Ընտրողների համար քաղաքական կուսակցությունների ուղեցույցի շնորհանդես
Այսօր Երևանում հանրությանը ներկայացվեց ԵԱՀԿ աջակցությամբ հրատարակված ուղեցույցը, որում ամփոփ ներկայացվում են Հայաստանում մայիսի 6–ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների  ծրագրերը, գործունեությունն ու նպատակները:
Ուղեցույցը պատրաստվել է «Քաղաքացիական և սոցիալական զարգացման հիմնադրամ» հասարարական կազմակերպության կողմից` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և «Քաունթերփարթ Ինթերնեշնլի» հայաստանյան ներկայացուցչության կողմից իրականացվող ԱՄՆ ՄԶԳ «Քաղաքացիական հասարակության և տեղական ինքնակառավարման աջակցության» ծրագրի աջակցությամբ:
«Այս ձեռնարկը Հայաստանում ընտրողներին աջակցելու օգտակար գործիք է իրազեկված որոշում կայացնելու համար և կնպաստի մասնակցային ընտրական գործընթացին»,- ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Քարել Հոֆսթրան:
Միջոցառմանը մասնակցեցին քաղաքական կուսակցությունների, պետական ​​մարմինների, քաղաքացիական հասարակության, միջազգային կազմակերպությունների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
«Քաղաքացիական և սոցիալական զարգացման հիմնադրամ»-ի նախագահ Սամվել Մխիթարյանը հավելեց. «Ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների քաղաքական պլատֆորմների, ծրագրերի ու նպատակների մասին անաչառ և համակողմանի տեղեկատվության տրամադրումը կարևոր է: Այն օգնում է բարձրացնել քաղաքացիների իրազեկությունը և քաղաքական ակտիվությունը, ինչպես նաև հնարավորություն է կուսակցությունների համար` լինել հավասարապես ներկայացված հանրությանը»:
Այժմ միայն հայերեն հրատարակությունն ունի շրջանառություն վեց հազար տպաքանակով և կտարածվի քաղաքական կուսակցությունների, տեղական դիտորդություն իրականացնող ՀԿ-ների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և հանրության լայն շրջանակներում: Շուտով լույս կտեսնի անգլերեն էլեկտրոնային տարբերակը:
Նման ուղեցույց նաև հրատարակվել էր Հայաստանի 2007 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին և դրական գնահատվել ընտրական գործընթացների շահառուների կողմից:
Ուղեցույցի էլեկտրոնային տարբերակը հայերեն լեզվով կարող եք գտնել` այստեղ http://www.osce.org/yerevan և www.fcsd.am

Prior to Parliamentary Elections in Armenia OSCE Office Launches Guide for Voters on Political Parties
An OSCE-supported guidebook summarizing the platforms, activities and goals of political parties running for 6 May parliamentary elections in Armenia was presented today in Yerevan.
The guide was prepared by the non-governmental organization Foundation for Civil and Social Development (FCSD) with the support of the OSCE Office inYerevanand USAID Civic Advocacy Support Project implemented by the Counterpart International.
“This publication is a useful tool to assist the Armenian voters to make an informed decision and contribute to the inclusiveness of the electoral process,” said Carel Hofstra, the Deputy Head of the OSCE Office inYerevan.
The event brought together representatives from political parties, state institutions, civil society, international organizations and the media.
Samvel Mkhitaryan, the Chairperson of the Foundation for Civil Society Development, added: “Providing impartial and comprehensive information on political platforms, programmes and objectives of parties running for the elections is crucial. It helps raise citizens’ awareness and political activity and is also an opportunity for political parties to be equally presented to the public.”
The circulation of the publication, currently in Armenian, is 6,000 copies; it will be distributed among political parties, NGOs conducting local observations, media and representatives of general public. The electronic English version will be prepared shortly.
A similar guidebook was published prior to 2007 parliamentary elections inArmeniaand was positively perceived by the electoral process stakeholders.
An electronic version of the guidebook in Armenian is available at http://www.osce.org/yerevan or www.fcsd.am.