Բաց նամակ Վանաձորում կազմակերպված ցույցի վերաբերյալ
Մենք գրում ենք՝ հայտնելու մեր մտահոգությունը 2012 թ. ապրիլի 16-ին Վանաձորում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ:
«Ստոպ» կինոփառատոնի շրջանակներում Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնը պլանավորում էր 2012 թ. ապրիլի 17-ին ադրբեջանական ֆիլմերի ցուցադրություն կազմակերպել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի (ՀՔԱ) Վանաձորի գրասենյակում: Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնը խնդրել էր ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակին տարածք տրամադրել ֆիլմերի ցուցադրության համար և որպես իրավապաշտպան կազմակերպություն, որը հարգում է արտահայտման ազատությունը՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը չէր մերժել:
Գյումրիում, որտեղ այն պետք է տեղի ունենար 2012 թ. ապրիլի 12-ին, փառատոնն ընդունվել էր բողոքի ակցիայով և բռնությամբ: Թեև Գյումրիում փառատոնը տեղի չէր ունեցել, ԽՆԿԿ նախագահը հաստատակամ էր այն անցկացնելու Վանաձորում:
36 կազմակերպություններ, ներառյալ՝ հասարակական կազմակերպություններ, Երկրապահ կամավորների միությունը և քաղաքական կուսակցությունների տեղական ներկայացուցչություններ, ստորագրել էին կոչ լոռեցիներին, որում հորդորում էին 2012 թ. ապրիլի 16-ին դուրս գալ և բողոքել ընդդեմ փառատոնի կազմակերպիչների ու աջակիցների և պահանջել, որպեսզի փառատոնը չեղյալ հայտարարվի, այլապես սպառնում էին քայլեր ձեռնարկել փառատոնի անցկացման օրը:
Ապրիլի 16-ի առավոտյան Գեորգի Վանյանը տարածել էր հաղորդագրություն փառատոնը հետաձգելու վերաբերյալ՝ «կեղծ հայերնասերների» կողմից բռնությունները և այլ գործողությունները կանխելու նպատակով: Սակայն ժամը 11:00-ի սահմաններում շուրջ 200 ուսանողներ, նախկին ազատամարտիկներ և քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, հավաքվել են Հայքի հրապարակում և երթով շարժվել դեպի ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ:
Ցուցարարներին առաջնորդել են Երկրապահ կամավորականների միության և քաղաքական կուսակցությունների տեղական ներկայացուցչությունների ղեկավարները, որոնք ներս են մտել գրասենյակ՝ բանակցելու Արթուր Սաքունցի հետ և հորդորելու նրան՝ չեղյալ հայտարարել փառատոնը: Գրասենյակ մտած պատվիրակությունը բաղկացած է եղել մոտ 15 հոգուց, սակայն այլ ցուցարարներ նույնպես ներս են մտել: Նրանք սպառնացել են ջարդել սարքավորումները և գույքը և կոպտորեն վիրավորել են ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի անձնակազմին: Ցուցարարներից մեկը պոկել է պատից կախված պաստառը՝ այն կոչելով հակահայկական (պաստառի վրա գրված էր «Ղարաբաղյան պատերազմի անհայտ զինվորների խնդիրները՝ Վանաձոր-Գյանջա»): Պատվիրակությունը փորձել է հանգստացնել իրենց աջակիցներին, սակայն ապարդյուն:
Արթուր Սաքունցը տեղեկացրել է պատվիրակությանը, որ փառատոնը հետաձգվել է: Պատվիրակությունը ծափահարել է և խնդրել Սաքունցին դուրս գալ ու հայտնել ամբոխին այդ մասին: Մինչ պատվիրակությունը ներսում է եղել, դրսում ամբոխը բացականչել է. «Դավաճաններ, ամոթ և թուրքեր» և պահանջել չեղյալ հայտարարել միջոցառումը: Արթուր Սաքունցը դուրս է եկել և տեղեկացրել ամբոխին, որ Գեորգի Վանյանը հետաձգել է փառատոնը: Ամբոխը գոհունակությամբ բացականչել է, սակայն երբ Սաքունցը վերադարձել է գրասենյակ, ամբոխն սկսել է պահանջել, որ փառատոնը ոչ թե հետաձգվի, այլ ընդհանրապես չեղյալ հայտարարվի: Ամբոխն սկսել է ձվեր և քարեր շպրտել գրասենյակի ուղղությամբ: Երկու քար ջարդել են գրասենյակի պատուհանները, իսկ նրանցից մեկը հարվածել է գրասենյակի աշխատակցուհու ոտքին: Ցույցի և այս հարձակումների ողջ ընթացքում 4 ոստիկաններ գնվել են ամբոխի կողքին և ոչ մի քայլ չեն ձեռնարկել: Որոշ ոստիկաններ կանգնած են եղել ամբոխի ետևում և ուղղակի դիտել են, թե ինչպես է հարձակումը տեղի ունենում: Կազմակերպությունը զանգահարել է ոստիկանության Վանաձորի բաժանմունք, (որոնք ի դեպ ժամանել են միայն ամբոխի հեռանալուց հետո):
Ցուցարարների պատվիրակությունը վերադարձել է գրասենյակ և պահանջել, որ Արթուր Սաքունցը վերադառնա ամբոխի մոտ և հայտարարի, որ փառատոնն ընդհանրապես տեղի չի ունենալու: Սաքունցը պնդել է, որ հայտարարություն կտա բռնության և միջոցառման վերաբերյալ, բայց պատվիրակությունը հայտնել է, որ չեն կարող ցրել զայրացած ամբոխը և Սաքունցը պետք է խոսի նրանց հետ: Երկար բանավեճից հետո Սաքունցը դուրս է եկել և տեղեկացրել ամբոխին, որ փառատոնը տեղի չի ունենա:
Ամբոխն այնուամենայնիվ չի լքել տարածքը և պատվիրակությունը ստիպված է եղել նորից առաջնորդել նրանց Հայքի հրապարակ: Ոստիկանությունը ժամանել է տարածքն ուսումնասիրելու միայն ամբոխի հեռանալուց հետո: Գրասենյակի ներսում և դրսում գտնվող անվտանգության տեսախցիկները տեսաձայնագրել են ամբողջ ընթացքը և տեսագրությունը տրամադրվել է ոստիկանությանը:
Այս միջադեպի լույսի ներքո ցանկանում ենք արտահայտել, որ մենք դեմ չենք ցույցեր անցկացնելու և ցուցարարների կողմից սեփական կարծիքը արտահայտելու իրավունքին, սակայն մենք շատ մտահոգ ենք, որ ոստիկանությունը հրաժարվել է միջամտել, երբ տեղի են ունեցել վայրագ գործողություններ մի կազմակերպության դեմ, որի հիմնական նպատակն է՝ կառուցել այնպիսի հասարակություն, որտեղ մարդու հիմնական իրավունքները պաշտպանված են:

We are writing to express our concern about an incident that happened on 16 April 2012 in Vanadzor.
Within the framework of Stop Film Festival, the Caucasus Center of Peace Making Initiatives (CCPMI) planned to organize a screening of Azeri films in Vanadzor on April 17 in the office of Helsinki Citizens’ Assembly – Vanadzor (HCAV). The CCPMI requested HCAV to provide the space for screening and as a human rights organization respecting the freedom of expression, HCAV did not reject.
The festival was met with protest and violence in Gyumri, where it was to be held on April 12th, 2012. Although it did not take place in Gyumri, Georgi Vanyan, Director of the CCPMI, was determined to hold it in Vanadzor.
A total of 36 organizations, including non-governmental organizations, “Yerkrapah” Voluntary Union, and local representations of political parties signed a call to residents of the Lori Region urging them to come out and protest against the organizers and supporters of the festival on April 16, 2012, and to demand that the festival is cancelled, otherwise threatened to take actions on the day of the festival.
In the morning of the 16th, Georgi Vanyan released a statement about postponing the festival to prevent violence or any other actions by “pseudo-patriots”. However, at 11:00 a.m. a crowd of about 200 students, former soldiers, and representatives from different political parties gathered in Hayk Square and marched to the HCAV office. The crowd was led by members of “Yerkrapah” and other leaders of local representations of various political parties, who entered the office to negotiate with Artur Sakunts and to convince him to cancel the festival. The delegation which entered the office was about 15 people; however a large group of other protestors entered the office as well; they threatened to break the equipment and furniture and rudely insulted HCAV employees. One of the protestors tore a banner hanging on the wall, yelling that the banner was anti-Armenian (the Banner said “The Problems of Missing Soldiers of Karabakh War Vanadzor-Ganja.”). The delegation tried to calm their supporters down and asked them to leave but they did not obey.
Artur Sakunts informed the delegation that the festival was postponed. The delegation applauded and asked Sakunts to come out and announce it to the crowd. While the delegation was inside the crowd outside was chanting “Traitors, Shame, and Turks” and demanded to cancel the event. Artur Sakunts came out and told the crowd that Georgi Vanyan had postponed the festival, the crowd cheered, but as Artur Sakunts entered the office, the crowd started shouting that the festival should not be postponed, but should be cancelled completely. The crowd started throwing eggs and rocks. 2 rocks broke the windows and penetrated into the office. One of the rocks hit a staff member of HCAV in the leg.
During the entire period and these attacks 4 police officers were standing next to the crowd and did not take any action. Some officers were standing in the back of the crowd and were simply watching the attack happen. The organization telephoned the Vanadzor Police, (who arrived only after the crowd left). The delegation of protestors came back into the office and demanded that Artur Sakunts go back to the crowd and tell them that the festival would not take place. Sakunts insisted that he would release a statement about the violence and the event itself, but the delegation argued that they were unable to disperse the angry crowd, so Sakunts should speak to them. After a long argument, Sakunts came out and told the crowd that the festival would not take place.
The crowd would still not leave so the delegation decided to lead them back to Hayk Square. Only after the crowd left did the police arrive to examine the venue. The security cameras inside and outside the office video recorded the entire process and the recording was provided to the police.
In the light of this incident we would like to express that we are not against the right to hold demonstrations nor the freedom of the demonstrators to express their opinion, but we are very concerned about the refusal of the police to interfere when hostile activities happen against an organisation whose prime objective is to built a society that basic human rights are protected.