Արցախի մասին ութ հետազօտական ծրագիրներ նպաստ կը ստանան Գալուստ Կիւլպէնկեան Հիմնարկութեան կողմէ
Գալուստ Կիւլպէնկեան Հիմնարկութեան Հայկական Բաժանմունքը մեկնարկեց կրթաթոշակներու նոր ծրագիր մը Յունուար 2021-ին, որ կը կեդրոնանայ Արցախի մասին հետազօտական աշխատանքներու վրայ: Այս նախաձեռնութիւնը մաս կը կազմէ Բաժանմունքին «Հայագիտութեան կարճաժամկէտ կրթաթոշակ»-ի ծրագիրին, եւ կը նպատակադրէ քաջալերել Արցախի վերաբերեալ ժամանակակից ուսումնասիրութիւնները, յատուկ ուշադրութիւն դարձնելով յետ-1994-եան ժամանակաշրջանին, ինչպէս նաեւ առկայ կացութեան։
Դիմումներու առաջին փուլին (Մարտ 1-էն Ապրիլ 20), չորս տարբեր երկիրներէ դիմումներ կատարուեցան. Հայաստան, Ֆրանսա, Լիբանան եւ Միացեալ Նահանգներ։ Այս փուլին, ութ դիմողներ կրթաթոշակ ստացան, հաշիւի առնելով դիմումներուն որակը եւ ուսումնասիրութեան առարկաներուն այժմէականութիւնը: Նիւթերն են՝ արտաքին քաղաքականութիւն եւ ապահովութիւն, միջազգային օրէնք, մշակութային ինքնութիւն, սեռային ներառականութիւն, խաղաղութեան հաստատում, սնունդի ապահովութիւն, ինչպէս նաեւ բնապահպանական հարցեր։
Կրթաթոշակներուն ընդհանուր գումարը 30,000 եւրօ է, որ յատկացուեցաւ հետեւեալ դիմողներուն.
- Ատրինէ Գրիգորեան(ԱՄՆ)
- Դկտ.Ալբերթ Հայրապետեան (Հայաստան)
- Արմէն Ասրեան(Հայաստան)
- Դկտ.Քարոլ Ման (Ֆրանսա)
- Ղարիպ Յարութիւնեան(Հայաստան)
- Դկտ.Իկոռ Տորֆման-Լազարեւ (Ֆրանսա)
- Դկտ.Ռուբէն Էլամիրեան (Հայաստան)
- Դկտ.Թալին Փափազեան (Ֆրանսա)
Կը շնորհաւորենք բոլոր նպաստառուները, եւ մեծ հետաքրքրութեամբ կը սպասենք այլազան ուսումնասիրութիւններուն արդիւնքներուն։
Արցախի մասին հետազօտական կրթաթոշակներու այս ծրագիրը պիտի ունենայ դիմելու երկրորդ փուլ մը՝ Յուլիս 1-էն մինչեւ 31 Օգոստոս 2021։

Calouste Gulbenkian Foundation’s Armenian Communities Department Grants Eight Short Term Scholarships for the Study of Nagorno-Karabakh
The following was released by the Calouste Gulbenkian Foundation’s Armenian Communities Department.
The Armenian Communities Department of the Calouste Gulbenkian Foundation launched a new scholarship category in January 2021, the “Short Term Research Grants for the Study of Nagorno-Karabakh (Artsakh).” Part of the broader Short- Term Grants for Armenian Studies, the goal of this new category is to encourage researchers to study topics related to contemporary Karabakh, with particular emphasis on the post-1994 period and the current crisis.
During the first application period, from 1 March to 20 April, eighteen applications from four countries were received (Armenia, France, Lebanon and USA). Due to the very high quality of the proposals and the relevance of the research topics, eight candidates were selected in this round to be awarded a grant. The diverse set of research topics include: foreign policy and security, international law, cultural identity, gender inclusivity, peace building, food security, and environmental issues entailing climate security.
A total of € 30,000 was granted to the following awardees:
Adrineh Gregorian (USA)
Dr. Albert Hayrapetyan (Armenia)
Armen Asryan (Armenia)
Dr. Carol Mann (France)
Gharib Harutyunyan (Armenia)
Dr. Igor Dorfmann-Lazarev (France)
Dr. Ruben Elamiryan (Armenia)
Dr. Taline Papazian (France)
We congratulate all the awardees and look forward to reading their work.
The second application period for the “Short Term Research Grants for the Study of Nagorno-Karabakh (Artsakh)” will start on 1 July and run until 31 August 2021.
For more information about the requirements and conditions of the programme visit the application page at https://gulbenkian.pt/en/bolsas-lista/short-term-research-grants-for-the-study-of-nagorno-karabakh-ii/