ԿԸՀ-ն արտահերթ նիստով ամփոփեց ընտրությունների նախնական արդյունքները
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) իր ամբողջական կազմով այսօր` հունիսի 21-ին, արտահերթ նիստով ամփոփեց հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքները` ներկայացնելով արձանագրությունները:
Ըստ այդմ` ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների և դաշինքների ստացած քվեներն այսպիսի պատկեր ունեն:
«Արդար Հայաստան» կուսակցություն` 3522 ձայն,
«Հայ ազգային կոնգրես»` 19690 ձայն,
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն` 687.414 ձայն,
«Զարթոնք» կուսակցություն` 4623 ձայն,
«Ազատություն» 1844 ձայն,
«Պատիվ ունեմ» դաշինք` 66647 ձայն,
«Միասնական հայրենիք»` 957 ձայն,
«Համահայկական ազգային պետականություն»` 803 ձայն,
«Լուսավոր Հայաստան»` 15.571 ձայն,
«Մեր տունը Հայաստանն է»՝ 12.164 ձայն,
«Հանրապետություն»` 38.730 ձայն,
«Հայոց հայրենիք»` 13.119 ձայն,
«Ազատ հայրենիք»` 4136 ձայն,
«Բարգավաճ Հայաստան»` 50.419 ձայն,
«Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցություն»` 5021 ձայն,
«5165 շարժում»` 15.546 ձայն,
«Քաղաքացու որոշում»` 3773 ձայն,
«Շիրինյան-Բաբաջանյան դաշինք»` 19145 ձայն,
«Ազգային օրակարգ»` 721 ձայն,
«Վերելք»` 1259 ձայն,
«Ազատական կուսակցություն»` 14.535 ձայն,
«Հայաստանի եվրոպական կուսացություն»` 2706 ձայն,
«Հայաստան» դաշինք` 268.300 ձայն,
«Ազգային ժողովրդավարական բևեռ»` 18.773 ձայն,
«Ինքնիշխան Հայաստան»` 3561 ձայն:
Անճշտությունների գումարային չափը 1110 է: Ընտրական օրենսգրքի համաձայն` ընտրությունների անցկացումից յոթ օր անց վերջնական ամփոփվում են ընտրությունների արդյունքները: Այսպիսով գործող խորհրդարանի ընդդիմադիր ուժերը` թե՛ ԲՀԿ-ն, թե՛ ԼՀԿ-ն անցողիկ շեմը չեն հաղթահարել: Խորհրդարան են անցնելու Հայաստանի երկրորդ և երրորդ նախագահների կազմած դաշինքները` «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» (Սերժ Սարգսյանը ցուցակում չկա, սակայն իր ղեկավարած ՀՀԿ-ն դաշինք է կազմել «Հայրենիք» կուսակցության հետ):
Խորհրդարանում մեծամասնություն է լինելու ՔՊ-ն: Անցողիկ շեմը չի հաղթահարել նաև առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ղեկավարած ՀԱԿ-ը: ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի խոսքով` ընտրողների ցուցակում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թիվն է 2 մլն 591 հազար 316, քվեարկությանը մասնակցել է 1 միլիոն 282 հազար 411 քաղաքացի կամ ընտրական իրավունք ունեցողների 49,4%-ը:

ЦИК подвел предварительные итоги выборов в Национальное Собрание РА
Центральная избирательная комиссия на своем внеочередном заседании сегодня, 21 июня, подвела предварительные итоги прошедших 20 июня внеочередных выборов в Национальное Собрание РА.
Согласно представленным протоколам, участвовавшие в выборах партии и блока набрали следующее количество голосов:
партия “Справедливая Армения” - 3522,
“Армянский национальный конгресс” - 19690,
партия “Гражданский договор” - 687.414,
партия “Зартонк” (“Пробуждение”) – 4623,
партия “Свобода” – 1844,
блок “Честь имею” - 66647,
партия “Единая Родина” - 957,
“Общеармянская национальная государственность” – 803,
“Просвещенная Армения” – 15.571,
“Наш дом – Армения” - 12.164,
“Республика” - 38.730,
“Армянская Родина” – 13.119,
“Свободная Родина” – 4136,
“Процветающая Армения” - 50.419,
Демократическая партия Армении - 5021,
“Движение 5165” – 15.546,
“Решение гражданина” – 3773 ձայն,
блок “Ширинян-Бабаджанян” - 19145 ձայն,
“Национальная повестка” – 721,
“Верелк” (“Подъем”) – 1259,
Либеральная партия - 14.535,
Европейская партия Армении - 2706,
блок “Айастан” - 268.300,
Национально-демократический полюс - 18.773,
“Суверенная Армения” – 3561.
Суммарный размер неточностей составил 1110.
Согласно Избирательному кодексу, результаты голосования будут окончательно обобщены через семь дней после дня выборов.
Таким образом, в новый парламент не прошли представленные в предыдущем парламенте оппозиционные партии “Процветающая Армения” и “Просвещенная Армения”.
Проходной порог преодолели блоки “Айастан” и “Честь имею”, сформированные вторым и третьим президентами Армении. Сержа Саргсяна в списке “Честь имею” нет, однако руководимая им Республиканская партия Армении образовала блок с партией “Родина”.
В Национальном Собрании большинство составит партия “Гражданский договор”. Проходной порог не преодолел Армянский национальный конгресс, возглавляемый первым президентом РА Левоном Тер-Петросяном.
По данным председателя ЦИК Тиграна Мукучяна, общее число включенных в списки избирателей составило 2 млн 951 тыс.316. В голосовании приняли участие 1 млн 282 тыс. 411 человек, или 45,4% от общего числа имеющих право голоса граждан.