Նախագահ Արմեն Սարգսյանի ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ
Նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը հրապարակել է Արմեն Սարգսյանի ուղերձը Սահմանադրության օրվա առթիվ: Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«Այսօր Սահմանադրության օրն է:
Յուրաքանչյուր ժողովուրդ իր կյանքը, պետականությունը կառուցում է իր սեփական արժեհամակարգի հիման վրա: Հնուց ի վեր մեր ժողովուրդը դավանել է երկու հիմնական կարևոր արժեք՝ ազատությունը և արդարությունը: Դրանց վրա են խարսխված եղել տարբեր ժամանակներում ընդունված մեր բոլոր սահմանադրությունները:
Այդ արժեքներն ուղղակիորեն արտացոլված են գործող Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներում.
«Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետությունն ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է...
Հոդված 2. Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին...
Հոդված 3. Հայաստանի Հանրապետությունում մարդը բարձրագույն արժեք է...»:
Վերոնշյալ սկզբունք-կարգավորումներից բացի, Սահմանադրությունը ոչ թե ստատիկ, այլ՝ դինամիկ փաստաթուղթ է: Այն պետք է համապատասխանի օրվա մարտահրավերներին և ուղղված լինի վերոնշյալ անփոփոխելի դրույթներով ամրագրված սկզբունքների իրագործմանը:
Յուրաքանչյուրիս պարտքն է հարգել Սահմանադրությունը՝ անհրաժեշտության դեպքում բարելավելով և կատարելագործելով այն:
Մեր պետականության պատմության ընթացքում ընդունված յուրաքանչյուր սահմանադրություն նշանավորել է մի նոր էջ մեր պետության կյանքում:
Այսօր մենք ապրում ենք բարդ ժամանակներում: Ստանդարտ լուծումներին զուգահեռ՝ անհրաժեշտություն կա նաև ոչ ստանդարտ քայլեր ձեռնարկել՝ հաղթահարելու առկա բազմաշերտ և բազմաբաղադրիչ ճգնաժամը:
Այսօր կարիք ունենք նախապատրաստելու անհրաժեշտ հիմք մեր պետության կյանքում նոր էջ բացելու համար: Վերջին երեք տարիներն ավելի ակնհայտ դարձրեցին, որ գործող Սահմանադրության առանձին դրույթներ չեն նախատեսում լավագույն լուծումները մեր երկրի ու հասարակության առաջ ծառացած բոլոր մարտահրավերներին և ճգնաժամերին արագ, լիարժեք ու հավասարակշռված արձագանքելու համար:
Հետևաբար, գիտակցելով Սահմանադրության, որպես ամբողջական փաստաթղթի կենսական կարևորությունը յուրաքանչյուրիս և ողջ երկրի համար, անհրաժեշտություն կա կատարելագործել այն, դարձնել երկրի ապագային միտված, մեր պետական և ազգային շահերից բխող առաջնահերթություններին առավել համահունչ՝ միաժամանակ, անվերապահորեն հավատարիմ մնալով Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներով ամրագրված սկզբունքներին:
Ի վերջո, Սահմանադրությունը պետք է ոչ միայն հռչակի այդ հիմնարար սկզբունքները, այլև ունենա դրանք պաշտպանելու և կյանքի կոչելու բավարար գործուն կառուցակարգեր:
Աշխատանքը մեր պետականության ամրապնդման ուղղությամբ պետք է լինի շարունակական: Իսկ այսօր առավել ևս պետք է լինենք միասնական, կարգապահ ու աշխատասեր, զինվենք դժվարությունները հաղթահարելու համառությամբ, Հայրենիքի հանդեպ սիրով ու լավատեսությամբ:
Պետք է անենք առավելագույնը պետականության պահպանման, մեր ազգային ինքնության վերաիմաստավորման, ազգային գաղափարախոսության սահմանման և հաջորդ սերունդներին արժանապատիվ ապագա ապահովելու համար:
Մայր Օրենքի հանդեպ հարգանքը, դրանով մեր իրավունքներին տեր լինելը և, միաժամանակ, մեր պարտականությունները կատարելն այդ գործընթացների անբաժանելի մասն են»:

Послание Президента Армена Саркисяна по случаю Дня Конституции
Каждый народ строит свою жизнь, государственность на основании своей собственной системы ценностей. Наш народ издревле исповедовал две важные ценности: свободу и справедливость. На них основывались все наши принятые в разные времена конституции.
Эти ценности непосредственным образом отображены в неизменяемых статьях действующей Конституции:
«Статья 1. Республика Армения – суверенное, демократическое, социальное, правовое государство.
Статья 2. Власть в Республике Армения принадлежит народу. <…>
Статья 3. В Республике Армения человек — высшая ценность».
Кроме вышеуказанных принципов-регулирований, Конституция – не статичный, а динамичный документ. Она должна соответствовать вызовам времени и быть направленной на реализацию закреплённых вышеуказанными неизменяемыми положениями принципов.
Долг каждого из нас – уважать Конституцию, реформируя и совершенствуя её в случае необходимости.
Каждая принятая в ходе истории нашей государственности конституция знаменовала собой новую страницу в жизни нашего государства.
Сегодня мы живём в трудные времена. Параллельно со стандартными решениями есть необходимость в принятии нестандартных шагов, чтобы преодолеть существующий многослойный и многокомпонентный кризис.
Сегодня мы нуждаемся в том, чтобы подготовить необходимую основу для открытия новой страницы в жизни нашего государства. Последние три года сделали более очевидным, что отдельные положения действующей Конституции не предусматривают наилучших решений для быстрого, полноценного и уравновешенного реагирования на все стоящие перед нашей страной и обществом вызовы и кризисы.
Следовательно, осознавая жизненную необходимость Конституции как полноценного для каждого из нас и всей страны документа, существует необходимость совершенствовать её, сделать нацеленной на будущее страны, более созвучной с вытекающими из наших государственных и национальных интересов приоритетами, в то же время, сохраняя безусловную верность закреплённым неизменяемыми статьями Конституции принципам.
Наконец, Конституция должна не только провозглашать эти основополагающие принципы, а также иметь достаточные действенные регулировки для их защиты и воплощения в жизнь.
Работа в направлении укрепления нашей государственности должна быть непрерывной. А сегодня, тем более, мы должны быть едиными, дисциплинированными и трудолюбивыми, должны вооружиться упорством для преодоления трудностей, любовью к Родине и оптимизмом.
Мы должны сделать максимально возможное для сохранения государственности, переосмысления нашей национальной идентичности, определения национальной идеологии и обеспечения достойного будущего для следующих поколений.
Уважение к Основному закону, тем самым обладание своими правами и, в то же время, исполнение своих обязанностей - неотъемлемая часть этих процессов.