Քրեական գործի հարուցումը մերժվել է՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով
ՀՀ ԱԺ պատգամավորի թեկնածու Անուշավան Նիկողոսյանից 2012թ. ապրիլի 8-ին ՀՀ ոստիկանության Տաշիրի բաժնում հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը Տաշիրի քաղաքապետը խոչընդոտել է գովազդային պաստառները տեղադրելուն:
Փաստի առթիվ նախապատրաստվել են նյութեր, որի ընթացքում Անուշավան Նիկողոսյանը նշել է, որ «ԷԳԱ» ՍՊ ընկերության հետ կնքվել է պայմանագիր՝ վերջինիս պատկանող, Ստեփանավան և Տաշիր քաղաքներում գտնվող գովազդային վահանակներին իր նախընտրական գովազդային պաստառները տեղադրելու վերաբերյալ:
2012թ. ապրիլի 8-ին հիշյալ ՍՊ ընկերության աշխատակիցներ Կ. Գոգյանը և Ա. Մանուկյանը, համաձայն նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության, մեկնել են Տաշիր քաղաք: Պատգամավորի թեկնածուն հայտնել է, որ ժամը 18:00-ի սահմաններում իրեն է զանգահարել Կ. Գոգյանը՝ ասելով, որ Տաշիր քաղաքում պաստառը տեղադրելու ընթացքում մի քանի անձանց ուղեկցությամբ իրենց է մոտեցել Տաշիրի քաղաքապետ Նշան Սողոյանը և հաշվեհարդար տեսնելու սպառնալիքներով արգելել տեղադրել գովազդային պաստառներն ու ստիպել է հանել դրանք:
Կ. Գոգյանը և Ա. Մանուկյանն հերքել են Նշան Սողոյանի կողմից սպառնալու և քաղաքից հեռանալու պահանջ դնելու մասին Անուշավան Նիկողոսյանի ներկայացրած հանգամանքը:
Վերջիններս հայտնել են նաև, որ Տաշիրի քաղաքապետ Նշան Սողոյանը պահանջել է ներկայացնել գովազդը տեղադրելու թույլտվությունը և դրա հիմքերի վերաբերյալ փաստաթղթեր: Տեղեկանալով, որ դրանք բացակայում են՝ առաջարկել է դադարեցնել աշխատանքները և դրանք շարունակել՝ համապատասխան փաստաթղթերի առկայության դեպքում:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Նշան Սողոյանի կամ մեկ այլ անձի կողմից Անուշավան Նիկողոսյանի նախընտրական քարոզչական պաստառը փակցնելու, նրա ընտրական իրավունքի իրականացմանը դիտավորությամբ ապօրինաբար խոչընդոտելու, ինչպես նաև Ա. Մանուկյանին և Կ. Գոգյանին սպառնալու վերաբերյալ ապացույցներ ձեռք չեն բերվել, այլ հիմնավորվել է, որ Տաշիրի քաղաքապետ Նշան Սողոյանը, իրականացնելով իր պաշտոնական լիազորությունները, փորձել է պարզել գովազդային պաստառը փակցնելու հիմնավորվածությունը, դրա առնչությամբ որևէ մեկին սպառնալիքներ չի տվել և ՀՀ քրեական օրենսգրքով չթույլատրված արարք չի կատարել:

On April 8, 2012, parliamentary candidate Anushavan Nikoghosyan reported to the Tashir Police Divisionthat on the same day the Tashir mayor hindered the placement of advertising posters.
During the preparation of the materials, Anushavan Nikoghosyan mentioned that he had signed an agreement with “EGA” Ltd. on the placement of his pre-election advertising posters on advertising panels belonging to the company in Stepanavan and Tashir towns.
On 8 April, 2012, the employees of the company K. Gogyan and A. Manukyan went to Tashir town and at about 06:00 p.m. K. Gogyan called A. Nikoghosyan and told him that during the placement of the posters, Tashir Mayor Nshan Soghoyan approached them accompanied by several people, threatened and made them take the posters down.
K. Gogyan and A. Manukyan denied the facts presented by Anushavan Nikoghosyan that Nshan Soghoyan threatened and forced them to leave the town.
The latter informed that Tashir Mayor Nshan Soghoyan demanded to present the permission for the placement of the advertisement and related documents. On knowing that there were not appropriate documents, he proposed to terminate the work and continue it when the documents would be available.
During the investigation it was not proved that Nshan Soghoyan or another person deliberately and illegally hindered the placement of Anushavan Nikoghosyan's pre-election campaign posters as well as threatened K. Gogyan and A. Manukyan whereas it was proved Tashir Mayor Nshan Soghoyan had carried out his official duties by trying to find out the validity of the poster placement and had not threatened anybody or committed a crime provided by the Criminal Code of the Republic of Armenia.