«Աշխատանք առանց սահմանների» նախագիծը մեկնարկել է ԵԱՏՄ-ում
2021 թվականի հուլիսի 1-ից Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում շահագործման կհանձնվի «Աշխատանք առանց սահմանների» որոնման միասնականացված համակարգը»՝ եվրասիական տարածաշրջանում առաջին միասնական թվային նախագիծը:
ԵՏՀ հաղորդագրության համաձայն՝ սա միջազգային որոնման համակարգ է, որը հասանելիություն է տալիս այն ազատ աշխատատեղերի և թափուր հաստիքների թեկնածուների մասին տեղեկատվությանը, որոնք առկա են անդամ երկրների աշխատանքի տեղավորման և զբաղվածության ոլորտի տեղեկատվական համակարգերում:
Ծրագիրն ուղղված է Միության շրջանակներում թվային գործիքների օգնությամբ աշխատաշուկաների փոխգործունեության ապահովմանը, ԵԱՏՄ բոլոր երկրներով մեկ ինքնակենսագրականների և թափուր հաստիքների որոնման հնարավորությունների ավելացման հաշվին ազգային տեղեկատվական համակարգերի գործառույթների ընդլայնմանը:
«Աշխատանք առանց սահմանների» նախագծում ներառված են ԵԱՏՄ հինգ անդամ երկրների արդեն իսկ գործող համակարգերը. աշխատանքի որոնման և անձնակազմի հավաքագրման «Գործ» տեղեկատվական համակարգը (Հայաստանի Հանրապետություն), Զբաղվածության պետական ծառայության տեղեկատվական տիրույթը (Բելառուսի Հանրապետություն), Ղազախստանի Հանրապետության աշխատանքի և բնակչության սոցիալական պաշտպանության նախարարության էլեկտրոնային բորսան՝ «Աշխատանք» տեղեկատվական տիրույթը, Ղազախստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական զարգացման նախարարության աշխատաշուկայի տեղեկատվական համակարգը՝ «Զբաղվածություն» տեղեկատվական տիրույթը, տեղեկատվական վերլուծական համակարգ «Աշխատանք Ռուսաստանում» համառուսական բազան (Ռուսաստանի Դաշնություն): Ծրագրի մասնակից երկրների տեղեկատվական համակարգերը փոխգործում են ազգային տեղեկատվական համակարգերում ինտեգրված տիպային ծրագրային ապահովման, բացառիկ միասնականացված միջերեսի (interface) և API մեթոդների միջոցով:
«Աշխատանք առանց սահմանների» որոնման միասնականացված համակարգից օգտվել հնարավոր է միայն այդ ազգային տեղեկատվական համակարգերում հավաստագրումից հետո:
Համակարգի օգտատերերին (թափուր հաստիքների թեկնածուներին ու գործարարներին) հնարավորություն կտրվի ընտրելու Միության մեկ կամ մի քանի պետություն, որտեղ անհրաժեշտ է որոնում իրականացնել կամ անձնակազմ հավաքագրել, հասանելիություն ստանալու ազգային տեղեկատվական համակարգերում առկա թափուր հաստիքների և թեկնածուների մասին տեղեկատվությանը, ինչպես նաև ինտերակտիվ կերպով փոխգործելու թեկնածուների ու գործատուների հետ:
«Աշխատանք առանց սահմանների» որոնման միասնականացված համակարգի» գործարկումը նոր նշանակալի իրադարձություն է, որը խոսում է ոչ միայն եվրասիական տարածաշրջանում թվայնացման ակտիվ զարգացման, այլև ԵԱՏՄ քաղաքացիների աշխատանքի տեղավորման և զբաղվածության ոլորտում լիարժեք թվային էկոհամակարգի ձևավորման մեկնարկի մասին», – ընդգծեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով նախարար Գեղամ Վարդանյանը:
«Հուսով եմ, որ «Աշխատանք առանց սահմանների» համակարգը կդառնա կորոնավիրուսի համավարակի հետևանքներից մեր ընդհանուր շուկայի վերականգման գործիքներից մեկը: Ըստ էության՝ սա ԵԱՏՄ քաղաքացիների զբաղվածության ոլորտում լիարժեք թվային էկոհամակարգի ստեղծման ուղղությամբ առաջին քայլն է»,- հայտնեց ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը:
Նախագծի հաջող իրականացումը Հանձնաժողովի, Միության երկրների լիազորված պետական մարմինների, ինչպես նաև ազգային տարրերի օպերատորների համառ աշխատանքի և նպատակաուղղված համագործակցության արդյունքն է:
Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների իրականացման մասով միջոցառումների ծրագրով մինչև 2025 թվականը նախատեսված են «Աշխատանքի եվրասիական էլեկտրոնային բորսա» թվային էկոհամակարգի ծառայությունների ստեղծման գծով միջոցառումներ՝ Միության պետությունների քաղաքացիների աշխատանքի տեղավորման և զբաղվածության ապահովման համար:
Ինչպես նշել է ԵՏՀ նախարար Գեղամ Վարդանյանը, կարևոր է, որ նախագիծը այսքանով չի սահմանափակվում: Արդեն սկսվել է թվային էկոհամակարգի զարգացման ծրագրերի և այնպիսի ծառայությունների իրականացման քննակրումը, ինչպիսիք են թեկնածուների և գործատուների տեղեկատվական աջակցությունը, աշխատանքի էլեկտրոնային պայմանագիրը, ուսուցանող դասընթացների և այլ ուղեկցող ծառայությունների մարքեթփլեյսը, բջջային հավելվածի ներդրումը, և շատ այլ ծառայություններ:

Проект «Работа без границ» стартовал в ЕАЭС
1 июля 2021 года в странах Евразийского экономического союза вводится в промышленную эксплуатацию «Унифицированная система поиска «Работа без границ» - первый совместный цифровой проект на евразийском пространстве. Это международная поисковая система, которая предоставляет доступ к информации о свободных рабочих местах и соискателях вакансий, содержащихся в информационных системах государств-членов в сфере трудоустройства и занятости.
Проект направлен на обеспечение взаимодействия рынков труда в рамках Союза с помощью цифровых инструментов, расширение функционала национальных информационных систем за счет добавления возможностей для поиска резюме и вакансий по всем странам ЕАЭС.
В проекте «Работа без границ» участвуют уже действующие системы из пяти стран-участниц ЕАЭС: информационная система по поиску работы и подбора персонала «Горц» (Республика Армения), информационный портал государственной службы занятости (Республика Беларусь), информационный портал «Работа» – электронная биржа труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, информационный портал «Занятость» Информационной системы рынка труда Министерства труда и социального развития Кыргызской Республики, информационная аналитическая система – общероссийская база вакансий «Работа в России» (Российская Федерация). Информационные системы государств-участников проекта взаимодействуют между собой посредством типового программного обеспечения (интегрированного в национальные информационные системы), уникального унифицированного интерфейса и методов API.
Воспользоваться унифицированной системой поиска «Работа без границ» можно после авторизации в этих национальных информационных системах.
Пользователям системы (соискателям вакансий и работодателям) будет предоставлена возможность выбора одного или нескольких государств Союза, где требуется осуществить поиск работы или подбор персонала, получить доступ к информации о вакансиях и соискателях, содержащейся в национальных информационных системах, а также интерактивно взаимодействовать с соискателем и работодателем.
«Запуск унифицированной системы поиска «Работа без границ» — это знаковое событие, которое говорит не только об активном развитии цифровизации на евразийском пространстве, но и начале формирования полноценной цифровой экосистемы в сфере трудоустройства и занятости граждан ЕАЭС», — подчеркнул министр по внутренним рынкам, информатизации, ИКТ Евразийской экономической комиссии Гегам Варданян.
«Надеюсь, что «Работа без границ» станет одним из инструментов восстановления нашего общего рынка труда от последствий пандемии коронавируса. По сути, это первый шаг к созданию полноценной цифровой экосистемы в сфере занятости граждан ЕАЭС», — заявил министр экономического развития РФ Максим Решетников.
Успешная реализация проекта – это результат упорной работы и целенаправленного сотрудничества Комиссии, уполномоченных государственных органов стран Союза, а также операторов национальных компонентов.
Планом мероприятий по реализации Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года предусмотрены мероприятия по созданию сервисов цифровой экосистемы для обеспечения трудоустройства и занятости граждан государств Союза «Евразийская электронная биржа труда».
Как отметил министр ЕЭК, важно, что проект на этом не останавливается. Уже начато обсуждение планов развития цифровой экосистемы и реализации таких сервисов, как информационная поддержка соискателей и работодателей, электронный трудовой договор, профориентационная диагностика, маркетплейс обучающих курсов и других сопутствующих услуг, внедрение мобильного приложения, и другие сервисы.