Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգի կողմից Արցախի անկախության ճանաչման կապակցությամբ
Արցախի ԱԳՆ հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգի կողմից Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչման կապակցությամբ, որտեղ ԱՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ողջունում է ԱՄՆ Նյու Ջերսի նահանգի կողմից Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքի և անկախության ճանաչումը։ Այն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
Նահանգի Սենատում ընդունված համապատասխան բանաձևում դատապարտվում են 1915 թվականի Ցեղասպանությունը, տասնամյակներ շարունակվող Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, 2020 թվականին Թուրքիայի, Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկիչների կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմը՝ դրանք փաստորեն դիտարկելով որպես մեկ ցեղասպան քաղաքականության բաղադրիչներ։
Փաստաթուղթը հանդիսանում է բարոյականության, մարդասիրության և քաղաքական ազնվության օրինակելի դրսևորում. արժեքներ, որոնք տևական և կայուն խաղաղության կարևորագույն գրավականներն են։
Երախտագիտություն ենք հայտնում Նյու Ջերսի նահանգի հանրությանը, օրենսդիր մարմնին, Սփյուռքի կառույցներին և ամերիկահայ համայնքին՝ արդարության համար մղվող պայքարում ցուցաբերած նվիրվածության ու վճռականության համար։

The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh welcomes the recognition of Artsakh’s right to self-determination and the independence of the Republic of Artsakh by the US state of New Jersey.
The said resolution passed by the state’s senate condemns the 1915 Genocide, Azerbaijan’s decades-long policy of Armenophobia, the large-scale war waged by Turkey, Azerbaijan and foreign militants against the Republic of Artsakh in September of 2020, among others, thus recognizing them as components of one overarching genocidal policy.
The document is an epitomic manifestation of morality, humanity and political honesty -- values that are the most fundamental keys to lasting and sustainable peace.
We express our gratitude to the public and the legislature of the state of New Jersey, as well as the Armenian-American community and Diaspora organizations, for their commitment to the cause of justice.