Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Ջո Բայդենին՝ ԱՄՆ Անկախության տոնի առթիվ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենին՝ Անկախության տոնի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
«Մեծարգո՛ պարոն նախագահ, ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Ամերիկայի բարեկամ ժողովրդին՝ Անկախության օրվա առիթով:
Անկախության հռչակագրով հիմնադիր հայրերը ԱՄՆ-ի ժողովրդին ու համայն մարդկությանը ժառանգություն են թողել պետականաշինության, ժողովրդավարության և հիմնարար ազատությունների վեհ գաղափարներ։
Ուրախ ենք, որ Ձեր վարչակազմը վերահաստատել է իր հանձնառությունը ժողովրդավարության ամրապնդման, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության հարցերում կրկին ստանձնելու միջազգային առաջատարի դերը։
Այդ արժեքները, որոնք կիսում է նաև հայ ժողովուրդը, ընկած են մեր հարաբերությունների հիմքում: Այդ առթիվ ցանկանում եմ երախտագիտություն հայտնել ԱՄՆ-ին՝ Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին երկարած աջակցության ամուր ձեռքի համար։
Վերջին ժամանակներս համայն մարդկությունը դիմակայում է լուրջ մարտահրավերների՝ համավարակ, կլիմայի փոփոխություն, հակամարտություններ ու պատերազմներ։ Մենք բարձր ենք գնահատում միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ Հայաստանին, համավարակի դեմ պայքարում ցուցաբերած ֆինանսական ու բժշկական անգնահատելի օժանդակությունը։
Մեծապես կարևորում ենք ԱՄՆ-ի միջնորդական ակտիվ դերակատարությունը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակում և Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցման ուղղությամբ Ձեր երկրի անշեղորեն արտահայտվող հստակ դիրքորոշումը։ Վստահ եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի հասնել Արցախի խնդրի համապարփակ ու արդար կարգավորմանը։
Հայաստանը պատրաստակամ է առավել խորացնելու և ընդլայնելու մեր երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական երկխոսության շրջանակում։ Լիահույս եմ, որ ապագայում կարձանագրենք փոխշահավետ համագործակցության նորանոր ձեռքբերումներ։
Թույլ տվեք մեկ անգամ ևս շնորհավորել Ձեզ ու Ամերիկայի բարեկամ ժողովրդին` մաղթելով բարօրություն, զարգացում և շուտափույթ հաղթանակ կորոնավիրուսի դեմ»:

Никол Пашинян поздравил Джо Байдена с Днем независимости США
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян направил поздравительное послание президенту США Джо Байдену по случаю Дня независимости Соединенных Штатов Америки. В послании говорится:
“Многоуважаемый господин президент, сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Соединенных Штатов Америки с Днем независимости.
Декларацией независимости отцы-основатели завещали народу Соединенных Штатов и всему человечеству возвышенные идеи государственного строительства, демократии и фундаментальных свобод.
Мы рады, что Ваша администрация подтвердила свою приверженность подтверждению своей роли международного лидера в укреплении демократии, верховенства закона и защиты прав человека и фундаментальных свобод.
Эти ценности, которые разделяет армянский народ, лежат в основе наших отношений. В этой связи хочу поблагодарить Соединенные Штаты за их длительную поддержку в проведении демократических реформ в Армении.
В последнее время весь мир сталкивается с серьезными вызовами: эпидемия, изменение климата, конфликты и войны. Мы высоко ценим неоценимую финансовую и медицинскую помощь, оказываемую международному сообществу, в том числе Армении, в борьбе с эпидемией.
Придаем большое значение активной посреднической роли США в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и однозначно четкую позицию Вашей страны по окончательному уточнению статуса Нагорного Карабаха. Уверен, что совместными усилиями сопредседателей Минской группы ОБСЕ удастся добиться всеобъемлющего и справедливого урегулирования арцахского вопроса.
Армения готова углублять и расширять наши двусторонние отношения в рамках стратегического диалога. Надеюсь, в будущем мы зафиксируем новые достижения взаимовыгодного сотрудничества.
Разрешите еще раз поздравить Вас и дружественный народ Америки и пожелать процветания, развития и скорейшей победы над коронавирусом”.