվածության բարձրացման միջոցով։ Սա հիմք է հանդիսանալու վստահելի, ներառական և թափանցիկ ընտրությունների համար», - հայտարարեցին միջազգային դոնոր համայնքի ներկայացուցիչները։
Այս աջակցությունը հիմնված է տեխնիկական աջակցության արդյունքների վրա՝ իրականացված Ճապոնիայի կառավարության հետ համագործակցությամբ: ՀԸԳԱ թիմը նաև սերտորեն համակարգում է իր գործողություններն այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ, որոնք նույնպես տեխնիկական օժանդակություն են ցուցաբերում ընտրական գործընթացներին՝ առավելագույնի հասցնելով դոնորների տրամադրած աջակցության արդյունավետությունը։
Հետընտրական շրջանում ծրագիրն աջակցելու է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ձեռք բերված փորձի վերլուծության իրականացմանը, ընտրական գործընթացում ծագած հիմնական մարտահրավերների և դրանց հաղթահարման հնարավոր ուղիների քննարկմանը, որոնք կնպաստեն սահմանելու հետագա օժանդակության շրջանակները։ Ավելին, առաջին քայլերը կձեռնարկվեն բացահայտված մարտահրավերներին լուծումներ տալու ուղղությամբ»:

EU, Others to Support Electoral Processes in Armenia
Yerevan, 17 June 2021 - At the formal request of the Government of Armenia, the European Union (EU), Governments of Germany, the Netherlands, Sweden, Switzerland and the United Kingdom, will provide electoral assistance for 20 June early parliamentary elections in Armenia. The initiative aims to support Armenian authorities in holding credible and transparent pre-term elections, as well as strengthen capacities of electoral management bodies. This assistance is channeled through the Electoral Support Project in Armenia (ESPA), implemented by UNDP in close partnership with the Central Electoral Commission (CEC) of Armenia.
The ESPA will target key areas, such as ensuring the continued use of voter authentication devices (VADs) introduced since 2017 elections;assisting the CEC in developing voter education materials; raising awareness among women and people with disabilities about the electoral processes; and ensuring health and security measures to mitigate risks of COVID-19 during the Election Day.
“Our assistance is aimed to contribute to strengthening Armenia’s sustainable institutional capacity to organize democratic elections․ This is being done through enhancing technical capabilities and expertise of the key institutions responsible for administering elections, as well as through voter education and awareness raising to empower underrepresented and vulnerable groups of voters to exercise their electoral rights. This will help to provide a basis for credible, inclusive and transparent elections,” stated the representatives of the international donor community.
This support is built on the results of the technical assistance delivered in cooperation with the Government of Japan. The ESPA team also closely coordinates its activities with other international organizations providing electoral technical assistance to maximise the effectiveness of donor support.
In the post-electoral period, the project will support the conduct of the lessons-learned exercise to discuss the results of the early parliamentary elections, the key challenges of the electoral process and possible ways to address them to define the parameters of further assistance. Moreover, first steps will be undertaken to address identified challenges.