Նիկոլ Փաշինյան․ «Ունենք մոտավորապես 80 000 պատվաստված քաղաքացի, ինչը շատ փոքր ցուցանիշ է»
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր կայացել է խորհրդակցություն, որի շրջանակում քննարկվել են Հայաստանում կորոնավիրուսի համավարակային իրավիճակը, դրա տարածումը կանխարգելող միջոցառումները և պատվաստումային գործընթացը: Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Խորհրդակցության սկզբում Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Ցավոք, նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակն աշխարհում դեռևս հաղթահարված չէ: Ընդհակառակը, մենք տեսնում ենք համավարակի նոր դրսևորումներ, նոր բռնկումներ, ընդհուպ` մահվան դեպքերի աճի շատ մտահոգող ցուցանիշներ տարբեր երկրներում:
Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի Հանրապետությունում վերջին ամիսներին համավարակի հետ կապված իրավիճակը կառավարելի է: Մենք ունենք օրական դեպքերի բավական ցածր ցուցանիշ, բայց ցածր ցուցանիշ՝ մեր ունեցած և ընդհանրապես նախկին բարձր ցուցանիշների ֆոնին, որովհետև, եթե այլ տրամաբանությամբ նայենք օրական 70, 60, 100, 120 դեպքն արդեն բավական մեծ թվեր են: Եվ, ճիշտ է, նախորդ շրջանում մենք ունեցել ենք օրեր, երբ կորոնավիրուսից մահվան դեպք չենք ունեցել, երկար ժամանակ այդպիսի իրավիճակ չկար, այսինքն՝ դա ինքնին ուրախալի փաստ է:
Բայց ես ուզում եմ ասել, որ մենք հիմա պետք է մեր առաջիկա անելիքների վրա կենտրոնանանք՝ թե ինչ պետք է անենք, որպեսզի չվերադառնանք 2020 թվականի հուլիսի, 2020 թվականի դեկտեմբերի, 2021 թվականի հունվարի ցուցանիշներին և կարողանանք հաղթահարել համավարակը: Իհակե, մենք նախկինում խոսել ենք և որոշակի գործողություններ ենք արել՝ պատվաստման ծավալները մեծացնելու ուղղությամբ: Ի սկզբանե, մեր մտահոգությունը մեզ անհրաժեշտ չափի պատվաստանյութեր ձեռք բերելն էր, բայց հընթացս մեր օրակարգը կարծես փոխվեց, և մենք հիմա խնդիր ունենք, որպեսզի պատվաստումները պատշաճ ծավալներով իրականացվեն: Այսինքն՝ լինի պատվաստվելուն միտված հանրային տրամադրություն, ինչը պետք է խոստովանել, համենայն դեպս, գործնական մակարդակում արտահայտված չէ: Այս պահի դրությամբ մենք ունենք մոտավորապես 80000 պատվաստված քաղաքացի, ինչը շատ փոքր ցուցանիշ է, և մենք նաև այս խնդիրը պիտի կարողանանք լուծել: Այս ցուցանիշները պատշաճ մակարդակի բերելու համար պետք է լայն աշխատանք արվի, առաջին հերթին՝ հանրային հաղորդակցության ոլորտում:
Ես գոհունակությամբ ուզում եմ նշել, որ այս ընթացքը՝ 80000 պատվաստումները, ցույց տվեցին ի սկզբանե տարածվող վախի մթնոլորտի սնանկությունը, որովհետև, փառք Աստծո, մենք պատվաստման որևէ բարդացման դեպք չունեցանք, որը խնդրահարույց լիներ այդ առումով: Չնայած պետք է ասել, որ կարող էր նաև լինել, ինչը որևէ ձևով չէր փոխելու մեր վերաբերմունքն ընդհանուր պրոցեսի նկատմամբ: Որովհետև, ի վերջո, կա վիճակագրություն, կա հավանականություն, ի վերջո, եկեք արձանագրենք, որ նույնիսկ ամենապարզ համարվող բժշկական միջամտութունը որոշակի տոկոսներով կարող է բերել բարդացումների, ընդհուպ՝ մահվան ելքով բարդացումների: Բայց դա չի նշանակում, թե ընդհանրապես բժշկական սպասարկումը մենք պետք է դադարեցնեք կամ բժշկական սպասարկման կամ առողջապահական համակարգերի դեմ քարոզչություն իրականացնենք:
Ես այսօր խնդիր եմ դրել, որպեսզի մենք արձանագրենք մեր այսօրվա վիճակը՝ նաև մեր անցած փորձը հաշվի առնելով, պլանավորենք մեր առաջիկա անելիքները, որպեսզի մաքսիմալ արդյունավետ կառավարենք համավարակի հետ կապված իրավիճակը: Բայց ուզում եմ ընդգծել, որ հայեցակարգային առումով, ըստ էության, բարձր շեմ չէ, բայց ամբողջ աշխարհը եկավ այն եզրակացության, ինչ եզրակացության մենք եկանք 2020 թվականի մայիսին՝ մենք պետք է սովորենք ապրել համավարակին զուգահեռ: Այսօր զարգացած երկրներ կան, որտեղ բռնկումների նոր դրսևորումներ են լինում, բայց նրանք հայտարարում են, որ իրենք, ինչպես պլանավորել են, պատրաստվում են բոլոր սահմանափակումները հանել, որովհետև հասկացել են, որ չի լինի, հնարավոր չէ: Ենթադրենք, տեսականորեն կարող է ևս 3 տարի շարունակվել: Երկրները, նույնիսկ՝ զարգացած երկրները չեն կարող 3 տարի լոքդաուն վիճակում ապրել, որովհետև իրենց ռեսուրսներն էլ են սպառվում, ի վերջո:
Այս առումով, հետահայաց նայելով՝ կարող ենք ասել, որ հայեցակարգային առումով մենք ճիշտ ենք ընկալել իրավիճակը, և ճիշտ որոշումներ են կայացվել: Իհարկե, պրակտիկայում ունեցել ենք բազմաթիվ խնդիրներ՝ սկսած բոլորիս կարգապահությունից և հանրային կարգապահության առումով: Հիմա ես էլ եմ արձանագրում, որ մենք խորհրդակցություններ անելիս երբեմն դիմակով ենք, երբեմն առանց դիմակի, և երևի պետք է այս խորհրդակցության գործնական արդյունքը լինի այն, որ մենք բոլորս առաջին հերթին մեր օրինակով կանոնները պահպանենք, որպեսզի հանրության համար էլ այդ ուղերձները տեսանելի լինեն, որ խնդիրը լուծված չէ, և մենք պետք է որևէ կերպ մեր զգոնությունը չթուլացնենք»:
Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյան խոսքով՝ ընթացիկ վիճակը կառավարելի է, ըստ ԵՄ չափանիշների՝ Հայաստանը գտնվում է «կանաչ» գոտում, բայց վերջին 14 օրվա համեմատականը ցույց է տալիս, որ Covid-19 դեպքերի աճ կա, և կանխարգելիչ միջոցառումները միտված են իրավիճակի կառավարելիությունը պահպանելուն:
Ըստ տարածված հաղորդագրության՝ անդրադառնալով պատվաստումային գործընթացին՝ ԱՆ պաշտոնակատարը զեկուցել է, որ այսօրվա դրությամբ Covid-19-ի դեմ իրականացված պատվաստումների թվաքանակը կազմել է 80000, մահվան ելքով որևէ դեպք չի գրանցվել: Հայաստանում պատվաստանյութերով հագեցվածությունը բավարար մակարդակի վրա է, առաջիկայում նախատեսվում են նոր խմբաքանակով պատվաստանյութերի ներկրում:
Քննարկման առարկա են դարձել պատվաստումային գործընթացի խթանմանը, հակահամաճարակային կանոնների պահպանմանը, տնտեսական գործունեության և զբոսաշրջային ակտիվության համար անհրաժեշտ վերահսկողական միջոցառումների ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է Առողջապահության նախարարությանը, միջգերատեսչական ակտիվ համագործակցությամբ, քննարկել հնչած գաղափարները, առաջարկները և մոդելավորված լուծումներ մշակել:

Под председательством Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены эпидемическая ситуация в Армении
Под председательством исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены эпидемическая ситуация в Армении в связи с коронавирусной инфекцией, мероприятия по предотвращению распространения инфекции и процесс вакцинации.
В начале совещания Никол Пашинян, в частности, отметил:
“Уважаемые коллеги, к сожалению, коронавирус нового типа в мире еще не побежден. Напротив, мы видим новые проявления, новые вспышки и даже тревожный рост смертности в разных странах.
В целом ситуация с эпидемией в Республике Армения в последние месяцы управляемая. У нас довольно низкий уровень ежедневных случаев, но низкий на фоне наших предыдущих высоких показателей, потому что, если мы посмотрим на это в другой логике, то 70, 60, 100, 120 случаев в день уже довольно высокий показатель. И, правда, у нас были дни, когда не было случаев смерти от коронавируса, долгое время не было такой ситуации, то есть это сам по себе радующий факт.
Но я хочу сказать, что теперь мы должны сосредоточиться на том, что мы должны делать в будущем, что нам нужно сделать, чтобы мы не вернулись к цифрам июля 2020 года, декабря 2020 года, января 2021 года и могли преодолеть эпидемию. Конечно, мы говорили раньше, мы предприняли какие-то шаги по увеличению количества прививок.
Первоначально нашей задачей было приобрести необходимые вакцины, но со временем наша повестка дня, похоже, изменилась, и теперь у нас возникла задача проведения должного количества прививок. Т.е. должен быть общественный настрой, направленный на вакцинацию, что, нужно признать, не проявляется на практике. На данный момент у нас около 80 тыс вакцинированных граждан, но это очень мало, и мы должны суметь решить эту проблему. Требуется большая работа по приведению этих показателей на должный уровень, прежде всего в области общественных коммуникаций.
С удовлетворением хочу отметить, что этот процесс, 80 тыс прививок, продемонстрировали несостоятельность изначально формируемой атмосферы страха, потому что, слава Богу, у нас не было ни одного случая осложнения в результате вакцинации, не было ни одного случая, который был бы проблематичным в этом отношении. Хотя надо сказать, что могло бы что-то быть, что не изменило бы нашего отношения к процессу в целом. Потому что, в конце концов, есть статистика, есть вероятность, нужно констатировать, что даже простейшее медицинское вмешательство в определенных процентах может привести к осложнениям, даже к осложнениям, приводящим к смерти. Но это не означает, что мы должны полностью прекратить медицинское обслуживание или проводить кампании против медобслуживания или систем здравоохранения.
Сегодня я поставил задачу зафиксировать нашу текущую ситуацию и также с учетом нашего прошлого опыта спланировать наши дальнейшие действия, чтобы максимально эффективно управлять ситуацией с эпидемией. Но хочу подчеркнуть, что концептуально, по сути, это не высокий порог, но весь мир пришел к тому выводу, к которому мы пришли в мае 2020 года: мы должны научиться жить параллельно с эпидемией.
Сегодня есть развитые страны, где бывают новые проявления вспышек, но они заявляют, что собираются планомерно снимать все ограничения, потому что поняли, что так далее невозможно. Предположим, теоретически это может продолжаться еще 3 года. Страны, даже развитые, не могут жить в состоянии локдауна на протяжении 3 лет, потому что их ресурсы тоже заканчиваются.
В связи с этим, оглядываясь назад, можем сказать, что концептуально мы правильно восприняли ситуацию и приняли правильные решения. Конечно, на практике у нас было много проблем, начиная от нашей дисциплины до общественной дисциплины. Сейчас я констатирую, что, когда мы проводим совещания, иногда мы в маске, иногда без маски, и практический результат этого совещания должен заключаться в том, чтобы мы все следовали правилам на своем примере, чтобы эти посылы были видны для всех, чтобы общественность видела, что проблема не решена, и мы не должны никоим образом ослаблять бдительность”.
И.о. министра здравоохранения Анаит Аванесян представила ситуацию с эпидемией коронавируса в Армении по состоянию на 30 июня 2021 года: зарегистрировано 225095 случаев заражения, лечение получает 2704 человека (1,2%), выздоровели 216718 человек (96,3%), умерло 4514 человек (2%), 1099 человек умерли от других причин.
По словам Аванесян, текущая ситуация управляема, по стандартам ЕС Армения находится в “зеленой” зоне, но сравнение последних 14 дней показывает, что наблюдается рост случаев Covid-19, и профилактические меры направлены на поддержание ситуации.
Коснувшись процесса вакцинации и.о. министра сообщила, что на сегодняшний день количество прививок от Covid-19 достигло 80 тысяч, случаев смерти не зарегистрировано. Поставки вакцин в Армении находятся на достаточном уровне, в ближайшее время будет импортирована новая партия вакцин. При этом речь идет не только о существующих в нашей стране вакцинах, но и о других типах вакцин, одобренных Всемирной организацией здравоохранения. Аванесян подчеркнула, что заражение коронавирусом один раз не защищает от повторного заражения и необходимо сделать прививку, чтобы защититься от Covid-19.
Исполняющий обязанности вице-премьера Тигран Авинян, сравнивая статистику заболевания коронавирусной инфекцией и результатов вакцинации, отметил, что из 80 000 прививок на сегодняшний день у нас нет случаев осложнения, но из 80 000 человек, инфицированных коронавирусом, 1600 умерли. Это указывает на то, что вакцинация - самый эффективный способ борьбы с коронавирусом, и государственная политика должна быть направлена на увеличение количества вакцинаций.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян отметил правомерность этого замечания, подчеркнув, что необходимо повышать общественную осведомленность, стимулировать процесс вакцинации, авангардом чего должны быть система государственного управления и медицинские учреждения.
Были обсуждены вопросы, связанные со стимуляцией процесса вакцинации, соблюдением противоэпидемических правил, обеспечением мер контроля, необходимых для обеспечения экономической и туристической деятельности.
Никол Пашинян поручил министерству здравоохранения в рамках активного межведомственного взаимодействия обсудить озвученные идеи и предложения и разработать смоделированные решения. Исполняющий обязанности премьер-министра еще раз подчеркнул, что меры, которые необходимо принять, должны быть направлены на популяризацию вакцинации против Covid-19. В этом контексте руководителям ответственных подразделений был дан ряд поручений с четким графиком и показателями